SEÇİM SONUÇLARI

Seçim maratonunun sonuçları, tam ve kesin olarak açıklanmamış olsa da genel hatlarıyla belli olmuş durumda.

Belediye ve İl Genel Meclisi seçimlerinde, iktidar partisi AKP’nin başarılı olduğu, ana muhalefet partisinin yerinde saydığı ve hatta bazı “kalelerini” kaybettiği, geçen seçimlerde barajın altında kalan MHP ve DYP’nin tekrar toparlanmakta olduğu, Saadet Partisi’nin tamamen silinmediği, Genç Parti’nin yaşanan olaylar nedeniyle büyük oy kaybettiği, SHP’nin bayrağı altında toplanan Demokratik Güç Birliği’nin beklediği oyu alamadığını ve etnik kimlikle oy alma isteğinin halkımızca tasvip edilmediği görüldü.

Yine bu seçimlerde, bazı yerel başarılar sağlamış olsalarda ANAP’ın ve DSP’nin 2002 seçimlerinde yaşadıkları başarısızlıkların aynen devam ettiği görüldü.

Halkımız bu seçimlerde de sağduyusunu kullandı ve Mecliste bulunan partilere şunları söyledi;

* İktidar partisine, sana desteğim sürüyor ama senin tek başına kimseyi dikkate almadan hareket etmeni de tasvip etmiyorum;

* Ana muhalefet partisine, görevini iyi yap, ismine layık bir sosyal demokratik parti ol ve iç çalkantılarına son ver, dedi.

Ayrıca,

* MHP ve DYP’ye sizleri gelecek seçimlerde Meclis de görmeyi istiyorum ve ona göre çalışın.

* Diğer partilere de ülkede bu kadar çok parti görmeyi istemiyorum. Birleşin, dedi.

*     *     *

Seçim sonuçlarını sabaha kadar takip ettim ve memleketim Çorumla ilgili neticeleri dikkatle ve merakla izledim. Biraz önce de Çorum Haber gazetesi yetkililerinden ilçe ve beldelerin sonuçlarını aldım.

Çorum merkezde, ilçelerin ve beldelerin büyük bir çoğunluğunda AKP başarılı olurken (22 belediye), onu DYP’nin (7 belediye), MHP’nin (5 belediye) ve CHP’nin (4 belediye) takip ettiğini öğrendim. Bu sayılardan hatalar varsa bana verilen bilgilerden kaynaklanmakta olduğunu belirtmeyi isterim.

Merkezde tekrar Belediye Başkanı seçilen Turan Atlamaz’ı ve diğer seçilen tüm belediye başkanlarını tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Ülkemizde demokrasinin gelişmesi yolunda iyi bir sınav veren parti teşkilatlarını da kutluyorum.

*    *    *

Ayrıca, İstanbul Bağcılar Belediye Başkanlığı’na tekrar seçilen değerli hemşehrimiz ve ÇEKVA’nın Yüksek Danışmanlar Kurulu Üyesi Feyzullah Kıyıklık’ın bu başarısını kutluyor, gurbette Çorum’u en iyi şekilde temsil eden hemşehrimizle gurur duyduğumuzu ifade etmeyi istiyorum.

Bu seçim sonuçları Meclise iktidar partisinden 4 milletvekili gönderen Çorum’un, İl merkez belediyesini çok sayıda ilçe ve belde belediyesini AKP’ye kazandırarak desteğini sürdürmüştür.

Bu neticeler, iktidar partisinin gösterilen teveccühe layık olarak hareket etmesinin ve Çorum’un sorunlarını çözmesinin beklentisi ile ortaya çıkmıştır ve çözüm bekleyen birçok sorunu olan Çorum’un kalkınmması için özel çözümler bulması iktidarın milletvekillerimizin boynunun borcudur.

Seçimler ülkemize ve halkımıza hayırlı uğurlu olsun.

İstanbul