SEVGİLİLER GÜNÜ VE İNGİLİZ KRALİYET AİLESİ !

Bu köşemde, birkaç yıl önce “Sevgililer Günü”nün kutlanmasının nereden kaynaklandığını açıklayan bir yazı yazmıştım. Her ne kadar bu gün daha çok ticari bir gayeye hizmet eder hale geldi ise de, eline bir çiçek buketi veya bir çikolata paketi alarak içten gelen hakiki sevgilerini göstermek isteyenlere bir imkan sağladığı da bir hakikat.

Almanya’da bulunduğum sırada, daha çok yaşlı insanların okuduğu ve içinde kraliyet  ailelerinin,asillerin,sanatçıların ve seçkin insanların aşk hikayelerinin yer aldığı dergileri ben de merakla ve zevkle okurdum.Bugünkü yazım da biraz o mahiyette olacak ve size İngiliz Kraliyet Ailesi’nin aşk yaşamlarından bahsedeceğim.

*    *    *

Prens Charles

Bu günlerde basında” Sonunda evleniyorlar” başlığı altında ”İngiltere tahtının veliahtı Prenses Charles’in uzatmalı sevgilisi Camilla Parker Bowles ile 8 Nisan’da muradına erecek…”haberi yer aldı.

Bilindiği gibi, Charles ilk evliliğini Lady Diana Spencer ile 1981 yılında yapmıştı.Güzelliği,sadeliği ve sosyal faaliyetleri ile İngiliz halkının kalbini kazanan Prenses Diana, Kraliyet ailesine iki erkek evlat da vermiş olmasına rağmen mutlu olamamış,peri masallarına benzetilen evlilikleri, 1992 yılında boşanma ile sonuçlanmıştı.Prensin,gençken tanıştığı Camilla ile bu evlilik süresince ilişkisini sürdürdüğü öne sürülmüş,Prenses Diana da bu durumu”Evliliğimizi üç kişi halinde yaşadık” diye açıklamadan kaçınmamıştır.

Charles ve Camilla’nın arkadaşlıkları,1971 yılında bir polo maçında başlamış ve bugüne kadar her ikisinin de evliliklerine rağmen sürmüştür.İddiaya göre, tanıştıklarının birinci yılında bir davette dans ettikleri sırada Camilla,Charles’in kulağına,”Büyük büyük annemin,senin büyük büyük dedenin metresi olduğunu biliyor muydun?” diye fısıldadığı ve ilişkinin tohumlarının orada atıldığı söylenilmektedir.

Kocasından,1995 yılında boşanan Camilla, bir süre ortalıkta görünmedi ise de, 1999 yılında bir Akdeniz yolculuğunda Diana ve Charles’ın çocukları William ve Harry’e eşlik etti.Aynı yıl Prens’le Londra’daki Ritz Oteli’nde kız kardeşinin doğum gününde görüntülenmesi,eski aşkın sürdüğünün bir kanıtı olarak değerlendirildi.

Lady Diana ve birlikte olduğu sevgilisi Mısırlı Dodi El Fayed’in ,1997 yılında ,Paris’te paparazzilerle yaşanan bir kovalamaca sonunda, üzerinde çok tartışılan bir kaza sonucu hayatlarını kaybetmelerinin üzerinden henüz iki yıl geçmiş,ancak kazayla ilgili spekülasyonlar susmamıştı.

Birlikte oldukları görüntüsü halk üzerinde çok olumsuz etki yarattı.Diana hayranları tarafından üzerine ekmek atılan Camilla, hiçbir zaman benimsenmedi.Aradan geçen bu kadar zamana rağmen İngiltere halkı,bu evliliğe genelde sıcak bakmamaktadır.Diana’yı hala Prensesleri olarak gören halkın tepkisini çekmemek ve Anglikan Kilisesi’nin,boşanmış ve eşi hayatta olanların(Camilla’nın eşi Andrew hayattadır)evlenmesini sakıncalı bulma kuralı nedeniyle, Camilla’ya ‘Prenses ‘ unvanı verilmeyecek,’Prens’in eşi’, Charles tahta çıktığında da’ Kral’ın eşi’ olarak anılacaktır.

*    *    *

Kral 8’inci Edward

1936 yılında tahta çıkan ve  Krallığı döneminde Atatürk’ü İstanbul’da ziyaret eden Edward, iki kez evlenip ayrılmıştı. Edward, Wallis Simpson adlı dul bir kadına aşık olunca, onunla evlenmeyi planlamıştı.Parlamento bu evliliğe karşı çıkmıştı.

İngiltere Kralı aynı zamanda Anglikan Kilisesi’nin doğal lideri sıfatını aldığından,yukarıda açıklanan nedenlerle,Edward, Simpson’la evlenebilmek için bu dini gerekçeler nedeniyle tahttan vazgeçmek zorunda kalmıştı.

Lady Simpson için tahtını terk eden Edward,yurdunu da terk ederek Paris’e yerleşti ve orada kendisi ile evlendi.

*    *    *

‘Sevgiler Günü’ nedeniyle sizlere çok kısa olarak anlattığım Prens Charles ve Kral Edward’ın hikayeleri,  bütün zorluklara ve olumsuzluklara rağmen aşkın insanlara neler yaptırabileceğini,tüm ünvan, makam ve yetkilerinden vazgeçebileceğini açık bir şekilde kanıtlamaktadır.

*    *    *

Bizim Türk filmlerinde de çok gördüğümüz gibi, zorla ve baskıyla sevenler birbirlerinden ayrılmamalıdır diyerek yazıma son verirken sizlere sevdiklerinizle mutlu yıllar diliyorum.

İstanbul