YAŞADIĞIM EN ORJİNAL KOPYA !

Bu köşemde sizlere daha çok ilginizi çekeceğini düşündüğüm konularda yazılar yazıyorum. Bugünki yazımda sizlere, bir öğretim üyesi olarak otuz beş yıllık hocalığım sırasında son imtihan döneminde beni çok şaşırtan yaşadığım en orijinal kopya olayını anlatmayı istiyorum.İlginizi ne kadar çeker bilmiyorum?

Okutmakta olduğum çevre ve şehir mühendisliği yıl sonu sınavı soruları arasında yer alan birisinde, bir kaynaktan temin edilen suya ait verilen bazı parametrelerin dikkatle incelenmesini,  standart değerlerle mukayese edilmesini ve  bu suyun içilip içilmeyeceğinin belirlenmesini istedim.

İmtihan salonunda dolaşırken çok sayıda öğrencinin içmek üzere yanlarında pet şişe içinde satılan su bulundurduklarını gördüm. Öğrencilerden birisinin devamlı olarak su şişesini elinde tuttuğunu, çevirdiğini ve dikkatlice şişeye baktığını izledim.

Kendi kendime,” neden bu öğrenci bu su şişesiyle bu kadar meşgul oluyor ?” diye sordum. Birden sorduğum soruyu hatırladım ve çok şaşırdım…Öğrenci çaktırmadan kopya çekiyordu…

Sınıfda beraberinde su getiren çok sayıda öğrenciden yalnız bir tanesi böyle birşeyi düşünmüştü. Diğerlerinden farklı bir zeka kıvraklığına sahip olan ve kendisine göre bir çıkış yolu bulan bu öğrenciye kızamadım ve kendisine bir müdahalede de bulunamadım.

Her türlü kopyayı görmüştüm ama böylesini hiç görmemiş ve hiç yaşamamıştım…

İmtihan sonunda öğrencinin sınıfta bıraktığı boş pet şişesini incelediğimde, üzerinde verilen değerlerden yalnız bir tanesini, sorumda sorulan çok sayıda parametre için cevap olarak kullanılabileceğini görünce kendisi hakkında hiç bir işlem yapmamaya ve notunu kırmamaya karar verdim.

Yazımı okuyan eğitimcilerin yaşadıkları daha orjinal kopya türleri varsa, lütfen bana bildirsinler. O zaman bunları da sizlerin değerlendirmenize sunarım ve belki de ileride yazacağım kitaplarda da anlatırım.

İstanbul