BODRUM TATİLİ

Her yıl kısa bir müddet için olsada Bodrum-Dörttepe’de bulunan yazlığa gidiyorum. Tatile Bodrum’a gittiğimi duyanların açıkca söylemeselerde acaba arkamda “Haydi, haydi Türkiye’nin yaz döneminde eğlencenin başkentinde gününü gün ediyorsundur” deyip demediklerini merak ettiğimi de belirtmeden geçemeyeceğim.

*    *    *

Bizim site Bodrum’un merkezinden, ünlü plajlarından (Dodo Beach, Havana Beach vb.) ve tanınmış eğlence merkezlerinden (Yalıkavak, Türkbükü vb.) 30-35 kilometre uzakta sakin bir koyun tepesinde yer almaktadır. Sitemizin gençlerinin bir kısmı akşamları eğlenmek için Bodrum’a inmektedirler. Benim yaşımda olanların Bodrum ve Bodrum’daki eğlence yaşamı ile pek ilgili yoktur. Sahilde ve havuzda yüzme, yürüyüş ve dinlenme faaliyetlerimiz bizlerin tatilimizin dolu dolu geçmesini sağlamaktadır.

*    *    *

Bir akşam kızımla birlikte  siteden hareket eden minibüsle Bodrum’a indik. Bodrum’da bol bol dolaşarak  yaşamı izledik. Bodrum’u oldukça boş bulduk. Bodrum Kalesi’nden Halikarnas eğlence merkezine (disco) doğru yürürken yol boyunca bulunan lokanta ve barların neredeyse bomboş olduğunu gördük. Bunlardan birisinin yetkilisi bize bu sene Bodrum’un en zor senesini yaşadığını söyledi. Hakikaten yürüdüğümüz kordon boyunda geçmiş yıllarda olduğu gibi dolduran yabancılara ve bilhassa eğlenmek üzere dolaşan İngilizlere pek rastlanmıyordu.

Basında yer aldığı gibi bazı mekan sahipleri “Bodrum bu ülkenin  en gözde turizm bölgesidir. Ne var ki, her şekilde bu olay baltalanmaya başladı. Orman yangınlarından  mağandaların kavgasına kadar her olumsuz olayın faturası Bodrum’a çıkarılıyor. Sürekli çamur atılıyor ve sanki özellikle Bodrum’un turizmi baltalanmaya çalışılıyor. Bu yıl turizm kötü geçiyorsa, Bodrum neden karalanıyor, anlamak çok güç. Bu gidişle yerli turistlerin de önü kesilecek yazıktır, ayıptır, günahtır. Bu olumsuz hava ve karalama kampanyasına bir son verilmeli.”

Bodrum’da sergilenen televole yaşam yanında aşırı gürültü, fiyatları yükselten zihniyet ve benzerleri Bodrum’u bu kara günlere getirdi. Belki de bunda Türkiye’nin bu yıl birden bire Çeşme’yi keşfetmesi de etkili oldu.

Gece minibüsle evimize dönerken yolculardan birisinin İbrahim Tatlises’in Asena ile birlikte sahneye çıktığı ASO Bar’da giriş fiyatlarının 15, 100 ve 80 milyon TL olduğunu anlattığında çok şaşırdım. Ucuz olduğu ifade edilen Halikarnas Disco’ya giriş bile 35 milyondu.

*    *    *

Bodrum denince nedense hep eğlence, hep televole haberleri hatırlanıyor… Halbuki daha neler, neler var:

* Bodrum’u tanıtan Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir,  Müzesi ve en önemli eseri “Mavi Sürgün”

* Bodrum Kalesi ve içindeki Sualtı Arkeoloji Müzesi

* Antik Tiyatro

* Dünyanın 7 harikasından birisi olan Karya Kralı Mousolus’un mezarı

* Mavi yolculuk ve benzerleri…

*    *    *

Evet kızımla Bodrum’da dolaşarak, Kordon boyunda oturarak ve barlardan gelen müziiği dinleyerek birkaç saat geçirdik.

İstanbul