İKİ YENİ ÇORUMLU DOĞDU !

Bu hafta sonu İstanbul’da Dedeman Oteli’nde düzenlenen kokteyl ile iki tanınmış şahsiyete, Prof. Gürer Aykal ve Dr. A. Mahfi Eğilmez’e Çorum’un “Fahri Hemşehrilik Beraatı” verildi. Aynı törende Prof. Gürer Aykal’a Boğazkale Belediye Başkanı tarafından Hitit Uygarlığının önemli merkezlerinden biri olan Boğazkale’nin “Fahri Hemşehrilik Beratı” verildi.

Sanatçı hemşehrimiz Nihat Nikerel’in sunuculuğunu yaptığı bu törene, Valimiz Atıl Üzelgün ile eşi Zeren Üzelgün ve Belediye Başkanımız Prof. Dr. Arif Ersoy ev sahipliği yaptılar. Boğazkale Belediye Başkanı İbrahim Bostanlı, Arifegazili Belediye Başkanı İsmet Uzan, Turizm ve Kültür Eski Bakanı hemşehrimiz İlhan Evliyaoğlu, Çekül Başkanı hemşehrimiz Metin Sözen, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Borusan Kültür Sanat ve Garanti Bankası yetkilileri yanında çok sayıda davetlinin ve hemşehrimizin katıldığı törende Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) üyelerinden ÇEKVA üyelerinden ÇEKVA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabit Velidedeoğlu, Haydar Ali Öztaş, Kenan Orhon bulundular. Ayrıca vakfımıza yakın ilgilerini esirgemeyen Şükrü Aydınoğlu, Cemal Kapısız, Ali Osman Şahin, Mak. Müh. Naci Esen ve eşi Dr. Necla Esen de katıldılar.

Ülkemizde ve yurt dışında tanınmış birçok orkestralara şeflik yapan ve halen Borusan ve Teksas Filarmoni Orkestra şefliklerini yürüten Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Gürer Aykal, Çorum’un kültür ve sanat yaşamına önemli katkılar sağlamış ve yıllardan beri “Hitit Festival”lerine katılan ve Festivalin ülkemizde tatınmasını ve duyulmasını sağlayan Borusan Filarmoni Orkestrasını yöneterek şehrimize ilgisini ortaya koymuştur.

Değerli Sanatçı Prof. Gürer Aykal törende yaptığı konuşmada, “bana dünyada iki kentdin fahri hemşehriliği verildi. Ama kendi ülkemdeki ilk fahri hemşehriliği Çorum’dan alıyorum. Bize bu verdiğiniz hemşehrilik beratıyla çok mutlu ettiniz.

Sanatı seven bir kentsiniz. Bunun yanında sanatçıyı da mutlu etmeyi çok iyi biliyorsunuz. Örneğin bu benim elimde olan belge. Herhalde bundan sonra ben de yiğidin harman olduğu yerdenim diyeceğim. Bundan sonra ben de yiğit olacağım” dedi.

Hitit Uygarlığına ve bu uygarlığın Çorumdaki izlerini halkın anlayacağı bir şekilde anlatan ve yazdığı “Anitta’nın Laneti” isimli romanı ile Hititleri halka maleden Dr. A. Mahfi Eğilmez devletimize önemli hizmetler vermiş ve Hazine Müsteşarlığına kadar yükselmiş saygın bir bürokrat olduğu kadar tanınmış bir bankacı, gazeteci ve yazardır. Ankara’daki bakanlık dönemimden tanıdığım Sayın eğilmez şu anda Garanti Bankası Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve Radikal Gazetesi köşe yazarıdır. ÇEKVA’nın Mayıs ayında Çorumsiad ve diğerkuruluşlarla birlikte tertiplediği ekonomi ile ilgili panele katılan değerli fahri hemşehrimiz yeni açılacak müzemizde Hititlerle ilgili bir konferans da vermiştir. Verdiği konferanslar ve yazıları ile Hitit medeniyetinin ve Çorum’un tanınmasına çok önemli katkılar sağlayan Dr. Mahfi Eğilmez, “Uzunca bir süredir Hitit uygarlığı üzerine çalıştığını Çorum’un Fahri Hemşehrisi olarak Çorum’u tanıtma misyonunu üstlendiğini ifade etti.

Son zamanlarda Hititlere karşı büyük bir ilgi var. Tek ilgisizlik Sayın Valimiz dışındaki devlet yetkililerinden geliyor. Gönül arzu ederdi ki devlet büyükleri de Atatürk’ün hasta yatağından kalkıp Hitit uygarlığının kazılarına gittiği kadar bu işe merak duysunlar, kalkıp oralara gitsinler ve bu yerlere biraz hareket getirsinler.

Çorum’un ve Hattuşa’nın fahri hemşehrisi olmaktan gurur duyuyorum. Bu tür çalışma ve desteklerin Anadolu insanında nasıl bir karşılık bulduğunu görmekten gurur duyuyorum. Bu inanılmaz bir duygu. Tüm Çorumlu hemşehrilerime selam ve sevgi sunuyorum” dedi.

Çorum’a sevgi ve yakınlıklarını konuşmaları ile de bir defa daha ortaya koyan Sayın Aykal ve Sayın Eğilmez’e “Fahri Hemşehrilik Beratı”nın verilmesini salğayan Sayın Valimiz Atıl Üzelgün’e, Belediye Başkanımız Prof. Dr. Arif Ersoy’a ve Çorum Belediyesi Meclis Üyelerine bu yerinde kararlarından dolayı teşekkür ediyorum. Yeni doğan iki fahri hemşehrimizi de aramıza katıldıkları için kutluyorum.