EUROVİZYON YARIŞMASINA YURT DIŞINDAN BAKIŞ

Yıllardan beri bu yarışmaları Türkiye’de izledim. Bu defa Hannoöer şehrinde arkadaşım Karl-Heinz’in evinde izledim. Seyahatimle ilgili yazılarıma ara vererek yarışmayla ilgili bu yazıma öncelik veriyorum.

Herşeyden önce Sevtap Erener ve arkadaşlarına geçen sene ülkemize kazandırdıkları birincilik için hepimizin büyük teşekkür borçlu olduğumuzu belirtmem gerekir. Böylece 36 ülkenin katılımıyla İstanbul’da yapılan Eurovizyon yarışmasının katılan ve katılımayan bir çok ülkede televizyonla yayınlanması sayesinde Türkiye’nin çok başarılı bir şekilde sanıtımını sağladık. Emin olun, milyar dolar harcasaydık bu kapsamda ve bu zenginlikte ülkemizi tanıtamazdık. Başlangıçta, ülkelerin sunuşları arasında ve sunuşta, ülkemizi gösterilen filmler ve Anadolu Ateşi grubunun sunduğu halk danslarıyla televizyonlardan izleyen 250 milyon seyirciye çok olumlu bir şekilde tanıtılmasını sağlayanlara da buradan teşekkür etmeyi isterim.

Almanya’nın televizyonu bu yarışmayı naklen verdiği gibi bu yarışma nedeniyle Hamburg’da bir meydanda 30 30 bin kişinin katıldığı müzik şöleninden de yayın yaptı. Televizyon bu yayını esnasında bu yarışmaya katılan ülkelerde tertiplenen benzeri müzik şölenlerinden de naklen yayın yaptı. Bu ülkelerde de meydanlarda toplananların sayısı Hamburg’dakinden az değildi.

Arkadaşım ve eşiyle birlikte üç saati aşan bir yayını ilgiyle izledik ve dinledik. Ben ve arkadaşım Yunan ekibini birinciliğe layık görürken eşi ise Türkiye’yi birinciliğe layık gördü. Ülkelerden gelen oylama  neticelerini merakla izledik. Aşırı derece göze hitap eden, show tarafı ağır basan Ukrayna’nın birinciliği bizler için sürpriz oldu. Athena ekibi ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etti ve dördüncü sırada yeraldı. Alman ekibinin sekizinciliğine arkadaşım ve eşi üzüldüler. Ülkemizin en iyi bir şekilde tanıtımına vesile olacak daha nice başarılar kazanmamız temennisiyle…

Hannover/Almanya