MUTLU MEZUNİYET

Haziran ayı, ülkemizde öğrencilerin en yoğun bir şekilde imtihanlara  girdikleri, karne aldıkları ve okul mezuniyet  törenlerinin yapıldığı bir aydır.  Veliler de bu ayı heyecan içinde geçirirler.

Bu yazımın ana konusunu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Kimya-Metalurji Fakültesi’ni 2002-2003 Akademik Yılı’nda bitiren yeğenim Ertuğrul Soyocak’ın oğlu İnanç Soyocak’ın mezuniyeti oluşturacaktır. Bu yazım çerçevesinde ÇEKVA’nın eğitimle ilgili  faaliyetlerinden ve yüksek tahsilli gençlerin işsizliğinden de bahsetmeyi istiyorum.

ÇEKVA’dan haberler

1 Haziran tarihinde İstanbul’da ÇEKVA’nın burs verdiği öğrenciler, değerli hemşehrimiz Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın davetlisi olarak Bağcılar’da, kendi döneminde yaptırdığı parklardan birinde kendisi ile  buluştular. Aynı gün 3500 Bağcılarlı öğrenciye bir “Boğaz Gezisi” tertiplemiş bulunan Sayın Kıyıklık’ın Çorumlu öğrenciler için bu geziden erken ayrılı,p bursiyerlerimize hitap edebilmek ve nasihatta bulunabilmek üzere geri gelmesi, öğrencilerimizi ve bizleri çok etkiledi. Kendisine ÇEKVA’ya  ve öğrencilerimize gösterdiği yakınlık için ne kadar teşekkür etsek azdır.

8 Haziran tarihinde ÇEKVA’nın “Fen Liselerine Giriş Kursu”na devam eden öğrencileri, Çorum’da imtihana girdiler. Bir yıllık emeklerinin meyvesini inşallah başarıları  ile alacaklar.

ÇEKVA’nın en küçük bursiyeri Darüşşafaka 5. sınıf öğrencisi Ahmet Anıl Oğuzalp de, bugün okulunda dağıtılacak tamamı “pekiyi” ile dolu karnesini alarak çok özlediği annesi ve ağabeyinekavuymak üzere Çorum’a hareket edecek.

Vakfımızın Müdürü Zühal Çırak, eşip Zeynep (Ahmet’in Zeynep annesi)  ve ben (Ahmet’in dedesi) onun İstanbul’da özlem çekmemesi ve kendisini yalnız hissetmemesi için tüm gayretimizi  gösteriyoruz.

İnanç’ın mezuniyeti

Yıllar nasıl geçiyor. Ortaokul öğrencisi olarak yaz tatilinde Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde Orman Bölge Şefliği yapan eniştem İsmet Soyocak’ın yanına tatile gitmiştim. Orada güzel bir tatil geçirdim. Hatta tatilim beklenilen  “misafir”in gecikmesi nedeniyle biraz da uzadı. Hamile olan Cavidan ablamın doğum yapmasını bekledim.

Yöreye uygun kerpiç evlerden birinde ebe desteği ile yapılan doğumu ve doğan yeğenim Ertuğrul’un seslerini, heyecan ve mutluluk içinde evin dışından izledim.

Evet, dün elimizde doğan Ertuğrul’un oğlu İnanç, bundan beş ıl önce İTÜ’nün Kimya-Metalurji-Malzeme bölümünü kazandı.

Yıllar ne çabuk geçiyor…11 Haziran 2003 tarihinde İnanç’ın mezuniyet törenini annesi  Sema, kızkardeşi Sevinç ve İstanbul’da yaşayan amcası Murat’la birlikte yaşadık ve kutladık.

Mezuniyet kokteylinde de evlatlarının  mezuniyetini kutlayan Hayriye-İbrahim Ethem Yörüker çifti ile uzun uzun sohbet ve kendilerini tebrik  etmek imkanını buldum.

Torununun torununu gören  cennetlik olur diye bir söz var. Acaba, yeğeninin oğlunun mezuniyetini  bir öğretim üyesi olarak kutlayan dayıyı ne bekler? Bunlar bilinmez, tanrının takdiridir.   Bildiğim bir şey varsa, İnanç’ın mezuniyetinden büyük kıvanç duydum. Kendisine hayat yolunda başarılar dilerken, tüm ailesini kutluyor, rahmetli  eniştemi özlemle anıyor, Cavidan ablamı çok özel olarak tebrik ediyor ve ellerinden öpüyorum.

Tahsilli gençlerin işsizliği

Mezuniyet törenlerinde ve kokteyllerinde gençlerle yaptığım görüşmelerimde, hepsinin önündeki problemin “iş bulup bulamayacakları” olduğunu gördüm.

Şu anda yüksek tahsilli gençlerin yüzde 30’unun işsiz olduğu bir ortamda onların bu korkularını paylaşmamak elde değil.

Öğrenci iken annesinin-babasının maddi  desteğini kolayca kabul eden gencin, mezuniyet sonunda da ailesinin desteğini almak zorunda kalması, onu sıkıntıya ve ruhsal bunalıma doğru sürüklüyor.

Ülkeyi bu duruma düşüren ve işsizliğin çığ gibi büyümesine neden olan siyasiler ve yöneticiler, acaba rahat uyuyabiliyorlar mı?

Bir an önce gereken adımlar atılmalı ve gençlerin sabrı taşırılmamalıdır.

Üniversite giriş imtihanları

Pazar günü yapılacak  “Üniversite Seçme Sınavı”na girecek 1.5 milyon öğrenciden en fazla 200 bini dört yıllık eğitim imkânına kavuşacaktır.

Bu  “Sırat Köprüsü”nde kendilerine başarılar diliyorum.

İstanbul