SEÇİM VE PROJELER

Gelecek hafta bugün hepimiz sandıkların başında olacağız. Hepemizin temennisi seçimlerin sakin ve huzur içinde geçmesidir. Diğer bir temennimiz de seçimlerde ortaya çıkan iradenin, Türkiye’nin geleceğinin daha aydınlık olmasını sağlamasıdır.

Bu yazımda seçimlerin genel bir değerlendirilmesini yapmaktan ziyade, bu seçimlerin hepimizin çok sevdiği şehrimize, Çorum’a neler getireceği, ne gibi ufukları açacağı konusu üzerinde duracağım.

Bana gönderilen Çorum Haber gazetelerini bu seçim sürecinde çok dikkatli bir şekilde takip ettim. Belediye başkan adaylarının beyanlarını bir kelime atlamadan okudum. Yapılan bu seçim konuşmalarından adayların Çorumla ilgili ses getirecek önemli projelerine pek rastlamadım diyebilirim.

Belediye başkanları ve onunla birlikte çalışan belediye encümenleri şehirlerinin gelişmesine, serpilmesine ve orada yaşayan insanların mutluluğuna büyük katkıda bulunurlar. Öyle büyük hizmetler yaparlar ki yıllarca sonra bile hayırla ve minnetle anılırlar. Bazıları ise her belediye başkanının ve encümeninin yapması gereken bilinen rutin işleri yapar zamanlarını doldururlar ve hiç bir zaman hayırla ve minnetle anılmazlar.

28 Mart’ta seçimlerde hangi parti ve kim başarılı olursa olsun Çorum ilinin tüm belediyeleri şehrimizin tüm sathında önemli ve faydalı hizmetler yapmalıdırlar. Seçimi takip eden günlerde tüm belediye başkanları önümüzdeki 5 yılda hangi projelerini gerçekleştireceklerini halkımıza ve basına açıklamalıdırlar.

Projesi olmayanlar veya olup da diğer önerilere açık olanlar, Çorum’u seven ve onun kalkınmasına gönül veren bilim adamlarını, başarılı iş sahiplerini ve kendisini ispat etmiş emşehrilerini seçimi takip eden günlerde belediyelerine davet etmeli ve onlarla gelecekte neler yapabileceğini tartışmalıdırlar. Eminim ki benim gibi tüm çağrılacaklar koşarak gelip katkıda bulunacaklardır.

Şehrimizin merkezinde, ilçelerinde ve beldelerinde yapılacak seçimlerden, bizleri mutlu edecek, kentlerimizi daha yaşanabilir hizmetleri verecek adayların başarılı olarak çıkmalarını temenni ediyorum.

İstanbul