AVNİ ÇELİK’İN KONFERANSI (5) (ÇORUM YATIRIMI)

Konuşmasının son bölümünde öğrencilerimizden birinin “Neden Çorum’a bir yatırım yapmadınız” sorusu üzerine,

Zamanında Alaca’ya bir seramik fabrikası kurmaya çok çalıştığını ve Alaca’lılar ile birlikte fabrikayı kurmaya karar verdiklerini, önce paraları olmadığını belirtince, kendisinin yüzde 50’sini, Alaca’lıların da yüzde 50’sini karşılaması yönünde anlaştıklarını, daha sonra bir hemşehrilerinin ürünü pazarlayamamaktan korktuklarını söylemeleri üzerine, bütün ürünü teslim alır ve satarız dediklerini fakat bir müddet sonra Alaca’lıların biz bu işi yapamayacağız demeleri üzerine yatırımın gerçekleşmediğini açıkladı.

Bu sırada Bilecik Belediyesi’nin Organize Sanayi Bölgesinde fabrika arsasını sembolik bir fiyatla vereceğini söylemesi ve buranın fizib (uygun) oluşu nedeniyle seramik fabrikasını burada kurduklarını da anlattı.

Bilecik’de kurmalarının nakliye nedeniyle de doğru bir tercih olduğunu, çünkü 1 M2 seramiğin 20 ton olduğunu, imalatın yüzde 60’ının İstanbul’da tüketildiğini ve 28 ülkeye ihraç edildiğini de söyledi.

*    *     *

Bu noktada da benim şahsi görüşüm, eğer Alaca’lılar ve Çorum’lular bir araya gelip, kararlı bir şekilde sayın Avri Çelik’e yaklaşırlarsa, onun ve Grubunun yöremize bir yatırımını sağlayabilecekleri yönündedir.

*    *     *

Değerli hemşehrimizin anlattıklarını hiç bir sansüre tabi tutmadan aynen sizlere aktardım.

Onun anlattıklarının ve ortaya koyduklarının çok faydalı ve yol gösterici olacağına inanıyorum.

ÇEKVA’ya sağladığı destek ve genç öğrencilerimize verdiği konferans ile ışık tuttuğu için şahsım ve Vakfım adına teşekkür ediyor ve başarılarının devamını temenni ediyorum.

İstanbul