İSTANBUL’DAKİ ÇORUM HANNOVERLİ ÇORUMLULAR

Dün akşam Almanya’nın Hannover şehrinde beraber okuduğumuz Rüştü önal arkadaşımızın 70. yaş gününü kutlamak için Hilton Otel’inde biraraya geldik.

Rüştü ve Gülseven Önal çifti bu mutlu günlerine yalnız Hannover de uzun yıllarını birlikte geçirdikleri yakın arkadaşlarını ve eşlerini davet etmişlerdi.

Bu davete Hannover’den özel olarak bu nedenle gelen hemşehrimiz ve tahsil arkadaşım Kemal Poyraz ile kendisini Hannover de fahri Çorumlu ilan ettiğimiz tahsil arkadaşım eski Konya milletvekili Özer Ölçmen de katıldılar. Birlikte çektirdiğimiz bu fotografta Özer arkadaşımızı Kemal ile benim aramda görmektesiniz.

Kemal Poyraz, Çorum’un tanınmış işadamlarından merhum Abdullah Poyraz’ın oğlu ve merhum Ahmet Poyraz’ın yiğenidir. Velipaşa oteli vicarından petrol ve oto parçası ticareti yapan Poyraz kardeşlerin vefatı ve evlatlarının Çorum dışında yaşamaları nedeniyle ticari faaliyetleri son bulmuştur. Kemal Hannover’de, doktor Uğur İskenderun’da, kızkardeşleri Ünal ve Şenel Ankara’da yaşamaktadırlar. Kemal Hannover’de yaşamasına rağmen sık sık Türkiye’ye gelmekte, İstanbul’daki ve Dikmen’deki evinde eşi ve kızları ile yaşamakta ve tatil yapmaktadır.

Çorum’u ve Çorum’daki arkadaşlarını unutmayan Kemal ÇEKVA’ya da destek olmaktadır. Çekva Çorum Evi’nin alınmasına maddi destek sağladığı gibi, Tayyar Kerman’ın “Çorum Ağzından Derlemeler” kitabının 2. Baskısının yapılması aşamasında sponsor (katkı sağlayıcı) olmuştur.

Özer Ölçmen, benim en yakın arkadaşlarımın başında gelmektedir. Kendisi Demokrat Parti’nin kurucularından ve Konya milletvekilliğini yapan rahmetli Himmet Ölçmen’in oğludur. 1960 ihtilalinde Yassıada da yargılanan babasını görmek için acele Türkiye’ye dönen Özer, dönemin idaresinin yurtdışına çıkışına müsade etmemesi üzerine Türkiye’de kalmış ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde eğitimini sürdürmek zorunda kalmıştır. Bu yasağın kalkması üzerine tekrar Hannover’e dönen Özer’e zor günlerinde ben ve Kemal her zaman yakın olduk ve kendisini “Fahri Çorumlu” olarak ilan ettik. 1964 yılında tahsilini bitiren ve inşaat yüksek mühendisi olan Özer Türkiye’ye döndü.

1968 yılında Türkiye’ye döndüğünde Özer’i, Zafer Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu İnşaat Bölümü Başkanlığı görevini yaparken buldum. Beni de aynı okulda ders vermeye teşvik eden ve öğretim üyeliğine giden yolumu açan bu yakın arkadaşım olmuştur. 1969 da Adalet Partisi’nden Konya Milletvekili seçilen arkadaşım Süleyman Demirel ile anlaşamadığı için partisinden ayrılmış ve Ferruh Bozbeyli ile yeni bir parti kurmuştur. Bu parti de diğer küçük partiler gibi başarılı olamadığından arkadaşım da siyasi hayattan kopmuştur. Mesleğinde yuriçinde ve yurtdışında çeşitli faaliyetler gösteren arkadaşım eşi ile birlikte bugün mutlu bir emeklilik dönemi yaşamaktadır.

Dün akşam, 47 yıl önce Hannover’de kardeşlik hisleriyle birbirimize bağlandığımız arkadaşlarımla tekrar biraraya gelerek yaşadığımız mutluluğu sizlerle paylaşmayı istedim.

İstanbul, 29 Kasım 2004