VALİLERİMİZ DEĞİŞİRKEN

Her seçimden sonra iktidara gelen partiler devlet kuruluşlarının yönetiminde kendi görüşlerine göre çok önemli değişiklikler yaparlar. AKP’nin oldukça büyük bir çoğunlukla kazandığı seçimden sonra “Valiler kararnamesi” konusunda önemli ve kapsamlı değişiklikleri ihtiva eden bir çalışma yaptığı bilinmekte idi. Cumhurbaşkanı ile yapılan uzun görüşmelerden sonra cuma akşamı beklenen kararname onaylandı ve açıklandı. Tüm Çorumlular gibi ben de Çorum Valimiz Atıl Üzelgün’ün ve eski Çorum Valimiz olan Malatya Milletvekili Mustafa yıldırım’ın durumunun ne halde olduğunu merakla bekliyordum.

Devlet üst makamlarınca, çok sevdiğimiz, çalışmaları ile Çorum’a büyük katkılar sağlayan Sayın Üzelgün Balıkesir Valiliğine tayin olunurken, Sayın Yıldırım merkez valiliğine tayin edildi, kendisini Çorumluların unutmadığı hizmet adamı, gönül dostu ve Çorum sevdalısı bir dönem öncesi valimiz diğer bir ifade ile Ankara’ya Bitlis, Kırşehir, Çorum, Kayseri ve Malatya valiliklerinden sonra geri çağrıldı.

Bu tayinler sonucunda Sayın Üzelgün’ün Çorum’dan ayrılmasına Sayın Yıldırım’ın aktif görevinden alınmasına üzüldüğümü belirtmeyi isterim. Diğer taraftan devlet hizmetinin belirli bir sınırı ve zamanı da olduğunu eski bir bakan olarak çok iyi biliyorum. Her iki valimize ülkemize ve Çorum’a yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyor, kendilerine ve ailelerine mutluluk ve başarılar diliyorum.

*   *   *

Çorum’u seven ve Çorum’ sevgisi ile dolu bir kişi olarak Çorum’a hizmet edenlerin tümüne düşünce, görüş ve hatta parti ayırımı yapmadan yakın oldum. Onların başarıları için her zaman kendilerinin yanında oldum ve imkanlarım nisbetinde destek verdim.

Sayın Valimiz Atıl Üzelgün’ü de Çorum’a tayin olduktan sonra tanıdım. Aradan geçen yıllarda, onun kalbinin nasıl Türkiye’nin birlik ve beraberliği için attığını gördükçe, çorum’un kalkınması için nasıl uğraştığını izledikçe kendisi ile daha da yakınlaştık. Onun yıllarını geçirdiği Ankara’daki dost kapılarını açarak Çorum’un sorunlarını hızla çözdüğünü gördükçe kendisini daha da takdir ettim.

Her hareketi ve her tutumu kendisinin Çorum’da devletimizi en takdir edilecek şekilde temsil ettiğinin açık bir göstergesi idi. Ben şahsen, devleti temsil eden Valilerimizin böyle onurlu, saygın ve güvenilir olmasının Türkiye Cumhuriyetinin bakası (devamlılığı) bakımından çok gerekli olduğuna inanıyorum.

*   *   *

Sayın Valimiz Atıl Üzelgün’ün şehrimize sayısız hizmetleri olduğunu biliyorum. İstanbul’da yaşayan bir kimse olarak bunların hepsini takip etmem mümkün değil. Katıldığım ve yakınen ilgilendiğim konularla ilgili faaliyetlerinden bazılarına temas etmeden geçemeyeceğim.

Bu hizmetlerinde kendisine birlikte çalıştığı arkadaşlarının, belediye başkanlarının, milletvekillerimizin ve Çorumluların katkısının büyük olduğuna inanıyorum.

Özellikle Sayın Valimizin eşi Zeren hanım, kendisi ile birlikte çalışarak Çorum’un gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Görev aldığı vakıf ve dernekler kanalıyla sayılamayacak boyutta sosyal aktivite göstermiştir. Bu yoğun faaliyetler onun Çorum’da eşi ile birlikte unutulmayacak izler bırakmasını sağlamıştır.

*   *   *

Sayın Üzelgün sanat ve kültür olaylarında çorum’da değişik bir hava estirdi. Onun zamanında Borusan Orkestrası (Gürer Aykal’ın yönetiminde) gibi bir çok tanınmış kuruluş şehrimizde konserler verdi. Halkımızın çağdaş “Batı Müziği” ile tanışmasını sağladı.

Hitit festivalleri daha etkin bir şekilde kutlandı. Hitit medeniyetinin tanınması için yoğun gayretler gösterdi. Mahfi Eğilmez gibi tanınmış birçok yetkilinin bu medeniyetin tüm Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtılmasına katkılarını sağladı.

Çorum’da yapılan Beynelmilel Hitotoloji kongrelerinin başarılı olmasını ve her iki yılda bir Çorum’da yapılmasını sağladı.

Çorum Çevre ve Hitit fotoğraf yarışmalarının başlatılmasında ve başarılı olmasında fikir babalığı yaptı.

*   *    *

Eğitim konusunda alt yapı oluşmasına önemli katkıları oldu. Güzel Sanatlar Lisesi olmak üzere birçok eğitim kuruluşunun açılmasını sağlandı.

İsminin çorum Hitit Üniversitesi olması konusunda fikirbirliği sağlanan üniversitenin kurulabilmesi için gerekli olan kuruluşların eğitime başlanmasını sağladı. Bunlar arasında Çorum İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Çorum Mühendislik Fakültesi ve Sungurlu Meslet Yüksek Okulu sayılabilir.

Üniversitenin omurgası olan Fen ve Edebiyat Fakültesinin gelecek ders yılında açılabilmesi için gerekli adımlar attı.

*   *   *

Çevreye gönül veren bir kişi ve çevre profesörü olarak kendisinin doğaya ve yeşile ve kadar sevgili olduğunu yakinen izledim.

Çorum’da Sıklık mevkiinde kurulu Orman Bakanlığı’na ait fidanlığın kapasitesini 30 binden 2 milyona çıkardığını takdirle yerinde inceledim. Çomar’da kurduğu diğer fidanlıkda ise hem yetiştirdikleri hem de başka yörelerden temin ettikleri fidanları halkımızın kullanımına sunduklarını takdirle gördüm.

*   *   *

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı olarak şehrimizin bu alanlarda gelişmesine katkıda bulunmaya gayret ediyoruz. Sayın Valimiz bize her konuda destek sağladı ve her zaman yanımızda oldu.

Çorum’da “Bilgisayar Kursu”nun açılışını yaptı. Aynı gün her onbeş günde bir yapılan “Sanat Söyleşisi”ne katıldı ve kendi şiirlerinden örnekler sundu.

İstanbul ÇEKVA’ya ait Çorum Evi’ni ziyaret etti ve bursiyerlerimizle sohbet etti. ÇEKVA’nın “Bilim Adamları Çorum’da” başlıklı girişimine büyük destek verdi. Sayıları 70’in üzerinde olan üniversite öğretim üyesinin şehrimizde geçirdiği üçgün boyunca birlikte oldu.

*   *   *

Sayın Valimiz Atıl Üzelgün’e ve değerli eşi Zeren Hanım’a bir defa şahsım ve Çorumlular adına teşekkür ediyorum ve bundan böylede başarılı hizmetler vermelerini temenni ediyorum. Kendilerinide yakın dostlar kazandığıma inanıyorum. Balıkesir’de görüşmek ümidi ile güle güle diyorum.

İstanbul