KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Sizlere zaman zaman E-Mailime gelen güzel ve anlamlı mesajları değerlendirmeniz için sunuyorum. Bu mail Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği’nin aylık yayın organı BOĞAZİÇİ Dergisi’nde yayınlanan “Kendinize zaman ayırın” başlıklı yazısıydı.

Aşağıdaki metni hep birlikte okuyalım…

*    *    *

Bir ormanda iki kii ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erken kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen ötekine geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor, ne öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Akşamları da arkadaşından birkaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş.

İkinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar.

Sonuç: İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş. Birinci adam öfkelenmiş: “Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken işe başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu işin sırrı ne?”

İkinci adam suratında tebessümle yanıt vermiş: “Ortada bir sır yok. Sen durmaksızın çalışırken, ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla daha az çabayla daha çok ağaç kesilir.”

*    *    *

Bu mailde görüldüğü gibi insanlar bireysel ve iş yaşamında başarılı ve mutlu olmak istiyorsa muhakkak kendine zaman ayırmalıdır.

Şöyle bir etrafınıza bakın bakdığınızda devamlı koşturan insanları görürsünüz. Onların bir çoğu ikinci adam gibi durup dinlenerek ve düşünerek hareket etmezler. Sanki toplumda “İşkolik” (iş düşgünü, işten başka bir şey düşünmeyen) bir kimse olarak tanınmaktan özel bir zevk alırlar. Sonuçta erken bir yaşta sağlıklarını kaybederler ve hatta vefat ederler.

*    *    *

Dostları üzmemek için isim vermeden anlatılan metindeki birinci adam gibilerin çok olduğunu belirtirken yaşam tarzı ile takdir ettiğim saygıdeğer ağabey Dr.Rifat Patır’ı anlatılan metindeki ikinci adama benzetmeme ne dersiniz?

Kendisi ile çok sık bir arada olmama rağmen anlatılanlar ve Çorum Haber Gazetesi’nden edindiğim bilgiler beni böyle bir değerlendirmeye yönlendirdi.

*    *    *

Bir defa daha kendinize zaman ayırın tavsiyesinde bulunuyorum.

İstanbul