ERZURUM’DA KAR VAR!

Erzurum’da kış sporları merkezi olan Palandöken’de Polat Otel’de kalıyorum. Erzurumlu olan İbrahim Polat ve evlatları doğdukları yeri unutmamışlar ve kış turizminin kalkınması için 400 odalı güzel bir otelde Erzurum’da inşa etmişler.

Otel kış turizmine hizmet verdiği gibi Erzurum’da kongre ve konferansların yapılmasına çok sayıda salonları ile katkıda bulunuyor. Şu anda ülkemizin dört bir köşesinden gelen doktorların katıldığı “Çocuk Pedietrisi ve Endokronolojisi” kongresi otelin dolmasını ve daha hareketlenmesini sağladı.

Türk Alman Teknik İşbirliği Bürosunun Müdürü Dr. yalçın Ergü uzun zamandan beri bu otelde kalmadığından otel genel müdürü Ziya bey ve arkadaşlarıyla oldukça samimi olmuş. Geldiğim pazar günü Yalçın bey ziya bey ile konuştuğu konulardan en önemlisi olarak gördüğü otelin, Noel tatili dolayısıyla kayak yapmak üzere yurt dışından bil hassa Rusya ile Almanya’dan gelecek turistler tarafından 21 Aralık tarihinden itibaren tamamen dolu olduğunu açıklayarak otel genel müdürünün en büyük konusunun Palanduken’e o tarihe kadar yeterli karın yağmaması olduğunu anlattı.

Bu korku beni de sardı. kar yağmazsa ve iptaller gelirse Erzurum’a ve ülkemize yazık değil mi? diye üzülmeye başladım. her sabah kahvaltımızı yaparken Palandöken’i izliyor ve üzülüyorduk.

Allah’a şükür bu sabah kalktığımız da her tarafın ve Palandöken’in karlar altında olduğunu sevinçle gördük. Bizden erken kalkanlar kardan adam yaparak eğlenmişler ve sevinçlerini ortaya koymuşlardı. Otelin teleferik hattı ilk defa bu sabah çalışmaya başlamıştı.

Bu coşkulu hislerle Adamo ve Dario Moreno’nun yıllarca önce söyledikleri ve o zamanlar çok meşhur olan “Her yerde kar var” şarkısını duyar gibi oldum. Ne garip dünya! Polat Oteli’nin Müdürü kar var diye bayram ederken televizyonlarda,

*Kar bütün yurdu etkisi altına aldı…

*Kış fena bastırdı…

*Kara kış hayatı vurdu…

*Kar yolları kesti….

*Okullar tatil…

haberleri insanların sıkıntısını ve üzüntüsünü ortaya koyuyor. Ne garip dünya değil mi?

Evet, her yerde kar var! Yarın benim uçağım kalkacak mı?

Erzurum