ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI VE PROF. McCARTHY’İN GÖRÜŞLERİ (II)

Prof.McCarthy’in konferansından önemli gördüğüm bazı hususları bu yazımda sizlerin değerlendirmenize sunuyorum.

Ermeni soykırımı diye bir şeyin olduğuna inanmadığını belirten McCarthy, o dönemde ortada korkunç bir savaş olduğuna, Ermeniler’den daha fazla sayıda

Türk’ün öldürüldüğüne işaret etti.

Halkın yüzde 80’inin hayatta kaldığı bir soykırımın mümkün olmadığını vurgulayan McCarthy, İstanbul, İzmir ve Edirne Ermenileri hala yaşıyor.

Demek ki soykırım değil bu. 1071’de yaşayan Ermeni soyu 900 yıl sürdü de Türkler katliam yapmak için bu kadar beklediler mi” dedi.

Türkiye’nin uzun yıllar susup oturduğunu eleştiren McCarthy “Burada ne yapılması gerektiğini söylememe gerek yok Türkler atalarına herhalükarda bağlıdır. Önünüzde zor bir mücadele var, rakipleriniz siyasi olarak daha güçlü” ve “Ben ve bu yalanlara karşı çıkanlar artık kendimizi yalnız hissetmiyoruz. Arşivlerin açılması önerisi çok olumlu, Türkler asla gerçeklerden korkmuyor’’dedi

Mavi Kitap

Ermeni iddialarına kaynak teşkil ettiği ifade edilen mavi kitabın hikayesine geçmeden önyargıların aşılabilmesi için Türkiye’nin çok iyi tanıtılması gerektiğini vurgulayan McCarthy, “Bazı bölümlerinin doğruluğu ya da yanlışlığı üzerinde tartışabiliriz. Ama Mavi Kitabın bir propaganda aracı olup olmadıgı konusunda hiç şüphe yoktur. Zaten İngiliz Propaganda Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır.

Kitabın yazarı Arnold Toynbee de Propaganda Bakanlığı için çalışıyordu. Bu kitabı hazırlaması söylendi ve o da hazırladı. Yalan söylediler. Önsözünde Lord Bryce’in insanlardan mektuplar aldığı ve bunları yayınlamaya karar verdiğini söylediler ama hepsi yalandı, yanlıştı ve propagandaydı. Toynbee kendisi ancak % 25’ini yazmış. Kendisi bile geri kalanını kimin yazdığını bilmiyor. Birisi diyor ki mektubunda; “Türkler Ermeniler’i katletti” ve bunu kimin yazdığını bilmeden kullanmışlar kitapta… Bu nasıl bir tarih yazımı böyle!

ABD’li tarihçi Prof. Dr. McCarthy, Türkler’in Ermeniler’e soykırım uyguladığı tezlerine dayanak yapılan Mavi Kitap’ın “aptal yalanlarla” dolu olduğunu belirterek Mavi Kitap’ta kişilerden kod adlarıyla söz edilmesinin yalan söylemeyi kolaylaştırdığını anlatıyor ve “Bunlar aptal yalanlar. Bir kez okuduktan sonra baştan sona yalanla dolu olduğunu görüyoruz. Almanlar hakkında da böyle bir kitap vardı ama inanmadılar, Türkler içinse hoşgörüleri yok” diye konuştu.

Papaz Lepsius’un Kitabı

Papaz Lepsius’un da yazdığı bir kitapta Ermeniler’in öldürülmesinden söz edildiğini bir soru üzerine anımsatan McCarthy, “Ancak kendisi bunları gözleriyle görmemiş. İstanbul’a gelmiş ve Van’da olup bitenleri yazmış.

Misyonerlerin raporlarını toplamış sadece. Bu konuyla ilgili, misyonerler hakkında bir kitap yazdım bitirmek üzereyim” diye konuştu. Üç Türk bilim adamıyla birlikte Van’da yaşananlarla ilgili de İngilizce bir kitabın bitmek üzere olduğunu açıklayan McCarthy, Türkler hakkındaki önyargıların

Ortaçağ’a kadar uzandığını anlattı. Yıllardır Müslümanlar’ın Hıristiyanlar’a karşı olduğu görüşünde olmuşlar ve yıllarca Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında çatışmalar olmuş ve önyargılar kalmıştır” dedi.

Fatih Sultan Mehmet’in Ermeniler’e hayat sunduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayan McCarthy, Bizanslıların da Ermeniler’in yerini değiştirdiğini ve Fatih Sultan Mehmet’in  ise İstanbul’u fethettiğinde Ermeniler’i İstanbul’a getirtdiğini vePatrikhanelerini kurmalarına müsade ettiğini de açıkladı.

Konuşmasında, önyargıların aşılabilmesi için Türkiye’nin çok iyi tanıtılması gerektiğini vurgulayan McCarthy, “Ama Türkler uzun yıllar hiçbir şey yapmadı. Susup oturdular. Biraz geçiktiniz, ama yine de çok mutluyum bunu başlattığınız için” dedi.

İstanbul