BORUSAN’IN BORÇELİK YATIRIMI

Afyon’un bir köyünde çıkan ve babasından devir aldığı imkanları geliştiren Kocabıyık’ın 1960’da 2000 ton boru üreterek Gemlik’te kurduğu Borusan giderek büyüdü. 1989 yılında Borusan Grubu liderliğinde Türkiye’nin ikinci, özel sektörün ilk yassı mamul üreten fabrikası Borçelik kuruldu. 1994 yılında soğuk haddelenmiş rulo saç üretmeye başlayan bir kuruluşun ortakları arasında dünyanın bu konuda liderlerinden olan Belçika firması Arcelor, Türkiye’nin ilk yassı mamul üreten Eğreğli Demir ve Çelik fabrikaları ve International Finance Compartion (IFC) bulunmaktadır.

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 140 milyon dolar yatırımla gerçekleştirilen ikinci tevsi yatırımının açılış töreni vardı. Bu açılışa Maliye Bakanı, Enerji, Ulaştırma ve Sanayi bakanları katıldılar.

*    *    *

Bu açılış törenine ben de davetli olarak katıldım. Bu daveti kendisini uzun süreden beri tanıdığım firmanın kurucusu Asım Kocabıyık’tan kaynaklandığını düşünüyorum. Üçüncü kuşak olarak firmayı yöneten Ahmet Kocabıyık’ı bizlere göre genç kuşaktan.

Ticaret ve Sanayi Bakanı Ali Coşkun açılışta yaptığı konuşmada Asım Kocabıyık ve İbrahim Bodur’la (açılışta vardı) kırk yıldan beri beraber yürüdüklerini belirtti ve Asım Kocabıyık’a sağlıklı nice onur başkanlıkları diledi. Başbakan Erdoğan da Asım Kocabıyık’a teşekkür plaketini verirken, başarılarının devamını temenni etti ve baba, oğul ve torun olarak nice yıllar birlikte olmalarını diledi.

Böyle tesisleri ülkemize kazandıran babasından aldığı işleri daha büyüterek oğluna devreden sayın Kocabıyık’ı kutluyorum ve nice sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum.

*    *    *

Açılış törenin de fahri hemşehrimiz Gürer Aykal’ın şefliğini yaptığı Borusan Orkestrası tarafından bir güzel konser verildi. Konserin proğramında Ulvi Cemal Erkin, E.Chabrier ve M. Falla’nın eserleri sunuldu. Beşliler olarak tanınan grupda yer alan ve Atatürk tarafından müzik eğitimi almak üzere yurtdışına gönderilen ve bugün dünyada tanınan C.Erkin’in “Köçekçe Suiti”ni dinlemekten büyük zevk aldım. Açılış uzun sürdüğü için kapanışta sayın Aykal’ı Çorumlu bir hemşehri olarak tebrik etmek imkanım olmadı. Başbakan, Borusan grubunun yalnız sanayileşmeye önem vermediğini orkestrayı kurarak kültür hizmeti sunduğunu ve kültür aktivitelerini desteklediğini görmekten mutlu olduğunu konuşmasının başında belirtti.

*    *    *

Bugüne kadar toplam 490 milyar dolar yatırılan Borçelik tarafından 2003 yılında 43 milyon dolar ve 2004’ün ilk beş ayında 110 milyon dolarlık ihracaat yapılmıştır. Açılışı yapılan ikinci soğuk hadde ve galvaniz tesisinde bilhassa oto sanayi ile beyaz eşya endüstrisinin ihtiyacının yurtiçinden sağlanacağı belirten Ahmet Kocabıyık, bu gelişmeden firma çalışanlarının katkısını vurguladı. İşçilerinin sanayide çalışanların 3 misli maaş aldıklarını ve yüzde 40’ının otomobil sahibi olduğuna dikkat çekti.

