İSPANYA’DAN

İklim bakımından Antalya’ya benzeyen, İspanya’nın Malaga şehri yakınındaki Fuengirola kasabasında bir hafta sürecek bir tatil yapıyorum.

Güneşin insanın içini ısıttığı, etrafın yemyeşil olduğu bir ortamda yazın turistlerden adım atılamayan Güneş Sahili’nde (Coste del sol) kumsalda yürümek ve oldukça soğum akdeniz’in suyuna aşağını sokmak insana apayrı bir sevinç veriyor.

Endülüs (Andalusien) Bölgesinin bu sakin kasabası, bana uzun yıllar kaldığım İzmir’den gelenlerle çeşme canlanırken, burası yaşlı Kuzey Avrupalıların (öncelikle İngiliz ve Almanlar) “iliklerini ısıtmak için” topladıkları hareketli bir yer olmuş ve devamlı canlı…

Antalya’nın Konyaaltı’na benzeyen bir sahile sahip olan Fuengirola’da bu insanlar kumsallarda güneşlenirken, sahil boyunca (Kordon) yürüyorlar ve dinleniyorlar. Kızımla ben de dün öğle yemeğimizi sahilde güzel bir lokantada yedik ve saatlerce kumsalda güneşlendik.

*     *     *

Bildiğiniz gibi sahil kentlerinde pek politika konuşulmaz. Kasabanın caddelerinde dolaşırken Madrid’de yeni hükümetin göreve başladığından ve askerlerini Irak’tan geri çekme kararından ve kutlamalardan bir şey hissetmiyorsunuz. Buradaki akrabalarımız da benzeri bir tutum içinde ve bu konulardan pek konuşmuyorlar ve bahsetmiyorlar.

Halbu ki televizyonları açtığımızda İngilizce ve Almanca yayın yapan kanalların neredeyse hepsinde birinci haberleri İspanya ve Irak oluşturuyor.

İspanya’da 14 Mart’taki genel seçimleri 192 kişinin öldüğü terörizm etkilemiş ve seçimi kazanacağı beklenen iktidardaki Halkçı Parti seçimleri kaybetmişti. Pazar günü resmen göreve başlayan Sosyalist Başbakan Zapatero’nun ilk icraat olarak Irak’taki 1432 askerin geri çekilmesi için talimat verilmesi, İspanyol halkında büyük sevinç yarattı. Başkent Madrid’in en önemli meydanı Puerta del sol’de toplanan gruplar sevinç gösterileri yaptı. İspanya’yı Irak savaşına sokan Halkçı Parti’nin eleştirdiği kutlamalara ülkenin önde gelen sanatçıları da katıldı.

Asker çekme kararına siyasi partilerden sadece Ana Muhalefetteki Halkçı Parti tepki gösterdi. Halkçı Parti, Sosyalist Hükümetin kararını eleştirirken, “Uluslararası terörizm bu kararı kutlayacak. Karar terörizm karşısında İspanya’yı güçsüz kılıp güvenilirliğimizi zedeliyor” dedi.

İspanya’nın bu kararını değerlendiren Avrupa Komisyonu Başkanı Prodi, “İspanya bizim konumumuza döndü ve Avrupa’nın ortak tavır almasını engelleyen çatlak biraz olsun kapandı. Bu sorunların çözümünü hızlandıracaktır” diyerek, memnuniyetini ortaya koydu.

Irak’tan gelen haberler ve bu ülkedeki kualisyon güçlerin yaşadığı sorunlar önümüzdeki günlerde öncelikle ABD ile AB arasındaki tartışmaları daha da derinleştireceğe benziyor.

*     *     *

Cumartesi günü İstanbul’da başkanı bulunduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) aylık konferansında burs dağıtımında ve toplantısında bulunmak için Cuma günü Türkiye’ye geri uçacağım.

Okuyucularımı en içten dileklerimle selamlıyor, onlara da zaman zaman herhangi bir yerde muhakkak tatil yapmalarını öneriyorum.

Fuengirola, İspanya