ERZURUM YOLUNDA

Bugün pazar sabahı; bu yazımı sizlere Erzurum Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (eski) içinde faaliyet gösteren ve beni ESKİ’nin yaptığı çalışmaların daha başarılı olması için teknik eğitmen ve danışman olarak bir haftalığına Erzurum’a davet eden Türk-Alman Teknik İşbirliği (GTZ) Kuruluşunun bürosundan yazıyorum.

Türk-Alman Teknik İşbirliği temsilciliği, Almanya’nın sağladığı destek ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin ve kendisinin hudutları içinde kalan Yakutiye, Yenişehir, Kazım Karabekir ve Dadaşkent alt belediyelerinin katı atık sorunlarına çözüm getirmeye çalışmaktadır. Hazırlanan Avam projeye göre mühendislik hizmeti ihalesi Ocak ayında gerçekleşecektir. 2005 yılında da katı atık tesisi inşaatına başlanacaktır.

Bu temsilcilik, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin daha verimli olması içinde her türlü katkıyı sağlamaktadır.

Erzurum’daki bu gelişmeleri görünce Dünya Bankası projeleri arasında yer alan “Çorum Katı Atık Projesi”nin ne olduğunu merak ediyorum. Şehrimizin daha yaşanabilir olması için bu projenin bir an önce muhakkak gerçekleştirilmesi gerekliliğini, yetkililerin dikkatine sunmayı isterim.

Yeşilköy Atatürk Havaalanı işletici firmasıTAV tarafından yayınlanan “The Gate (Kapı) isimli bir dergeyi bu sabah incelerken içerisinde “Nohuttan Leblebiye” başlıklı bir makalenin yer aldığını memnuniyetle tesbit ettim. Sizlerinde şehrimizi ilgilendiren bu makeleyi ilgi ile okuyacağınızı düşünerek, Çorum Haber’e basılmak üzere gönderiyorum.

Doğunun başşehri ve tarihimizde önemli yeri olan “Dadaş Diyarı” Erzurum’a bu beşinci gelişim. Gelecek yazılarımda sizlere Erzurum ile ilgili izlenim ve birikimlerimizi aktaracağım.

1800 metre yükseklikte bulunan tepelerinin karlarla kaplı olduğu Erzurum’dan sizleri selamlıyorum.

Erzurum