AB VE ALFATOKSİN

6 Ekim’de açıklanan AB Komisyonu İlerleme Raporu Türkiye’nin bir çok alanda ilerleme sağladığını belirtmekle beraber, birçok alandaki eksikliklerine de işaret etmektedir.

İlerleme Raporu’na göre Türkiye’nin yapması gerekenler 28 başlık altında toplanmıştır. Başbakanımızın da vurguladığı gibi bizim için en zor konuların başında Tarım gelmektedir.

Tarım denince aklıma, size uzun zamandan beri yazmayı istediğim “Alfatoksin” konusu geldi. Bizim gibi tarımla hemen hemen hiçbir ilgisi olmayan bir insaat mühendisinin konuya ilgi duyması aşağıda anlatacağım anımdan sonra giderek artmıştır.

*     *     *

Kurucu Meclis (Danişma Meclisi) üyesi Ender Ciner’in, Almanya’da Münih kentinde yaşayan ve bir gıda laboratuvarın kurucu ortaklarından olan eşi Ziraat Yüksek Mühendisi Mine hanımla 1982 yıllarında ailece ilk tanışmamızda oldukça uzun bir süre sohbet etmiştik.

Bu arada Mine Hanım Almanya’ya ülkemizden ihraç edilen kuru incirlerin “Alfatoksin” bulunduğu için geri gönderildiği konusu üzülerek anlatmıştık. Ve gerekli önlemler alınmadığı taktirde bu gibi olayların çok sık yaşanabileceğine de dikkatimizi çekmişti.

*     *     *

Alfatoksin’in ne olduğunu ve tarım bakımından önemini Antepfıstığı ile ilgili basında çıkan bir yazıyı aşağıda sizlerin değerlendirmesine sunuyorum.

“Hasattan sonra toprağa serilerek kurutulan fıstıklarda alfatoksin denen küfler oluşuyor. Bu küflerin sargıları da insanda karaciğer kanserlerine neden olabilen etkiler yaratıyor.

Aslında, antepfıstığında da alfatoksin oluşmasını önlemek zor değil. Toprağa serilmeden tahta kerevetlerde ya da beton zeminlerde kurutulsa ve kurutulurken günde iki kere karıştırılıp hava havalandırılsa alfatoksin oluşması büyük ölçüde önlenecek.

Tabi en iyisi ürünleri ve fıstığını hâlâ 3-4 bin yıl önceki Asur teknolojisi ile toprak üzerinde kurutulmakta ısrar ediyor.

Toprak üzerine serilerek kurutulan Güneydoğu fıstığı alfatoksinli olduğu için ihraç edildiği ülkelerden sık sık geri çevriliyor. Ancak, yurtdışından ihraç edilen alfatoksinli fıstıklar, iç piyasada rahatlıkla satılabildiği için üretici ve ihracatçı bu işten pek fazla zarar görmüyor. Tüketici de durumu farketmiyor bile.”

*     *     *

Avrupa ile birlikte yaşayabilirsek bilmediğimiz birçok şeyi öğreneceğiz. Benim “alfatoksin”i öğrendiğim gibi.

Geçenlerde eşimin çok tanınmış bir süper market’te (büyük mağaza) satın aldığı ve küf kokan paketlenmiş cevizi, alfatoksin korkusuyla geri iade edeceğim.

Bu yazımı sağlığını düşünenlerin gıda üretenlerin, satanların ve kontrol edenlerin bilgisine sunuyorum.

İstanbul

Bülent Yardımcı, “Antep fıstığı hâlâ Asur’den kalma teknolojiyle kurutuluyor.” Milliyet, 28.3.04