47 YIL ÖNCE BEN DE ROMA VE VATİKAN’I ZİYARET ETTİM

Bundan kırkyedi yıl önce, arkadaşım Yalçın Alaybeyoğlu ile birlikte İtalya’ya yaptığımız bir gezide bu tarihi kenti ve Katolikler için kutsal bir yer olan Vatikan’ı ziyaret etmiştik. Bu konuda daha önce bir yazı yazmıştım. Bugün Roma ve Vatikan dünya gündeminde en önemli yeri tutuyor.

Vatikan’ da San   Pietro Kilisesi(Bazilikası) önündeki San Pietro Meydanı’ında Papa Jean Paul II için yapılacak cenaze törenine Başbakanımız Erdoğan ile çok sayıda ülkenin devlet başkanı ve başbakanları katılacaklar. Ayrıca dünyanın dörtbir yanından gelen milyonlarca insan bu tören için Roma’ya akın etti.

Güncel gazeteler ve televizyonlardan bu tören hakkında oldukca geniş bilgiler verilecek ve görüntüler sunulacaktır. Ben bu yazımda sizleri Roma, Vatikan ve dinlerin ilişkileri hakkında biraz bilgilendirmek istiyorum

*    *    *

ROMA

Eskiden Roma İmparatorluğu’nun,daha sonra Hıristiyan dünyasının,1870’ten beri de İtalya Devleti’nin başkenti Roma(kendi sınırları içine kapalı Vatikan sitesiyle birlikte) bir dünya başkentidir.

Ortaçağ ve Yeniçağ Roması,Antikçağ Roması’nın özüyle beslenerek ortaya dünyada benzeri olmayan güzellikte bir şehir çıkmıştır. Roma’da modern olan her yapının altında antik bir yapı bulunmaktadır. Novone Meydanı’nın biçimi,üstüne kurulduğu ‘’arena’’yı hatırlatır. Marcellus Tiyatrosu’nun kemerleri,Orsini Ailesi’nin sarayına oturmalık olarak hizmet etmektedir.

Her tarafı birbirinden daha etkileyici saraylar , çeşmeler, köprüler, meydanlar ve  kiliselerle dolu olan Roma’yı bu kısa yazımda her şeyiyle tanıtmak mümkün değil. İnşallah yolunuz Roma’ya düşer.

*    *    *

VATİKAN

İtalya’da, Roma şehrinde bir iç toprak oluşturan dünyanın en küçük devletidir.San Pietro Meydanı ve Bazilikası, Vatikan Sarayı ve ek binaları, Vatikan müzeleri ve bahçeleri,surların dışında ise birtakım dini yapılar, İtalya toprakları dışında yer alma ayrıcalığına sahip Radyo Vatikan ile papanın Castel Gandolfo’da, Albano gölü kıyısındaki yazlık sarayı(rezidansı) bu devletin sınırları içindedir.

Laterano Antlaşmasıyla (1929) tanınan devletin,geçici başkanı olarak tanınan papa,üç erki(yetkiyi)(yürütme,yasama ve yargı) elinde tutmasının yanı sıra,basın,120 kişiden oluşan bir papalık gücü,kilise muhafızları ve Vatikan posta örgütü üzerinde denetime sahiptir.

Vatikan’ın kurumsal durumu incelendiğinde papanın Kardinaller Meclisi (16 kardinal) tarafından gizli oyla seçildiği görülür. Papa,yürütme ve yasama erkini,kendisinin 5 yıl için atadığı bir kardinaller komisyonu aracılığıyla yürütür; komisyon başkanı kardinal,başbakanlık görevini üstlenir.

Dünyada sayıları bir milyar yüz bin civarında olan katolikler Vatikan’da yaşayan papa tarafından yönlendirilirken, nadiren toplanan Vatikan Konsilleri yayınladığı bildirgelerle Katoliklerle ilgili konulara açıklık getirilmektedir.

*    *    *

Papa’nın cenaze merasimi bugün (dün) bütün dünyada ilgi ile izlenirken Katoliklerin ve genelde Hirıstiyanların böyle bir nedenle de olsa birlik ve beraberlikleri dikkati çekiyor. İşte bu noktada dünyada nüfusları iki milyarı aşan müslümanlar arasında böyle bir birlik ve beraberlik olmamasının nedenlerinin tartışılmasının gerekli olduğuna inanıyorum.

Dinimizi iyi anlayabilmek için diğer dinlerin esaslarını iyi bilmemiz gerekir. Ayrıca ülkemizde giderek etkisini artırdığı iddia edilen misyonerlik  faaliyetlerini etkisiz kılabilmemiz için bilhassa gençlerimize dinimizi iyi anlatmalıyız ve sevdirmeliyiz.

İstanbul