ÇORUM TANITMA VAKFI (2)

Daha önceki yazımda şehrimizin tanıtımının ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştım. Bugünde bu konu ile ilgili olarak yazmaya devam edeceğim.

*    *    *

Çorum Tanıtma Vakfı

Şehrimizin tanıtılmasında resmi kuruluşların yanında turizm sektöründen ekmek yiyen özel teşebbüs sahiplerine de görev ve sorumluluk düşmektedir.

Turizm sektöründen ekmek yiyen kuruluşlar arasında öncelikle oteller, seyahat firmaları, lokantalar, kuyumcular, turistik eşya satıcıları ve benzerleri sayılabilir.

Bu saydığım kuruluş temsilcileri bir araya  gelerek şehrimizin tanıtımı için bir vakıf veya dernek kurmalıdırlar. Bu kuruluşa  İl Özel İdaresi  belediyeler ile diğer ilgili tüzel kişilikler de destek vermek üzere katılabilirler.

İstanbul da 80’li yıllarda kurulan ve kapanma durumunda bulunan “Çorum Tanıtma Vakfı” yapılacak girişimlerle bu gaye için kazanılabilir ve canlandırılabilir. Bu sağlandığı takdirde Çorum Tanıtma Vakfı’nın merkezi Çorum’a alınabilir ve mahalli yeni üyelerle faaliyetini sürdürebilir.

Bu teklifimin yukarıda saydığım kuruluşlar yanında valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımızca ele alınmasını ve değerlendirmesini istiyorum.

*    *    *

Ulusal Dağ Tesisi

Yıllarca önce Sungurlu ile Çorum arasında inşa edilmiş bulunan Ulusoy Sungurlu Dağ Tesisi’nin yenilenmesi haberi biz Çorumluları şehrimizin tanıtımı bakımından sevindirmiştir.. Böylece bölgemize gelenlere de daha kaliteli bir hizmet verilmesi mümkün olabilecektir. Ulusoy firması son yıllarda yaptığı yatırımlarla ülkenin en önde gelen kuruluşları arasında yer almaktadır. Özel vasıtaları ile seyahat edenler de iyi hizmet veren bu tesislerden artan bir şekilde faydalanmaktadırlar.

Yenilenmesine karar verilen Sungurlu Dağ Tesisi inşaatının en kısa zamanda başlatılması ve bitirilmesi şehrimizin turizmini büyük katkı sağlayacaktır.

*    *    *

Ulusoy Travel

Bu dengi Ulusoy Seyahat Nakliyat A.Ş. tarafından aylık olarak yayınlanmakta ve tarafıma da gönderilmektedir.  Bu dergide “Travel Guide” (seyahat Kılavuzu) başlıklı kısımda kısımda Ulusoy rotası (yolu) üzerindeki şehirlere ait önemli noktalar (oteller, yeme-içme) hakkında tanıtım yapıl yapılmakta ve bilgiler verilmektedir.

Ulusoy Travel da Çorum’a yer verilmediğini gördüğümde firma sahiplerinden Yılmaz Ulusoy’u aradım ve durumu kendisine aktardım. Kısa bir müddet sonra sorumlu yazı işleri müdürü Şinasi Karadağ beni arayarak bu eksikliği gidereceklerini ve Çorum’u tanıtıcı kapsamlı bir yazı da hazırlayacaklarını bana bildirdi.

Mart 2003 sayısından beri Travel Guide kısmında Çorum ile bilgilere yer verilmiş olmasının şehrimizin tanıtımı bakımından çok faydalı olduğuna inanıyorum. Dergi’de yer alacak yazı konusunda yapılacak organizasyonu Sayın Valimiz adına Kültür Müdürümüz üstlenmişti. Ne gibi gelişmeler oldu bilmiyorum. Konunun takip edildiğini ümit ediyorum.

*    *    *

Doğduğumuz topraklarda yaşayan medeniyetleri tanımak ve turizm potansiyelinden faydalanmamız için hepimiz gayret göstermeliyiz.

(İstanbul, 27 Ekim 2003)

Leave a Comment.