OSMANLI DÖNEMİNDE ÇORUM SEMPOZYUMU

Bu yazımı okuduğunuz dakikalarda, Çorum’da çok önemli bir sempozyum yapılıyor. Bu sempozyumun Çorum’un tarihine ışık tutacak, bilinmeyenleri ortaya çıkaracak ve gelecek kuşaklara önemli hususların aktarılmasını sağlayacaktır. Sunulan tebliğlerin basılacağı sempozyumun kitabı, öncelikle bilim dünyasının ve genelde tüm ilgilenenlerin başvurduğu bir eser olacaktır.

Böyle bir sempozyumu tertipleyerek Çorum’un bir devrine ışık tutmaya çalışan Çorum İlahiyat Fakültesi’nin bu girişimini tüm Çorumluluarın alkışlaması ve taktir etmesi gerekir. Bu sempozyumu organize ederek 75 bilim adamının 52 tebliğ sunarak katılmasını sağlayanlar adına Çorum İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nadim Macit’e şahsım ve Çorumlular adına teşekkür ediyorum. Bu tip bilimsel toplantıların diğer bir katkısı da “Kongre Turizmi”ni yaratması ve Çorum’u tanıtmasıdır.

*     *     *

Sempozyumun ilk hazırlıklarının yapıldığı  günlerde Çorum İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı değerli hemşehrimiz Y.Doç.Dr. Ahmet Sezikli beni arayıp böyle bir sempozyuma katılıp katılamayacağını sorduğunda cevabı coşkuyla evet oldu. Sempozyuma “Osmanlı’da Hamam Kültürü ve Çorum Ali Paşa Hamamı Örneği” başlıklı bir tebliğ sunarak katılacağımı bildirdim.

Çok uzun bir zamandan beri, 1943 yılı Vakıflar İdaresi’nden Ali Paşa (Yeni) Hamamı satın alan ve bu nedenle de Çorum’u “Hamamcılar” olarak tanımamıza vesile olan rahmetli babam Hüseyin Samsunlu’nun anısına yazmak istediğim kitabıma teşkil edeileceğini düşünerek bu tebliği hazırlamaya karar verdim.

Tebliğimin sağlam temellere dayanması için Temmuz ayının başlarında Çorum’a geldim ve bilgi topladım. Daha önce Çorum Güngör Hamamı ve Vakfiyesi” isimli bir çalışma yapmış olan Öğretim Görevlisi Ali Ilıca bana çok yardımcı oldu. Çorum Belediye Başkan Yardımcısı  Saim Balcı’nun odasında Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Müze Müdürü İsmet Ediz ve arkadaşlarının katılımıyla yaptığımız toplandıda benim için çok faydalı oldu. Tebliğimin hazırlanmasına sağladıkları katkılan için kendilerine teşekkür borçluyum..

Tebliğimin hazırlanması aşamasında kardeşlerim Cavit ve Mehmet Samsunlu ile ablam Cavidan Soyocak ile yaptığım konuşmaları değerlendirdim. Ayrıca yeğenim Yük. Mimar Gaye Samsunlu’nun yaptığı role ve çalışmalarından faydalandım. Çorum’da yaşayan yeğenim İnş. Yük. Müh. Ertuğrul Soyocak’da suyolları ile ilgili konularda bana harita sağlanmasına yardımcı oldu.

Çorum Haber Gazetesi’nin arşivlerinde bulunan fotoğrafları da sunuş için kullandım.

*     *     *

1071 Malazgirt Meydan Savaşı ile resmen Türkleşmeye başlayan Anadolu’da Selçuklu ve Osmanlı devletleri önemli eserler inşa etmişler ve bizlere miras olarak bırakmışlardır.

Buraların bizim olduğunu ispat edebilmek için bu eserleri gözümüz gibi korumamız gerekir. Aksi taktirde birileri ileride sizin burada neyiniz var der! Tarihi eserler ve dokular yok edilirse kayıp eden biz oluruz. Tarihi eserleri yok edip oralara çok katlı beton apartmanlar dikmek bir marifet değildir. Bu yapıların yerine kültür ve sanat değeri olmayan beton binaların dikilmesine yardımcı olanlar da dahil herkes suçludur.

*     *     *

Çorum tarihi Sit’ini muhakkak korumalıdır. Yeni Hamam, Velipaşa Oteli, Güpür Hamamı, Ulucami, Taşhan gibi yapılarla bugüne kadar bozulmamış “arasta” Çorum’un tarihi dokusu olarak kalmalıdır. Ayrıca Ulucami’den Alaybeyler Sokağı’na kadar halen oldukça bozulmadan ayakta duran evler restore edilmeli ve kazanılmalıdır.

*     *     *

Tebliğ sunmak, oturum başkanlığı yapmak ve sempozyumun değerlendirme kurulunda yer almak için katılmaya kararlı olduğum bu sempozyuma ne yazık ki son dakikada ortaya çıkan çok önemli bir mazeretim nedeniyle katılamıyorum. Tertipleyenlerle ve katılımcılarla beraber olamadığım için hakikaten çok üzgünüm. Sempozyumun başarılı geçmesini ve Çorum için faydalı olmasını temenni ediyorum.

İstanbul