YABANCI SERMAYE VE TOYOTA

Yabancı sermayeyi ülkemize çekebilmek için 18 Temmuz’da İstanbul’da yapılacak “Yatırım Konseyi Toplantısı”nın iptal edildiğini bir önceki yazımda sizlere duyurmuştum.

Toyota Motor Avrupa CEO’su (güçlendirilmiş genel koordinatör) Dr. Shuhei Toyoda programını bozmayarak İstanbul’a geldi. İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında Toyoda üretiminde parça yerlileştirilmesine büyük önem verdiklerini ve bu nedenle parça tedarikçileri olan yan sanayicilerle yakın işbirliği içinde olacaklarını ifade etti. Toyoda, ürün geliştirme, üretim teknolojileri ve proje yönetimi gibi konularda destek sağlıyacaklarını açıkladı. Toyoda, kendileriyle çalışmak amacıyla birçok Japon yan sanayi firmasında Türkiye’de şu ana kadar 150 milyon Euro yatırım yaptıklarını hatırlatırken, 50 milyon Euro’luk yeni yatırımın da bu firmalarca başlatıldığını açıkladı.

Toyota’nın Türkiye’deki tedarikçilerinden Avrupa’ya, özellikle de diğer Toyota fabrikalarna parça ihraç edilmesi doğrultusunda çalışmalar başlatıldığını da belirten Toyoda, 100 farklı parçanın Avrupa’ya ihracı konusunda kararlar aldığını söyledi.

Toyoda, Türkiye’ye şu ana kadar 500 milyon Euro yatırım yaptıklarını, 2004’e kadar bunu 750 milyon Euro’ya ulaştıracaklarını kaydetti.

Türkiye’nin gerek üretim maliyetleri, kaliteli ve rekabetçi iş gücü, gerekse de birçok otomotiv pazarına yakınlığı ile büyük avantajları bulunduğunu ifade eden Toyoda, 2005’te Avrupa’da satmayı planladıkları 800 bin aracın 120 bininin Türkiye’den karşılanacağını bildirdi.

Toyoda, aynı toplantıda, Türkiye’nin çok avantajlı olduğunu vurgularken bir de istikrar olsa… şeklinde yorumlanabilecek açıklamalar yaptı. Toyoda, Türkiye’nin pazarlara yakınlığı, nitelikli iş gücü ve güçlü yan sanayii avantajı olduğunu belirterek, “Türk parça üreticileri, ihracatçı firmaları, rekabetçi kurlar ve düşük maliyetli, yüksek kaliteli üretimle destekleme konusunda çok avantajlılar” dedi.

Türkiye’de yatırım ortamının gelişmesi için politik ve ekonomik istikrarın sağlanması gerektiğini kaydeden Toyoda, Türk ekonomisinin durumunun ilk yatırım yaptıkları 1994’e göre daha ümitsiz olmadığının da altını çizdi.Türkiye’nin potansiyeline ve güçlü rekabetçi konumuna güvendiklerini kaydeden Toyoda, “Ekonomik sorunların mevcutiyetine rağmen, Türkiye’nin iyileşme yolunda olduğuna dair en ufak bir şüphemiz yok” dedi.

Bu basın toplantısının ışığında bir değerlendirme yapmak gerekirse; ülkemizin kalkınması için yerli sermaye yanında yabancı sermayeye de büyük ihtiyaç olduğu belirtilmelidir.

Son krizden beri 2 milyona yaklaşan yeni işsizlerin, bıraksanız yüzde 70’i yurt dışına gitmek isteyen gençlerin iş bulabilmesi yabancı sermayeyi ülkemize çekmekle mümkün olabilecektir. Yatırım gücü düşen ve hatta kaybolan yerli sermayenin tek başına işsizlik sorununu çözmesi zordur ve hatta imkansızdır.

İnşallah yapılacak seçimler ülkemize istikrar getirir.

İstanbul

Levent Köprülü, “Toyota, Türkiye’de yan sanayiyi uçuracak” Milliyet, 20.7.2002