SALİH KARAHAN’IN ALACA’DAN İSTANBUL’A  YOLCULUĞU VE YAŞAMI (1)

Çorum Eğitim Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) Ocak ayı konferansının, ‘’Çorum Toplantısı’’ konuk konuşmacısı İstanbul’da yaşayan Alacalı işadamı Salih Karahan idi.

Çekva üyelerinin,hemşehrilerimizin ve dostlarımızın oluşturduğu büyük bir katılımcı grubu ile ÇEKVA bursiyer öğrencileri tarafından ilgi ile takip edilen bu konferans da not aldığım önemli hususları, Çorumluları gururlandıran bu müthiş  girişimcinin , Alaca’dan başlayarak İstanbul’a ulaşan yolculuğunu, bir hemşehri olarak da beni de etkileyen başarılarını sizlerin değerlendirmesine sunmayı istiyorum.

*    *    *

Hayatı

1933 yılında Alaca da doğan ve 1945 yılında Alaca da ilkokulu bitiren hemşehrimiz, ilçesinde ortaokul olmadığı için eğitimine devam edememiştir.

1953 yılında askere gitmiş 1955’de dönmüştür. Askere gitmeden önce Sevim Hanım’la evlenmiştir. İki oğlu ve iki kızı vardır. Bu dört çocuğundan, hepsi de okumakta olan on torunu bulunmaktadır.

*    *    *

İş Hayatı

Çocuk yaşta ,dedesiyle başlayan babası tarafından yürütülen ticaret işlerine girmiştir. Kamyon ,traktör ve radyo satışı yanında çeşitli teknik malzemelerin Alaca bayiliğini de yapmıştır.

İstanbul’da  bir arkadaşı tarafından imal edilen tek silindirli motorun Alaca bayiliğini alan sayın Karahan ,bu mümessiliği başarı ile sürdürünce kendisine Türkiye bayiliği teklif edilmiş ve verilmiştir.Burada gösterdiği başarı üzerine MOTOSAN firmasının pazarlama müdürlüğü teklif edilmiştir. Bu teklifi kabul eden hemşehrimiz 1966 yılında İstanbul’a gelmiştir.

İki yıl bu görevi başarıyla yürüten ve hatta üç aylık kapasitesini önceden satan hemşehrimiz, şirketin anonim şirkete dönüştüleceği ve kendisinin ortak edileceği sözü yerine getirilmeyince bu şirketten ayrılmış ve kendi işini kurmuştur.

Karaköy’de tuttuğu bir işyerinde kurduğu firma ile iplik konusunda iş yapmak üzere mümessillikler almış ve mal satmak için tüm Türkiye’yi dolaşmıştır.Bu arada Avrupa’ya iş seyahatleri yapmış ve oraları görmüş ve incelemiştir.

Ülkemizde pamuğun büyük miktarda yetişdiğini ve pamuktan yapılacak her türlü imalatın Avrupa’da satılabileceğini düşündüğünden tekstil makineleri ithal etmeye başlamıştır. Bu makinelerin bir kısmını kendisine ayırarak kumaş imalatına başlamıştır.Bu işe başlamadan bizzat Almanya’ya giderek bu konuda tanınmış Meyer firmasında kurs görmüştür. On yıl kadar kumaş imalatı yanında iplik imalatını da başarıyla sürdürmüş ve piyasa da en iyi kumaşı Karahan yapar dedirtmiştir.

Yurt içi imalatla yetinmeyen hemşehrimiz yüz yıllık mazisi olan tanıdığı bir Alman firmasına iç çamaşırı satmaya başlamıştır. Mamullerin çok beğenilmesi üzerine ihracatta büyük başarı kazanmıştır.

Almanya’da malını kendi pazarlaması gerektiğini gören hemşehrimiz,1983 senesinde ,ULM şehrindeki bir pazarlama şirketinin yüzde otuzunu satın almış ve kaliteli standart spor giyim imalatlarını bu şirket vasıtasıyla büyük miktarda satmaya başlamıştır.(KARAHAN TEKSTİL)

1987  senesinde yirmi bin metrekare kapalı alanı ihtiva edecek bir kumaş boya fabrikası kurmaya karar veren hemşehrimiz, prefabrik firmasının istediği inşaat maliyetinin  yüksek olduğunu görünce ,bu arada inşaat mühendisi olan oğlu Zeki’ye bu işi kendilerinin imal edip edemeyeceklerini sormuş ve cevabın olumlu olası üzerine Tekirdağ-Muratlı’da yüzbin metrekarelik bir alanda prefabrik imalat yapacak bir inşaat  firması kurmuştur.(ALACALI İNŞAAT)

Aynı civarda kurulan boya fabrikası ,1993 yılında faaliyete geçmiş ise de ortağı ile yaşanan sorunlar üzerine 1995 yılında bu fabrika ortağa devir edilmiştir.Bunun üzerine İstanbul Yeni Bosna’da kiralık bir fabrikada imalata devam edilmiş ve modaya dönük kadın giyim üretmeye ağırlık verilmiştir. Bu arada marka olma hedefi yolunda karar verilmiş ve ileriye dönük bir yatırım olarak 2002 yılından itibaren yurt içinde ve dışında mağazalar açılmaya karar verilmiştir.(LİLİES MAĞAZALARI)

*    *    *

Bugün toplam bin kişinin çalıştığı ve Karahan Grubu içinde yer alan firmaları gelecek yazımda sizlere anlatmaya devam edeceğim.

İstanbul