ÇEKVA’DAN HABERLER

Öncelikle Çorum’un eğitim ve kültür alanında gelişmesine katkıda bulunmayı amaç edinmiş bulunan ÇEKVA, diğer faaliyetleri ile de hepimizin çok sevdiğimiz şehrimizi tanıtmaya çalışmakta v ehemşehrilerimiz arasında dayanışma sağlamaya gayret göstermektedir.

Yoğun eğitim ve sosyal faaliyetlerim yanında eşimin geçirdiği önemli bir ameliyat nedeniyle sizlere aktarmaya fırsat bulamadığım ÇEKVA faaliyetlerini en son yapılandan geriye doğru bu ve gelecek yazılarımda sizlerin değerlendirmesine sunacağım.

***

ÇORUM BELEDİYESİ YETKİLİLERİ İSTANBUL’DA

Belediye Başkanımız ve ÇEKVA kurucu üyesi Arif Ersoy’la birlikte bir tetkik seyahatine çıkan Çorum Belediyesi Meclisi üyeleri ile ÇEKVA olarak İstanbul’da biraraya gelmekten büyük memnuniyet duyduk.

24 Mayıs tarihinde Feshane’de açılan Yerel Yönetimler Fuarı’ndaki Çorum standını ziyaret ettik. Şehrimizin tanıtımında bu katılımların büyük katkısı olduğuna inanıyoruz.

Ertesi gün hemşehrimiz Bağcılar Belediye Başkanı ve ÇEKVA kurucu üyesi Feyzullah Kıyıklık tarafından Bağcılar Molla Gürani Parkı’nda sabah kahvaltısına davet edilen heyetimizle tekrar birlikte olduk. Burada ben de hemşehrilerime hitap etme imkanı buldum. Kendilerinden ÇEKVA’ya destek olmalarını istedim.

26 Mayıs tarihinde Kadıköy Belediyesi’nce Özgürlük Parkı’nda tertiplenen “Hemşehriler Fuarı”ndaki ÇEKVA’nın standında buluşmak üzere ayrıldık.

***

KADIKÖY HEMŞEHRİLER FUARI

Her yıl Kadıköy Belediyesi ve gönüllü kuruluşlarca tertiplenen yüzlerce kuruluşun katıldığı geleneksel Hemşehriler Fuarı’na ilk defa bu sene ÇEKVA olarak ktaıldık.

İki çadır içinde Çorum’u tanıtmak için elimizden geleni yaptık. ÇEKVA’nın pankartı yanında “Hitit Medeniyetinin Merkezi Çorum’u mutlaka görünüz” bez afişi uzaktan dahi dikkati çekmekteydi. Binlerce kişinin ziyaret ettiği standımızda Çorum’un tanıtabildiğimiz için gururluyuz.

Kadınlar kolumuzun büyük özveri ile hazırladığı el işleri yanında Çorum’dan getirdiğimiz; perinç, leblebi, mantı ve erişteyi ziyaretçilere satışa sunduk. Ayrıca İstanbul’da faaliyette bulunan bir iş adamımız da yöresel hamur işlerimizi ve yemeklerimizi gelenlere tanıttı.

Çorum Belediye Başkanımız ve beraberindeki heyetin ÇEKVA standını ziyaretleinden dolayı şeref duyduk ve yakınımızda bulunan diğer kuruluşların bu ziyaretten dolayı hayranlıklarını hissettik. Böyle bir üst düzeyde ziyaret yalnız bizim kuruluşumuza yapılmıştır.

***

KARGI’LILAR ŞÖLENİ

İstanbul’da yaşayan Kargı’lılar dernek faaliyetleri bakımından çok aktif ve başarılılar.

29 dernek biraraya gelerek KarDer’i (Kargı ve Köyleri Dayanışma Kültür Derneği) kurmuşlardır.

KarDer, 1 Haziran akşamı Bağcılar’da Olimpik Spor Salonu’nda 5000’in üzerinde hemşehrimizin katıldığı Kargılılar şölenini tertipledi. Sunuculuğunu Star FM ve Televizyonunda program yapan ve kendisi Kargılı olan Tamer Gül’ün (Bilo olarak tanınmakta) yaptığı akşama Güllü, Ayhan gibi tanınmış sanatçılar yanında yöresel sanatcılar ve Çorum Hattuşa Folklör Ekibi katıldı. Akşam büyük coşku içinde kutlandı.

Milletvekilimiz Melek Denli Karaca, Çorum Belediye Başkanı Arif Ersoy, Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, Kargı Kaymakamı Muammer Aşık, Kargı Belediye Başkanı Ahmet Hamdi Akpınar yanında çok sayıda tanınmış şahsiyetin katıldığı bu toplantıda Sayın Ersoy ve Sayın Kıyıklık KArgı’lılara hitap ettiler.

Bu akşama benim gibi ÇEKVA üyeleri Hakkı Aydın, Metin Erişken, Ahmet Nebi Kızmaz, Şahin Yağcı da katıldılar.

Böyle güzel bir akşamı tertipleyen KarDer Başkanı Selim Aydın’ı, Şube Başkanı Cafer Özsoy’u ve tüm katkısı olanları tebrik ediyorum.