TATİLDEN SONRA ÇORUM’A BAKIŞ (1)

Ağustos ayının başında tatil için ayrıldığım İstanbul’a dün geri dönmüş bulunuyorum.

Antalya’nın çok sıcak ve nemli olan havasından sonra bir hafta kaldığım Bodrum-Dörttepe’nin ılık ve rüzgarlı havası bana yaylaya çıkmışım hissini verdi.

Tembel, tembel geçirdiğim üç haftadan sonra İstanbul’da tekrar günlük koşuşturma dolu yaşamın içine girdim.

Bugünkü yazım da şimdilik konuları bir tarafa bırakarak benim bulunmadığım sürede gelen Çorum Haber gazetelerini inceleyerek Çorum’la ilgili önemli konuları değerlendirmeyi istiyorum:

*    *    *

Fen-Edebiyat Fakültesi açılıyor

İkinci Endüstri Meslek Lisesi binasının Gazi Üniversitesi’ne devri konusunun neticelendirildiği ve Fen-Edebiyat Fakültesi’nin açılması kararının Bakanlar Kurulu sunulduğunu memnuniyetle öğrendim.

Ek kontenjanla öğrneci alınabilmesi için Eylül ayı başına kadar tüm hususların halledilmesi şarttır. Konuya şimdiye kadar sahip çıkan Valimiz ve milletvekillerimiz bu hususu dikkate almalıdırlar.

Açılacak fakültenin donanımının sağlanmasının kolay olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar açılan fakülte ve yüksek okullarda bu desteğin hemşehrilerimizce nasıl bir coşku ile sağlandığı bilinmektedir.

*    *    *

Çorum doğalgaza kavuşuyor

Şehrimizin kalkınmasına önemli katkısı olacak doğalgaz dağıtım şebekesinin ihalesi bu ay sonunda yapılacak. Böylece şehrimiz daha temiz bir enerji türüne kavuşacak ve bilhassa kışın herkesi rahatsız eden hava kirliliğinden kurtulacaktır.

Doğalgazın gelmesi yeni sanayi yatırımlarını Çorum’a çekecek ve birçok organize sanayi bölgelerinde olduğu gibi elektrik enerjisi üretimine imkan sağlayacaktır.

*    *    *

Hitit Barajı faaliyete geçecek

Günümüzden 3 bin 240 yıl önce inşa edilen Alacahöyük’deki Hitit Barajı’nın DSİ’nin de katkılarıyla işlevsel hale getirileceği Kazı Başkanı Prof.Dr.Aykut Çınaroğlu tarafından açıklandı ve bu haber basında geniş yer buldu.

Çorum’un kalkınması için Hitit Medeniyeti’nin tüm zenginliklerini ortaya çıkarmamızın ve tanıtmamızın gerekliliğini bu nedenle bir defa daha vurgulamayı isterim.

*    *    *

DSİ Melikgazi Deresi’ni kapatıyor

Ankara’da Çevre ve Orman Bakanlığında yapılan bir toplantıda karşılaştığım Devlet Su İşleri Genel Müdürü meslektaşım Prof.Dr.Veysel Eroğlu’dan Melikgazi deresinin üzerinin kapatılacağını memnuniyetle öğrendim.

Çorum Haber’de geniş bir şekilde yer alan bu haber, bir pislik yuvası haline dönüşmüş derenin civarında oturanları sevindirmiş olsa gerek…

*    *    *

ÇEKVA’nın başarısı

Vakfımız şehrimize hizmet edebilme yolunda büyük gayret göstermektedir.

Vakfımızın Çorum sorumlusu Ahmet Güngör 2002-2003 öğretim yılı faaliyetlerini basına geniş bir şekilde açıklamıştır.

Vakfımızın 8. sınıf öğrencileri için açtığı Fen ve Anadolu Liselerine Giriş Kursu bu senede başarı ile sonuçlanmıştır. Öğrencilerimizden Arda Erkoçak Ankara Fen Lisesi’ni kazanmıştır.

*    *    *

Çorum’un gelişmesine önemli katkı sağlayacak hususları bir defa daha sizler içinde değerlendirdim ve sundum.

İstanbul