UKRAYNA’LI YETİM ÇOCUKLAR YARARINA YARDIM KONSERİ

Günter’in ev konserinden sonra Pazar günü (9 Mayıs) teyzesinin kızı Prof.Dr.Ursula Hansen’in de desteğiyle Ukrayna’lı yetim çocuklar yararına tertiplenen yardım konserine katıldım.

1999 yılında Bonn’da kurulan “Hilfe Direkt Derneği” (Doğrudan Yardım Derneği) Ukrayna’lı yetim çocuklara yardım etmekte ve onların topluma kazandırılmasını sağlamaktır. Bu derneğin rica üzerine aynı gün 65 yaşını kutlayan Prof.Dr. Hansen bu yardım konserini tertiplemiştir. Elde edilen gelirle Ukrayna’nın Lutugino kasabasında eğitim gören 30 yetim öğrencinin desteklenmesini ön görmüştür.

Bu konsere “Hannover Kız Korosu” ile “Hannover Orkestra Derneği Orkestrası” ile birlikte Ukrayna’lı iki genç keman sanatçısı misafir solist olarak katıldılar.

Bu misafir solistlerden 22 yaşındaki Andrej Bielow, Prof.Dr. Hansen’in desteği ile 1997 yılındaUkrayna’dan Almanya’ya gelmiştir. Halen Hannover Müzik Yüksekokulu’na devam etmektedir. Birçok ülkede konserler vermiş olan Bieloj çok sayıda ödülde kazanmıştır.

Diğer misafir solist Victor Kuznetsow 12 yaşında olup müzik icra eden bir aileden gelmektedir. Daha beş yaşında, Breslau Filarmonici’nin bir konserine sanatçı olarak katılan Kuznetsow, dinleyicilerin bol bol alkışlarını aldı. Tek başına Paganini’ye ait parçayı kemanına hükmeden bir virtüoz olarak sundu.

Konserde Ladislav Kupkovic, Gustav Holz, Johann Sebastian Bach ve Sir Edward Elgar’a ait eserler icra edildi. Konserin bir kısmına Prof. Hansen de flüt sanatçısı olarak katıldı. Bu arada saksafon da çaldı.

Konserin sonunda ikinci oğlu gibi gördüğü ve gelişmesi için her türlü desteği sağladığı Andrej Bielow Prof. Hansen’e “Anneler Günü” nedeniyle gül verdi ve kendisini kucaklıyarak teşekkür etti.

Girişin serbest olduğu konser sonunda çıkışta iki genç keman sanatçısıyla birlikte Prof.Hansen ellerinde sepetle yardım topladılar. Ben de katkımı esirgemedim.

Akşam Yeşil Pelikan Lokantası’nda (kapanan Pelikan tesislerinin restarasyonu ile korunan bir yer) devam eden Prof. Hansen’in 65. yaş günü kutlamalarında arkadaşımla birlikte iki genç sanatçıyla ve onları destekleyenlerle sohbet etme imkanı bulduk.

Hannover-Almanya