SEVİN’İN ORMANLARI

Bugün Dünya Çevre Günü’nü kutluyoruz. Kutladığımız bu günde “Kızılderili Şefi”nin “Beyaz Adam”a söyledikleri sanki kulaklarımda yankı yapıyor.

Hatırımda kaldığı kadar “Sular kirlendikten, ormanlar ve kuşlar yok olduktan sonra dolarlarınla ne yapacaksın!..”

Ben bu yazılda günün anlamı ile ilgili olduğundan “ormanlar” üzerinde durmayı ve bir orman sevdalısını sizlere tanıtmayı istiyorum.

*    *    *

Ormanlarımız

Dünya ormanları halen vahşice yok edilmektedir. Bir zamanlar yemyeşil ormanlarla kaplı ülkemizin bugün ancak yüzde 26.8’si ormanlık alandır. Ne yazık ki bunun da yarısı bozuk orman alanıdır.

Güney Amerika da balta girmemiş tropikal ormanlar kalkınmış ülkelerin lüks ihtiyaçlarını karşılamak için hızla tüketilmektedir.

Ormanlar, ekolojik olarak çok hassas bir konumda bulunmakta, iklim ve toprak yapısındaki çeşitlilikten kaynaklanan bir biyolojik zenginliğe sahiptir.

Ormanlarımızda toplam 9000 bitki türü olup bunların yaklaşık 3000 tanesi endemik yani sadece ormanlarımızda (Türkiye’de) yaşayan türdür. Bu türlerden 1700 kadarı nadir görülmekte, 200 kadarı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır.

*    *    *

Sevin Tüzün’ün orman sevgisi

Lise’den sınıf arkadaşım olan Sevin Tüzün hukuk tahsili yaptı ve mesleği de başarılı adımlar attı. Yargıtay 8. Daire üyeliği yapan arkadaşım kısa bir süre önce yaş hattinden dolayı emekli oldu.

Yargıtay onursal üyesi olan arkadaşım bu sene içinde Yargıtay mensupları ile Çorum’a geldi ve Çorum’un ağaçlandırılmasına arkadaşları ile birlikte önemli katkılar sağladı. Bunu İstanbul’da olmama rağmen Çorum basınından iftiharla takip ettim.

Bu faaliyet onun ilk katkısı değildi… Ankara’da yıllardan beri bulunmanın sağladığı etkinlikle, ilk önce Orman Bakanlığınca Çorum’da sağlanan bir alana 2000 fidan dikildi ve “Melbourne-Bedri Tüzün Ormanı’ olarak isimlendirildi. Her ikisini de yıllarca önce kaybettiğimiz Sevin’in anne ve babasını bende yakinen tanıdığım gibi saygı ve rahmet ile anıyorum. Bu iyi insanların isimlerinin Çorum’da yaşatılmasından ve ormana olan sevgisinden dolayı arkadaşım Sevin’i kutluyorum.

Sevin’in Çorum’a orman kazandırma arzusunun coşkuya dönüştüğünü belirtmeyi isterim. Almanya’da yaşayan diğer bir sınıf arkadaşımız İlter Gürkan ve ablası Ülkü, kendisinin bu girişimlerinden haberdar olunca rahmetli anne ve babaları adına “Dillare-Mümtaz Gürkan Ormanı” oluşturmasını rica etmiştir. Değerli arkadaşım onlar adına da 2000 fidan dikmiştir.

Sevin’in Çorum’a kazandırdığı diğer bir ormanda, Sevinç Gürsel’in isteği üzerine “Belkis-Kayup Gürsel Ormanı” olmuş. Rahmetli Yakup Gürsel beyin değerli bir hemşehrimiz olduğunu, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ve Çorum Milletvekilliği yaptığını da hatırlatmayı isterim. Biz Çorum’a orman kazandırılması, ağaç dikilmesi denince kamu görevlileri dışında Rüstem Eren’i ve İsmet Çenesiz’i hatırlarız. Bundan böyle Çorum’un yeşillikleri diyarı olması için çırpınan değerli bir hemşehrimizin yani Sevin Tüzün Tamur’un ismini de birlikte saymamız gerekir.

Tüzün aile soyadı ile Çorum’da tanınan Sevin meslektaşı olan eşi Umur ile evlendikten sonra Tamur soyadını almıştır. Çorum basınında faaliyetleri Sevin Tamur olarak duyurulduğundan kendisinin Çorumlu olduğu gözden kaçmış olabileceğini düşünerek bu açıklamayı yapmayı gerekli gördüm. Sevin’in Anayasa Mahkemesi üyeliği yapmış olan değerli hemşehrimiz Selçuk Tüzün’ün de kız kardeşi olduğunu ayrıca belirtmeyi isterim.

Sevin’e bu güzel faaliyetinden dolayı “Dünya Çevre Günü”nde bir Çorumlu ve çevreci öğretim üyesi olarak sizin adınıza da birlikte teşekkür etmeyi istiyorum.

Sevin kardeş girişimlerini artan bir şekilde sürdürmeni bekliyorum.

İstanbul