*    *    *

Çevreye büyük önem veren Borçelik, ISO 9000 (Yönetimle ilgili), ISO 14000 (Çevre Yönetmeliğiyle ilgili) ve ISO 18000 (İşçi sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili) belgelerine sahiptir.

En az iş kazasının yaşandığı firma çevresiyle uyumlu bir görünüm içinde.

Firmanın Belçikalı ortağı Acerlor İcra Kurulu Başkanı Guy Dolle açılışta yaptığı konuşmada “Çevreyi korumak bizim en büyük görevimiz” dedi.

*    *    *

Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışta yaptığı konuşma bugünkü basında geniş bir şekilde yer aldı. Benim önemli gördüğüm hususları kendi ifadeleriyle başlıklar halinde özetlemeyi istiyorum.

* Türkiye ekonomisi zor günleri geride bıraktı, bozulan dengeler sağlanıyor. İstikrar, içte ve dışta güven sağlamıştır. Bu yatırımın serüveni başlamıştır. Siyaset kurumu güvenilen kurumlar arasında ilk 5’de yer alır hale gelmiştir.

* AB’de neden bizi 41 yıl beklettiler diye sorduklarını ve yoksa laf olsun diye girmek istiyoruz dendi. Son iki yılda önemli adımlar atıldığını, AB ülkeleri söylemektedir.

* 2004’de AB tarafından olmaz deniverirse “Kopenhagen Kriterleri”nin adını “Ankara Kriterleri” yapar yolumuza devam ederiz.

* Ekonominin düzeldiğini ve enflasyonun düştüğünü ve bunun AB’den tarih alındığında AB’nın ekonomik kriterleri  olan “Maastrich Kriterleri”nin sağlanmasına katkıda bulunacağını.

* Türkiye’de asıl sıkıntı Bürokratik Oligarşidir. Özel sektörün rahatlığı bizde yok. Biz yürütmeyi “tüccar siyasetci” olarak yürüteceğiz dedik. Özelleştirmede de ne olduğunu gördünüz.

* Para yoksa yatırım yapılamaz. Bu sıkıntılara rağmen yatırımcı özel sektörde bir şeyler sağlıyor. Devlet artık işsiz iş kapısı değildir. Devlet, düzenleyen denetleyen ve ufuk gösteren olacak.

* Yabancı sermayenin Türkiye’deki müteşebbislerle birleşerek konusunda yatırım yapması çok önemli. Küreselleşme ortamında yabancı sermayenin gelmesi çok sevindirici.

* Ülke toparlanacaktır. Son Teşvik Yasası ile müracaatların belirli illerde beklediğimiz üzerinde oluşu sevindiricidir. Türk insanı, yalnız Türkiye’de değil dışarıda da yatırımlar yapmaktadır.

Bütün bunlar halkımızın nasıl yatırım arzusu olduğunu göstermektedir. Millet bu perforsansı ile zorlukları aşmayı bilmiştir.

Konuşmasına “Bol bereketli kazançlar dileyerek” son veren Başbakan daha sonra salondan ayrıldı. Bizler deniz otobüsüyle  Gemlik’ten İstanbul’a hareket ederken, Fabrika sahasında toplanan işçilere sesleniyordu.

*    *    *

Hollanda’dan gece dönen, sabah DEİK’in (Dış ekonomik ilişkiler Komisyonu) İstanbul’daki toplantısına katılan Sayın Başbakan’ı oldukça dinç ve istekli gördüm.

Ülkemiz hakikaten dar boğazlardan geçiyor, inşallah gelişmeler arzu ettiği gibi olurda, hepimiz rahatlarız.

Bu yatırımı gerçekleştiren Kocabıyık ailesine başarı, mutluluk ve sağlık diliyorum. Bu yatırımı gerçekleştiren kuruluşlara teşekkür ediyorum.

*    *    *

Bu töreni izleyip İstanbul’a doğru hareket ederken, böyle büyük yatırımların birgün şehrimizde de gerçekleşmesini temenni ettim.

İstanbul, 20 Haziran 2004