BRÜKSEL’DE NE OLACAK?

Yarın Avrupa Birliği’nin Kopenhag’da yapacağı toplantıda Türkiye ile üyelik müzakerelerinin ne zaman başlanacağına karar verilecek.

Tüm basın ve televizyon yayınları bu konu ile ilgili Brüksel’de hepsinin çok sayıda temsilcisi var. Mahalli gazetemiz Çorum Haber’in imkanları kısıtlı olduğu için Brüksel’e temsilci gönderemedi.

İstanbul’da 10-11 Aralık 2002 tarihinde Marmara Üniversitesi ile Bremen Üniversitesi tarafından tertiplenen “Avrupa Birliği ve Türk-Alman İlişkileri” başlıklı toplantıyı takip ederken birden bire kendimi Çorum Haber’in muhabiri gibi hissettim ve açılışda yapılan konuşmalardan içerik ve değerlendirme bakımından en tatmin edici bulduğum Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’ın konuşmasını hemen telefonla köşemde yer almak üzere sayın Mehmet Yolyapar’a ilettim.

***

Bugünkü yazımda da iki önemli bürokratın konuşmalarından faydalanarak yarın Brüksel’de nasıl bir karar verilebileceğinin analizini yapacağım.

Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Volkan Bozkır aşağıdaki değerlendirmeyi yaptı:

“Görünen o ki, şu anda Avrupa Birliği Devletleri iki konuyu tartışıyorlar. Bunlar;

-Yerine getirilmesi gereken şartlar ve kesin tarih verilmesi

-Yerine getirilmesi gereken şartlar ve kesin olmayan tarih verilmesi.

Benim temennim şartların ortaya konarak kesin tarih verilmesidir. Ayrıca Denktaş ve Klerides arasında sağlanacak fikir birliği ile Kıbrıs’ın güneyi ve kuzeyi ile AB’ye birlikte üye olmasıdır. Yalnız Güney’in tüm Kıbrıs adına üye alınması Türkiye ve AB için arzu edilmeyen hususları ortaya çıkaracaktır.”

Avrupa Birliği Türkiye Temsilcisi, Büyükelçi Dr.Hans Jörg Kretschmer ise,

“Üç ay önce Ankara’ya tayin edildim. Sonra Brüksel’e gittim. O zaman Türkiye’ye bir tarih verileceğini tahmin etmiyordum. Ama son üç ay içinde önemli gelişmeler oldu ve 2005 yılının telaffuz edilmesi büyük başarıdır” şeklinde değerlendirme yaptı.

***

Konuyu yakinen takip eden bir kişi olarak benim görüşümü, sizin değerlendirmenize sunmayı istiyorum;

* Aday 10 ülkenin Avrupa Birliği’ne kesin üye olarak girecekleri 1 Mayıs 2004 tarihinden önce, yani yeni üyelerin etkinliği olmadan önceki bir tarihde, örneğin Ocak 2004’de Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlamak üzere tarih belirlenmelidir.

* Üyelik müzakerelerinin neticelenmesinin bizim ülke olarak tutumumuzu bağlı olduğunu unutmamalıyız. Şimdiye kadar bu müzakerelerin ortalama 5 ile 7 yıl sürdüğü dikkate alındığında bizim üyeliğimizin 2010 ile 2015 arasında gerçekleşebileceğini de kabul etmeliyiz.

1970’lerde kaçırmış olduğumuz üyelik şansını inşallah yarın Brüksel’de elde ederiz.

***

Bu toplantıya, Ankara’daki komisyon toplantıları nedeniyle katılamayan Adalet Bakanı Cemil Çiçek yerine hemşehrimiz Müsteşar Vekili Bülent Gökgöz katıldı ve Bakanın adına bakanın hazırladığı açılış konuşmasını yaptı. Kendisi ile ilk defa karşılaşmaktan çok memnun oldum ve böyle önemli bir görevi yürüttüğü içinde şehrimiz adına gurur duydum.

İstanbul