BİLSAR’IN İSTANBUL İŞ MERKEZİNİN AÇILIŞI!

Çorum’un ismini duyuran, kalkınmasına katkıda bulunan ve 650 kişiye ekmek kapısı açan BİLSAR firmasının İstanbul’daki iş merkezinin dün gerçekleşen ve gün boyu devam eden açılışına Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) adına Onursal Başkanımız Prof.Dr. Turan Ilgaz, Sabit Velidedeoğlu, Gülhan Kümbül ile birlikte katıldım.

Çorumlu olarak benim bu açılışta hissettiğim coşkuyu ve gururu bu vesile ile sizin de hissedeceğinizi düşünüyorum. İstenimlerimi ve düşüncelerimi aşağıda aktarıyorum.

*     *     *

BİLSAR Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Selman Bilal bizleri karşıladı. Açılışda gösterişi değil sadeliği tercih eden firma belki de bu tutumu ile firmanın temellerini atan kendisini tanıtmaktan ve izlemekten kıvanç duyduğum Hakkı Bilal’in gösterişten uzak, prensiplerine bağlı ve inanan kişiliği ile çizdiği çizgiyi sürdürmek istediğini bir defa daha ortaya koyuyordu. Açılışda ne bando ne de müzik grubu vardı. Böyle tekstil firmalarının açılışında boy gösteren mankenler de yoktu…

Bizlere binalarını gezdiren Selman Bilal, ikramlarda bulundu ve çalışmaları hakkınrda bilgiler verdi.

*     *     *

Bugüne kadar İstanbul’un önemli iş merkezleri olan Nişantaşı ve Vali Konağı gibi semtlerde faaliyetlerini sürdüren firma, genişleyen iş pacmi nedeniyle olduğu kadar tarihe saygısı nedeniyle İstanbul’un her geçen gün canlanan ve eski görkemli günlerine kavuşan Beyoğlu’nda yıkılmaya yüz tutmuş metruk haldeki 7 katlı tarihi bir bina ile arkasında bulunan ve diğer yola cepheli 5 katlı ve 2 katlı iki eski yapıyı bundan yaklaşık iki yıl önce satın aldı.

Çorum eski Valisi Atıl Üzelgün’ün fotoğrafçılık yarışmasları nedeniyle İstanbul’da Vilayetler Evi’nde verdiği koktel de Selman Bilal’in Beyoğlu’nun tarihi dokusu içinde satın aldıkları bu binaları yenileyerek yıkılmadan kurtaracaklarını ve firmalarının yeni yerinde yapacakları atılımlarını anlatırken ki coşkusunu dün gibi tekrar hatırlıyorum.

Hakikaten yıkılmak üzere olan bu yapıların dış cepheleri korunarak içerisi betonarme olarak yeniden yapılmış. Yaklaşık 2000m2’lik bir alana sahip olan tarihi binaların giriş katında şimdilik ne şekilde değerlendirileceği araştırılan  mağaza niteliğinde önemli bir mekan kazanılmış. Beyoğlu Belediyesi’nin tarihi binasına bakan ve birçok tarihi yapının bulunduğu bölgede yer alan BİLSAR’ın binasının önünde metro durağı da bulunuyor. Aynı binanın çatı katından ise bir zamanların meşhur “Altın boynuzu” “Haliç”i zevkle izliyorsunuz.

*     *     *

Selman Bilal’in verdiği bilgilere göre BİLSAR firması, ihracat yapan ilk 500 firma arasında 378. sırada ilk 500 büyük firma arasında 250. sırada yer alıyor. Bu sene daha yükseleceklerini de açıkladı.

Kendisinin koordinatörlüğü üstlendiğini, üç yürütücünün firmayı yönlendirdiğini belirten Bilal, kardeşi Suha’nın ihracattan sorumlu olduğunu ve zamanının yarısı Amerika’da geçirdiğini ve oradaki şirketi yönlendirdiğini, diğer bir yürütücünün aşağıda açıklayacağım “Marka” işlerinden üçüncüsünü ise “Organizasyon’”dan sorumlu olduğunu belirtti.

Her katın bir marka için düzenlendiğini ve numunelerinin sergilendiğini açıklayan Selman Bilal kendi markaları olan BİL’S, BİL, Bİ BİL’SWHİTE (Amerika için) yanında Brooksfield (italya) Tatbossian (İngiliz), Arrow (Amerika), Beymen Business (Türkiye) gibi yabancı ve yerli firmaların isimleri ile Çorum’da ve İstanbul’da imalat yaptıklarını, Türkiye’de aktif olarak ürünlerinin satıldığını 140 noktada, yurtdışında ise Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri yanında Japonyo’ya ve Hogkong’a ihracat yaptıklarını ve geçen yılki ihracatların 17 milyon dolar olduğunu belirtti.

*     *     *

Böyle bir günde firmanın temellerini atan efendi ve güzel insan rahmetli Hakkı Bilal’i saygıyla ve minnetle anıyorum. Firmanın bugünlere gelmesini sağlayan okul arkadaşım İsmet Bilal’i ve kardeşi Fikret Bilal’i kutluyorum. BİLSAR’ın bana göre motoru olan Vakfımızın kurucu üyelsi Selman Bilal’i ve onun yanında yer alan kardeşi Süna Bilal’i de başarılı çalışmaları ve atılımları için kutluyorum.

İstanbul’daki açılışı yapılan binaların ileride firmanın daha da devleşmesine katkıda bulunmasını temenni ederken bir Çorumlu olarak böyle bir günde çok gururlu ve sevinçli olduğumu belirtmeyi istiyorum. Ayrıca tüm Çorumlular adına “Hayırlı ve uğurlu olsun” diyorum.

*     *     *

Yazıma son vermeden önce Bilal ailesinden bir de isteğim var. Çok saygı gösterdiğim Hakkı Bilal’in hakkında Vehbi Koç, Nejat Eczacıbaşı ve Sakıp Sabancı’nın sahip oldukları kitaplar gibi bir kitap hazırlatmalarını istiyorum ve bekliyorum.

İstanbul