ÇORUM’DA VE İSTANBUL’DA BAHAR KONSERLERİ

Bahar’da tabiat canlanırken insanlarda kışın yarattığı hüzünden kurtuluyor. Yeşillenen ağaçlara konan kuşların sesleri insanları güzel bir müzik parçası gibi etkiler.

*     *    *

Çorum Konseri

Çorum’da hemşehrimiz Enver Leblebicioğlu yönetimindeki Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Türk Müziği Topluluğu’nun 28.29 ve 30 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği geleneksel “Bahar Konseri”nin çok başarılı geçtiğini ve halkımızın coşkusuna vesile olduğunu bugün telefonla görüştüğüm İsmet Çenesiz kardeşimden öğrenmiş bulunuyorum.

Bu sene yapılacak “Hitit Festivali”nde yer almasını temenni ettiğim ve Çorum’un kültür hayatına önemli katkılar sağlayacak çeşitli seviyeli sanatsal faaliyetler gibi bu bahar konseri de Çorum’u bir “kültür ve sanat kerkezi” haline getirecektir.

Değerli şef Leblebicioğlu’nun şahsında saz ve söz heyetini kutlarken bu topluluğa destek sağlayan Çorum Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine de teşekkürü borç bilirim.

*     *     *

İstanbul Konseri

Kültür ve Turizm Bakanlığı istanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun Şef Ender Ergün’ün yönettiği Bahar Konseri’ne davetli olarak katıldım.

Kendimize ait klasik müziğin genel televizyonlarda TRT’de dışında hemen hemen hiç birinde yer almadığı, “Pop Star”, “Türk Star” gibi yarışmalarla bir noktada gençlere yanlış bir istikamet gösterildiği bir ortamda, bu koro her onbeş günde bir İstanbul’un sanat hayatına renk katıyor.

Sahnenin taze bahar çiçekleriyle süslendiği bir ortamda saz ve ses sanatçılarının yakalarına taktıkları taze çiçek buketleri ve şef Ender Ergün’ün siyah kostümünün yerine siyah pantolon ve beyat ceket giymesi biz müzikseverler arasında konserin başlangıcında hoş bir bahar rüzgarının esmesini sağladı.

Tanınmış sanatçı Münip Ustadı’nın da solist olarak katıldığı “Bahar Konseri”nde seslendirilen eserlerin büyük bir çoğunluğu Münir Nurettin Selçuk’un bestelediği eserlerdi. Bunlardan bir kısmının güfteside Yahya Kemal Beyatlı’ya aitti.

Bu konserlerde sık sık karşılaştığım ve sizlere çok güzel bir şekilde bu konserler hakkında yazılar yazan değerli hemşehrimiz Mehmet Özata’yı bu konserde göremediğim için dinlemekten zevk aldığım eserlerden bazılarını sizinde kulaklarınızda hoş seda bırakmak ümidiyle aşağıda veriyorum.

*     *     *

Musa Süreyya Bey

Sen sanki baharın gülüsün sen çiçeğimsin

Sen her gece rüyama giren gözbebeğimsin

Sen şimdi uzaklarda gülen bir meleğimsin

Sen her gece rüyama giren gözbebeğimsin

*     *     *

Hacı Arif Bey

Hüzzam Şarkı

Bahar oldu beyim evde durulmaz

Bu mevsimde çemen-zâre doyulmaz

Gezer Bülbül gibi gönlüm yorulmaz

Bu mevsimde çemen-zâre doyulmaz

(çemen-zâre: yeşil bahçeler)

*     *     *

Münir Nurettin Selçuk

Muhayyer Şarkı

Çepçevre bahar içinde bir yer gördük

Ferhad ile Şirin’i beraber gördük

Baktık geceden fecre kadar ellerde

Yıldızlara yükselen kadehler gördük

Eslâf kapıldıkça güzelden güzele

Fer vermiş o neşheyle gazelden gazele

Sönmez seher-i haşre kadar şi’r-i kadim

Bir meşaledir devredilir elden ele

Güfte: Yahya Kemal Beyatlı

(fecr:sabah, eslaf: sonra gelenler, seher-i haşr: mahşer sabahı, şi’r-i kadim: eski şiir)

*     *     *

Konserin sonunda bitmeyen alkışlar üzerine Koro dört parça daha sundu. Bunlardan güftesi B.Kemal Çağlar’a bestesi Münir Nurettin Selçuk’a ait “Kalamış” şarkısını ve güftesi Yahya Kemal Beyatlı’ya bestesi Münir Nurettin Selçuk’a ait “Zil Şalve Gül” şarkısını ilerideki yazılarımda bu konserlerde sunuşlarından önce verilen bilgilerin ışığında değerlendirerek sizlere aktaracağım.

*     *     *

Dede Efendi

Hicaz Şırkı

Baharın zamanı geldi

Yavru ceylan gel gidelim

Yollarımız yeşillendi

Yavru ceylan gel gidelim

Kolların boynuma uzat

Zülfünün tellerini düzelt

Avcıların yolun gözet

Yavru ceylan gel gidelim

*     *     *

Bu “Bahar Konseri” bir noktada Koro’nun yılsonu (2003-2004) konseriydi. Dinleyicilerin büyük bir çoğunluğu bu konserleri devamlı izlediğinden Koro ile neredeyse bir aile oluşturuyor. Tüm dinleyiciler Koro’yu dakikalarca ayakta alkışladılar.Orada konser sonunda olup bu sevgi çemberini hissetmenizi isterdim.

Ekim ayında tekrar buluşmak ümüdiyle, Şef Ender Ergün’ü şahsında saz ve ses sanatçıları ile tüm emeği geçenlere kültürümüze yaptıkları hizmet için ve bizlere yaşattıkları güzel dakikalar için eşim ve şahsım adına teşekkür etmeyi istiyorum.

İstanbul