SPOR YALNIZ FUTBOL MU HALTER’DEN NE HABER ?

Yurtdışından dönüşümde birikmiş gazeteleri gözden geçirdim. Gündemdeki en önemli konu başlıkları “Kıbrıs” ve “futbol”du.

Son üç gündür gazeteler “Kıbrıs Referandumu” ve “Fenerbahçe-Beşiktaş maçı” ile meşgul. Bilhassa spor bölümünde bu şampişonluk maçı, neredeyse tüm sahifeleri dolduruyor.

Sanki tüm medya (gazeteler ve televizyonlar) spor konularında bilinçli bir şekilde herkesi futbola yönlendiriyor. Halbuki futbol olumpuyatlarında yarışılan yaklaşık 40 spor dalından birisi.

Eğer TRT 3 olmasa ülkemiz sporcularının çok başarılı olduğu Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’ndan, Ankara’da yapılan 47. Avrupa Serbest Güreş Şampiyonasından haberdar bile olamayacağız.

Ukrayna’da Avrupa Büyük Erkekler ve Bayanlar Halter Şampiyonası’nda Türkiye, 16 altın, 11 gümüş, 6 bronz ve toplamda 33 madalya kazanarak, her iki grubda da takım ve madalya sıralamasında birinciliği elde etti.

Erkek Milli Takım şampiyonada 8 altın, 5 gümüş ve 4 bronz, Bayan Milli Takımı ise 8 altın, 6 gümüş ve 2 bronz madalya ile büyük başarı kazandı.

Bu şampiyonanın 77 kilo yarışmalarını televizyondan izleme fırsatı buldum. Bu kiloda yarışan Taner Sağır ve Mehmet Yılmaz olimpiyat şampiyonu olan da dahil tüm rakiplerini geride bıraktılar.

Taner Sağır koparmada 167.5 kiloyla altın madalyaya ulaştı. Sağır, silkmede de mükammel bir performans gösterdi ve 200 kiloyla ikinci madalyasını elde etti. Toplamda 367.5 kiloya ulaşan haltercimiz üçüncü altın madalyayı boynuna taktı.

Bu kiloda mücadele eden diğer sporcumuz Mehmet Yılmaz ise koparmada ve silkmede bronz madalya alırken toplamda da 360 kilo ve yarışma tartısı farkıyla gümüş madalya kazandı.

Naim Süleymanoğlu’nun Özal’ın girişimleri ile Türkiye’ye getirilmesinden beri ülkemizin adı halter sporunda duyulur olmuştur.

Değerli hemşehrimiz Kenan Nuhut’un Türkiye Halter Federasyonu Başkanlığını üstlendiğinden beri de başarılar peşpeşe gelmiştir. Kiev’de sağlanan çifte şampiyonlukla bu başarı taçlanmıştır. Kendisini tebrik ediyorum.

Bir Çorumlu’nun böyle bir yere gelmesinden ve başarılı olmasından biz tüm hemşehrileri olarak gurur duymalıyız, kendisine maddi ve manevi destek sağlamalıyız. Yükselen Çorumlu’nun yanında yer almalıyız. Kenan Nuhut’la birlikte Türkiye Halter Federasyonu Yönetim Kurulu’nda bulunan Mehmet Yolyapar’ı ve Orhan Özsaraçoğlu’nu da bu başarılı netice için tebrik etmeyi istiyorum.

Ayrıca, Çorum’da futbol dışında diğer spor dallarının (güreş, tekvando, judo gibi) gelişmesini de sevinçle karşılıyorum.

İstanbul