HANNOVER’DEKİ ÇORUM

Hannover’de son akşamımı hemşehrilerimin arasında geçirdim. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Kemal Poyraz’ın ve benim gayretlerimle 1960’lı yıllarda bazı hemşehrilerimizin Türkiye’den  Almanya’ya gelmesini sağladık. Bazılarının da Almanyanın değişik köşelerinden Hannover’e yardımcı olduk.

Bu hemşehrilerimizin arasında Vahit Terlemez ve Hikmet Burhan bizlere çok yakın oldular. Bizlerin dostluğumuzun gelişmesine birbirlerine çok yakınlık hisseden eşlerimizin de büyük katkısı oldu.

90’lı yıllarda bu değerli iki arkadaşımızı da kaybettik ama aileleri ile bağlantılarımızı hiçbir zaman kesmedik. Hannover’de yaşayan arkadaşım Kemal bu iki ailenin temel direği görevini üslendiği gibi tüm aile fertlerinin ağabeysi, babası ve dedesi konumunda oldu. Kemal’in bilhassa Hikmet’in oğlu Nejat ile çok yakın olduklarını ve sık sık biraraya geldiklerini de biliyorum.

Beni evlerine akşam yemeğine davet eden Nejat, o akşam kendi ailesini bir araya getirdiği gibi Vahit kardeşimizin eşi Müzeyyen hanım’ı da davet etmişti. Her zaman olduğu gibi Hikmet kardeşimizin eşi Sevim hanım, Çorum’lu geliniyle (Nejat’ın eşi) birlikte çeşitli Çorum yemekleri, turşusu ve tatlısıyla bizleri çok güzel ağırladılar. Nejat’ın ortaokula giden ve tam bir genç kız olan Aslı da annelerine yardımcı oldu.

Gördüğünüz fotoğrafı Nejat’ın küçük kardeşi Mustafa cep telefonu ile çekti. Şu anda Continental lastik fabrikasında çalışan Nejat, bir zamanlar Hannover’de benzinlik işletmişti. Şu anda Mustafa ile Alman olan eşiyle birlikte ağabeysinin yolunda giderek iki benzinlik işletmektedir.

Müzeyyen kardeşimiz dört yavrusuna çok iyi bir analık görevi yapmakta, onların ve torunlarının sevgisiyle mutlu olmaktadır. Kızları Sibel ve Sara evli olup Saba bekardır. Oğlu Serhan ise evli olup yakında bir evlat beklemektedir. Serhan kısa bir müddet önce önce Hannover’in merkezinde, Opera’nın yakınında bir lokantayı devir almış bulunmaktadır.

Yurt dışında yaşayan ve sayıları dört milyona yaklaşan vatandaşlarımız gibi, Burhan ve Terlemez ailesi örf ve adetlerini, ülkemizi ve memleketimizi unutmadan her zaman ailelerini, akrabalarını ve dostlarını anarak yurt dışında yaşamaktadırlar.

Gecenin geç saatine kadar uzun uzun sohbet ettik. Kimleri anmadık ve neler anlatmadık bir bilseniz! Birlikte geçirdiğimiz o akşam gurbetten tam bir “Çorum Akşamı” oldu. Benim kanalımla iki ailede tüm Çorumlulara selam ve sevgilerini gönderdiler.

Hannover- Almanya, 14 Aralık 2004