MAARİF ORDUSUNUN ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM

Biraz önce, yaptığım yıl içi sınavını erken terk eden bir öğrencim, arkadaşlarını rahatsız etmemek için bana doğru eğildi ve kulağıma “ Öğretmenler Günü’nüzü kutlarım” dedi. Birden şaşırdım. Genelde Üniversite mensupları yetişkin gençlere ders verdikleri için kendilerine öğretmen olarak hitap edilmesine pek alışık değillerdir. Ülkemizde ve dünyada ilkokuldan liseye kadar görev üstlenenler bir şeref ünvanı olarak nitelediğim öğretmen denilmektedir. Bu tebrik beni imtihan salonunda bu yazıyı hemen yazmaya yönlerdirdi.

Evet, bugün “Öğretmenler Günü” bende bugünlere gelmeme, böyle saygın bir üniversitenin, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin, kürsüsünde oturmama öğretttikleri bilgilerle ve açtıkları percere ile katkıda bulunan tüm öğretmenlerime saygıyla teşekkür ediyorum. Hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet diliyorum.

Atatürk, içinde yetiştiği Türk ordusuna verdiği önem kadar Maarif ordusuna da önem veriyordu. Onun döneminde yetişen öğretmenler Türkiye’ye önemli hizmetler vermişler ve ülke gençlerinin okur, yazar ve eğitimli olmaları için üstün gayret göstermişlerdir. O öğretmenler bulundukları yörelerde Cumhariyetin birerz temsilcisi olarak etrafa ışık saçmışlardır. Başöğretmenimiz Osman Özkan’ı, Nazım Uğur’u, Şevket Soyocak’ı, Mahir Tümer’i hizmet ve şahsiyetleri bakımından unutmak mümkün mü?

Kuş uçmaz, kervan geçmez denilebilecek 1950’si öncesi yıllarda Çorumlu gençlerin Bursa’ya, Yozgat’a, Trabzon’a, Sasun’a ve lisesi bulunan diğer kentlere lise öğrenimi için gitmeleri reahmetli İhsan Sabuncu ve arkadaşlarının girişimleri ile o kendisini rahmetle andığım noter, Çorum Lisesi’nin açılmasıyla son bulmuştur. Böylece benim gibi nice genç ailesinin yanında liseyi okumuştur. Ortaokul ve lise yıllarımda benim yetişmem için öğretmenlerim büyük katkıda bulunmuşlardır. Burada hehsini tek tek saymama köşem yetmez ama Lise müdürümüz Yavuz Konnolu ve eşi Beden Eğitim öğretmeni Melehat hanım, Edebiyat öğretmenimiz Enise Kantemir(daha sonra Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde proffesörlüğe yükseldi), Coğrafya öğretmenizi Saliha hanım, İngilizce öğretmenimiz Azize hanım, Beden Eğitimi öğretmenimiz Tahir bey, Resim öğretmenimiz Reşat bey ve aynı zamanda benim veliliğimi yapan matematik öğrekmenimiz ve müdür yardımcımız Tahsin bey şu anda aklıma gelenler. Tüm öğretmenlerime böyle bir günde tekrar tekrar şükran ve hürmetlerimi sunuyorum.

Bugün ülkemizin gençliğini yetiştiren tüm öğretmenlerin içinde bulundukları binbir sıkıntaya rağmen nasıl fedakarca hizmet verdiklerini devamlı iziliyorum.Maarif ordusunun bugünkü mensiplerının ülkemizin ilelebet payidar olması için Cumhuriyete bağlı, onu kalkındıracak ve koruyacak gençleri yetiştirmede yukarıda saydığım ve benim üzerimde iz bırakan öğretmenlerim kadar gayretli ve başarılı olacaklarına inanıyorum. Tüm Maarif ordusunun “Öğretmenler Günü”nü candan, en samimi hislerimle kutluyorum.