KADINLARIMIZ VE KIZLARIMIZ

Dünki yazımda, dünyada kadınların toplum yaşamında aldığı rolün, ülkelerin Olimpiyat Oyunlarındaki başarılarını ve madalya almalarındaki etkisi üzerinde durmuştum.

Ülkelerin gelecekleri, gençlerin nasıl yetiştiğine bağlıdır. Biz erkekler yavrularımızın yetişmelerine yeteri kadar vakit ayıramazken, onları doğuran anneleri zamanlarının büyük bir kısmını severek ve isteyerek onlara ayırırlar. İyi yetişmiş ve belirli özelliklere sahip bir annenin yetiştirdiği evlatlar ülkenin geleceğine en iyi şekilde sahip çıkar ve yönlendirebilirler.

*     *     *

Bugün gazetede okuduğum bir habere göre dünya çocuklarının eğitimini, sağlığını ve mutluluğunu sağlamak üzere kurulmuşBirleşmiş Milletler Çocuk Fonu’nun (UNICEF) Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte geçen yıl 10 ilde başlattığı ve bu yıl ise 33 ile ulaştırdığı bölgesel çalışmaya göre; 33 ilde toplam 53 bin kız öğrenci okula devam etmiyor, 110 bin öğrenci ise hiç okula kaydedilmemiş. UNICEF verilerine göre Türkiye’de 640 bin kız çocuğu okula gitmiyor. İstanbul’da okula gitmeyen ya da gönderilmeyen 6-14 yaş arasında 12 bin 420 kız çocuğu var. Bu çalışmalar ve kamu kuruluşlarının konuya hassasiyetle yaklaşmaları nedeniyle geçen yıl 40 bin kız çocuğunun okula gönderilmesinin sağlanabildiğini de haberde okudum.

Çorum’da kızlarımızın durumu nasıl acaba? İl Milli Eğitim Müdürümüz bizleri bilgilendirirse Çorum’daki kız çocuklarımızın durumunu öğrenir ve irdeleyebiliriz.

*     *     *

Bu yazımı okuyan kamu ve özel kesim yanında sizlerden ricam kızlarımızın okula gitmelerine önayak olun, gerekirse onları maddi ve manevi olarak destekleyiniz. Onları yalnız ilköğretimde değil tüm eğitim seviyelerinde okumaya teşvik ediniz. Bunu yapanlara “Allah razı olsun” diyorum.

İstanbul