AMERİKA’DAKİ SEÇİMLER VE ERMENİLER

Rusya’da komünist rejimin yıkılmasından beri tek kutuplu hale gelen dünya, Amerika’daki seçimleri farklı bir gözle izler oldu. Amerika’yı attığı atomlarla düşünmeye sevk edecek bir dünya ülkesi veya ülkeler birliği ortada mevcut değil.

Amerika’ya kafa tuttuğu izlenimini yaratan Fransa ve Almanya’nın liderliğini yaptığı Avrupa Birliği’nin dayandığı kuvvetli bir askeri gücü olmaması dünya politikasındaki etkinliğini oldukça kısıtlıyor.

Kendi sorunları ile boğuşan ve kaybolan etkinliğini tetrar Putin’in liderliğinde kazanmaya çalışan Rusya’nın uzun bir süre tekrar Amerika karşısına dikilmesi mümkün görünmüyor.

1,4 milyar nüfusu ile bir dünya devi olan Çin ise, yarattığı ekonomik kalkınmadan yararlanarak ülkesini fakirlikten kurtarmaya çalışıyor.

Siçimi kazanan Bush, dünyadaki bu dağınık politik yapılanmanın da etkisiyle Irak’ta, Afganistan’da, belkide dünyanın başka yerlerinde Amerika’ya göre mevcut sorunları tek başına müttefikleri ile çözmeye çalışacaktır.

*     *     *

Seçim öncesinde yapılan değerlendirmelerde her ülke ve her şahıs kendi çıkar ve görüşlerine göre Bush’un veya Kerry’nin başarılı olmasını istedi…

Türkiye’de hükümet ve muhalefet herhangi bir adayı resmen desteklediği izlenimini yaratmadı. Bu tutum da adayların oylarının birbirine çok yakın da olmasının etkisi olmuş olabilir.

*     *     *

Amerika’da da sayıları beş yüz bin civarında olan Türklerin bu seçimde kimi desteklediği konusunda kesin bir bilgi basında yer almamasına rağmen, Amerika’da faaliyet gösteren Turkish Forum” (Türk Formu) gönderdiği maillerde Türk kökenli Amerikalı seçmenlere Kerry’e oy vermemelirini tavsiye ediyor.

Kerry’e hayır kampanyasının ana nedeni Kerry başkan seçildiği taktirde Amerika hükümeti olarak Ermeni soykırımını resmen tanıyacağını ve 24 Nisan gününün “Soykırım Günü” olarak ilan edeceğini beyan etmesiydi.

ABD’de Ermenilerin yoğun bulunduğu Massachuse eyaletinden yirmi yıldır senatör olan demokrat Aday Kerry bugüne kadar her konuda Ermenilerin lehinde faaliyet göstermiştir. Bu seçimde ANCA (Amerika-Ermeni-Ulusal-Komitesi) Kerry’nin başarılı olması için büyük gayret göstermiş ve tüm Ermeni seçmenleri sandık başına götürme ve oylarını Kerry’e vermelerini sağlamaya çalışmıştır.

*     *     *

Amerika’da Anca ile her zaman sıkı bir şekilde mücadele eden Turkısh Forum’un olmayan bir “Soykırımı” kabul edeceğini açıklayan Kerry’nin seçilmemesi yolundaki gayretinin boşa gitmemiş olmasını ben de memnuniyetle karşılıyorum.

İstanbul, 7 Kasım 2004