EN İYİ HİZMET HAYIR İŞLERİDİR

Öğrenci cephesinden

Üniversite giriş imtihanında yüksek puan alan başarılı gençler bugünlerde yoğun bir şekilde tercih sıralaması ile meşguller.

Ağustos ayı sonunda kazandıkları yüksek eğitim kuruluşu belli olduğunda, bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğu sıcak ve mutlu yuvalarını terk ederek okuyacakları şehirlere gidecekler.

İster İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde, ister Niğde, Kars, Van gibi küçük şehirlerde okusunlar onları bekleyen en önemli sorun barınacakları bir yer bulmaları olacaktır. Bu nedenle tercih formlarının arka sahifesinde bulunan yurt başvurusu ile ilgili kısımları doldurmayı unutmasınlar.

Diğer önemli sorun ise orta öğretim esnasında evinde ailesi ile birlikte aynı kazandan karnını doyuran ve küçük bir cep harçlığı ile yetinen gencin yüksek tahsilini yapacağı şehirde

yaşaması için büyük miktarda paraya olan ihtiyacıdır. Çorum gibi iş imkanlarının kısıtlı olduğu şehirlerde yaşayan ailelerin büyük bir çoğunluğunun yeterli maddi destek sağlayabileceğini bekleyemeyiz. Bu nedenle varsa tercih formları ile birlikte veya zamanında kredi başvurularını yapmalıdırlar. Ayrıca Başbakanlığın verdiği bursa da zamanında başvurmalıdırlar.Bunun yanında Çorum Belediyesi’nin, Vakfımız Çekva’nın ve Türk Eğitim Vakfı gibi kuruluşların burslarına da müracat etmelidirler.

*    *    *

Hayırseverler cephesinden

Yukarıda açıkladığım zorluklar içindeki gençlere yardım ve hayır elinin uzatılması, bu sıkıntılar içinde yabancı olduğu bir şehirde yalnız ve parasız olan gencin geleceğe ümitle bakmasını ve eğitiminde başarılı olmasını sağlayacaktır.

O halde imkanı olanlar bu gençlere, ya doğrudan doğruya ya da bir hayır kurumu yardımıyla maddi destek sağlasınlar.

Unutmasınlar ki “ne verirsen elinle o gider seninle” sözü çok yerinde bir hayır düşüncesinin ifadesidir.

Bu sene de hayırsever hemşehrilerimizin katkıları ile çok sayıda gence burs temin edecek Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) kanalıyla merhum aile büyükleri veya kendi adlarına burs verebilirler.

Kadir Has diyor ki…

Cumartesi günü yayınlanan Vatan gazetesi’nde kendisi ile yapılan bir roportajda, sayıları 13’e ulaşan lise binası da yaptırdığını belirten Kadir Has, “En iyi hizmet hayır işleridir” diyerek şu açıklamayı getiriyor; ‘’Rahmetli babam Nuri Has’ı örnek alarak, 1980’li yıllarda başlattığım kalıcı hayır işlerini, 1992’de Kadir Has Üniversitesi’nin kuruluşu ile taçlandırdım. 20 yıldan bu yana da hayır işleriyle meşgul oluyorum. Ömrümün  80. yılını tamamladığım bu günlerde diyorum ki, hayatta yapmış olduğum hizmetlerin en iyisi,ticari faaliyetler değil hayır işleridir.’’

Önümüzdeki günlerde binlerce gencin anlattığım büyük sorunlarla karşılaşacağını unutmayınız.