ATİNA OLİMPİYATI BİTERKEN

Atina’da yapılan ve dünyanın ilgisini çeken, 4 milyar insanın televizyonlardan izlediği 28. Olimpiyat Oyunları sona eriyor.

Şu anda genç boksörümüz Atagün Yalçınkaya’nın final maçını izledim. Boksörümüz gümüş madalya aldı. Ülke olarak bizim müsabakalarımız bitti. Olimpiyat da bugün noktalanıyor.

Olimpiyat Oyunları’nı başarıyla bitiren Yunanlıları kutluyoruz. Ülkemizin bu oyunları İstanbul’da organize etme yolunda  2000 yılında yaptığı ilk başvuru kabul edilmedi. 2004 ve 2008 için yaptığımız müracaatlarda dailk beş şehir arasına girmemize rağmen başarılı olamadık. Dördüncü kez başvuruda bulunduğumuz 2012 Olimpiyatları için ön elemeyi bile geçemedik.

İnsan ister istemez, 1960’larda  kalkınma yarışına beraber girdiğimiz Yunanistan adım adım ilerlerken, biz neden bu yolda geri kaldık diye sormadan edemiyor. Yunanistan Avrupa Birliği’ne girmek için büyük gayret gösterirken, biz AB’ye şaşı bakan, ilişkileri donduran ve hatta askıya alan hükümetler tarafından idare edildik.

Birleşmiş Milletler’in yaptığı açıklamalara göre, “insanların yaşam kalitesi” açısından Türkiye 177 ülke arasında 88. basamakta yeralırken, Yunanistan’ın 24. sırada yer alması, hep yanlış yönetilmemizden, nüfusumuzun hızlı artmasından ve yaşadığımız krizlerden (80 öncesi sağ-sol, 80 sonrası  Türk-Kürtve bugün ise laik-dinci) kaynaklanmaktadır.

Bugün onlar AB üyesi ve fert başına milli gelirleri 16 bin dolar, biz ise kaçırdığımız treni yakalamaya çalışıyoruz. Belki 2020’lerde AB üyesi olacağız. Fert başına milli gelirimiz  2.500 ile 3.500 dolar arasında değişip duruyor.

Gel de komşuya gıpta etme !

*        *        *

Bu üzüntüler içinde bir hoca olarak bana kalan, Olimpiyatlar’la ilgili benim de bilmediğim bazı hususları sizlere açıklamaktır.

Antik Yunan’da olimpiyat oyunları hangi mitoloji kahramanını onurlandırmak için yapılırdı sorusunun cevabının “Zeus” olduğunu oraya koyarken, Yunan mitolojisi hakkında esaslı bilgileri, Yunan medeniyetinin hayranı Alman arkadaşlarımdan duyduğumu belirtmeyi isterim.

Esasen her toplumun, bazen de ülkelerin kendilerine ait “mit”leri bulunmaktadır. Bu mitler, mitoloji halinde donup kalarak günümüze ulaşmıştır.

Yunan mitolojisinde Olimpos tanrılarının önemli bir yeri vardır. Olimposlular, Titanların yerine geçtiklerinde, bunlardan üçü aralarında kura çekerek evreni paylaşıyorlar. Zeus Gök’ü, Poseidon Deniz’i ve Hades Yeraltı dünyasını alır. Bunlar, Mevsimler’in koruduğu sonsuz bir mutluluk içinde birbiri ardına şölen ve toplantılar düzenledikleri Olimpos’ta yaşarlar. Bilindiği gibi, Olimpos’ta antik olimpiyat oyunları yapılır.

Bu mitoloji kahramanlarını, onlarla  ilgili bazı anlatımları, bu ülkeye yaptığım seyahat hatıralarımı inşallah  sizlere aktarma  imkanı bulurum.

*        *        *

Atina Olimpiyat Oyunları’nın açılışında sporcular bir zeytin ağacı etrafında toplandıla r ve  oyunlarda ilk  üçe giren sporcuların başlarına zeytin dalından yapılmış taç geçirdiler.

Bilmiyorum siz bunların ne anlamı olduğunu biliyor musunuz? Ben bilmediğim için ansiklopediyi açtım ve okudum.

Antik olimpiyatlarda olimpionikes denilen galipler, Herakles’in diktiği kutsal zeytin ağacının etrafında toplanıyor ve bu zeytin ağacından altın bir orakla kesilmiş dallardan oluşan bir çelenkle ödüllendiriyorlardı.

Köklerini eski Yunan’a dayandıran bugünün Yunanistan’ı, bunu ispat etmek için her imkanı ve her fırsatı değerlendirmektedir.

*        *        *

Bugün 28 dalda yapılan olimpiyat oyunları M.Ö. 728’e kadar tek bir yarışmadan Stadion koşusundan (hız yarışı) ibaretti. M.Ö. 724’te bir direğin çevresinde koşulan (yaklaşık 400 metre) ikinci bir yarışma doğdu. M.Ö. 708’de ise pentatlon (koşu, uzun atlama, güreş, disk atma ve cirit atma) başladı. Oyunlar en parlak dönemini yaşadıkları M.Ö. V. yüzyılda 13 yarışma  içeriyordu.

Bugün olimpiyat oyunlarında pentatlon dalının şampiyonu, dünyanın en büyük atleti sayılmaktadır.

*        *        *

İstanbul Olimpiyat Oyunları bir gün mutlaka yapılacaktır, ama ne zaman?

İstanbul