İSMET ÇENESİZ’İ VE VAHİT BENDERLİ’Yİ KUTLUYORUM

Çorum Haber Gazetesi’nden değerli hayırsever, doğa ve insan sever, kıymetli kardeşim İsmet Çenesiz’in Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Çorum Şube Başkanlığı’na seçildiğini büyük bir memnuniyetle öğrendim. Kendisine ve yeni seçilen Yönetim Kurulu üyelerine başarılar diliyorum.

Görevi sekiz yıl sürdüren ve yönetimi yeni ellere bırakan, Çorum’da sosyal faaliyetlerin ve bu gibi kuruluşların öncülüğünü yapan Vahit Benderli’ye ve kendisi ile birlikte çalışan tüm Yönetim Kurulu üyelerine böyle fahri bir görevi başarıyla yürüttükleri ve şehrimiz için fedakarlıkta bulundukları için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Seçildiğinde ifade ettiği gibi suyu, havası, yeşili ve temizliği ile daha mutlu, huzurlu yaşanılabilir bir Çorum için yapacakları çalışmaların başarılı olmasını temenni ediyorum.

Değerli doğa sever Çorumlu hemşerilerimizin, yeni seçilenlerin istedikleri gibi onların yanında yer alacaklarına ve fikirleri ile katkıda bulunacaklarına inanıyorum.

Yine açıkladıkları gibi “Çevre konusunda sorumluluğu ve görevi bulunan kurum ve kuruluşlardan da destek ve anlayış bekliyoruz” temennisi ilgililerce duyulmalı ve gerçekleştirilmelidir.

*   *   *

İsmet Çenesiz kardeşimin doğayı ne kadar sevdiği, onun Ilıca’daki bağına gösterdiği yakın ilgiden görülmektedir. Ben de İstanbul’da yaşayan bir çok şanslı Çekva’lı arkadaşım gibi sayın Çenesiz tarafından bu güzel bağda misafir edildim. Bu kadar güzel ve bakımlı bir bağ sahibi olan yeni Başkan’ın Çorum’un da güzelleşmesine önemli katkılar sağlayacağından eminim.

Bu kadar emin olmamın bir çok nedeni var.  Bunlardan bazıları şunlardır:

* Geçen sene Çorum’un yeşillenmesi için 1 milyon çam fidanı vereceğini açıklamıştır. Bildiğim kadarıyla yetiştirilen fidanları dağıtmaya başlamıştır.

* Çorum’da tek başına yılmadan ağaç diken ve yeşili korumak için çalışan Rüstem Eren’e fidan temini ve sulama konusunda destek verenlerin başında gelmektedir.

* Valilikçe, Çorumlular tarafından tasvip edilmemesine rağmen kapatılmasına karar verilen fidanlıkların yaşatılması için büyük gayret göstermiştir.

*   *   *

Çorumluların önerilerini dikkate alacaklarını belirten Başkan’a aşağıdaki tekliflerimle yardımcı olmayı istiyorum:

* Valilik tarafından kapatılması düşünülen fidanlığın dernekçe varılacak bir anlaşma kapsamında yaşatılması sağlanmalıdır.

*Bir panelde beraber olduğum Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’den Çorum için destek istedim. Kendisiyle görüşülerek ülke çapında yürüttükleri ağaçlandırma faaliyetlerinde Çorum’un gereken desteği alması sağlanmalıdır.

*Bölümümüz öğretim üyelerinden olan ve halen Devlet Su İşleri Genel Müdürü olan Prof.Dr. Veysel Eroğlu ile yaptığım görüşmede baraj çevrelerinin ağaçlandırılmasına önem verdiklerini ve Çorum’dan da proje getirildiği takdirde destek vereceği sözünü aldım Konuya Valilik, Belediye ve DSİ Şube Müdürlüğü ile birlikte sahip çıkılmalıdır.

*Bakanlık dönemimden beri ağaçlandırılmasını istediğim Seydim’in ortasındaki tepenin ağaçlandırılması yeni kurulan Seydim Derneği ile birlikte sağlanmalıdır.

*  *  *

Değerli kardeşim İsmet Çenesiz’e ve arkadaşlarına şahsım ve Çekva olarak yanlarında olduğumuzu bildirirken, tekrar başarılar diliyorum.

İstanbul