ÇORUM TİYATROSU’NDAN NE HABER!

Uzun zamandan beri üzerinde hiç durulmayan ve konuşulmayan bir konu hakkında bu yazıyı yazmama, eski Kültür Bakanı İstemihan Atalay’la yapılan ve Çorum Haber gazetesinde yayınlanan bir röportaj sebep oldu.

Toplumların kalkınmasında kültür ve sanat faaliyetleri en büyük katkıyı sağlarlar. Kalkınmış ülkeleri ziyaret ettiğinizde Çorum büyüklüğündeki kentlerde, şehir tiyatrolarının devamlı olarak sahnelerinin açık olduğunu görürsünüz.

Özellikle Atıl Üzelgün’ün valilik döneminde Çorum’da kültür ve sanat faaliyetlerine büyük bir ağırlık verildiği ve bu konularda önemli atılımlar yapıldığı hepimizce bilinmektedir.

Sayın eski Valimiz Atıl Üzelgün’ün Ankara’daki yakın çevresi ve bilhassa eski Kültür Bakanı İstemihan Atalay’ın okul arkadaşı oluşu, kendisinin Çorumlularca taktir edilen başarısını sağladığına inanıyorum.

O dönemde, yavaş giden onarımı hızlandıran Müze binası bitirilmiştir. Israrlara rağmen bahçe düzenlemesi yapılmadan müze binasının açılışını yapmayan sayın Üzelgün, bugün Çorum’a tekrar ziyarete gelse bahçe tanziminin halen yapılmadığını üzülerek görecektir.

Yine o günlerde, yıllardan beri açılması için uğraş verilenÇorum Devlet Tiyatrosu Kültür Bakanlığı’nın destek vermesine rağmen Maliye Bakanlığı’nın kadro konusunda zorluk çıkarması nedeniyle faaliyete geçememiştir.

Bu konuda başarılı olamadığı için çok üzüldüğünü dile getiren eski Kültür Bakanı İstemihan Atalay’ın ve eski Valimiz Atıl Üzelgün’ün girişimlerini bu işe gönül verecek yetkililerimiz kaldığı yerden almalı, takip etmeli ve yerleşik Çorum Tiyatrosu’nun açılmasını sağlamalıdırlar.

Bu noktada yetkililer kimdir diye sorabilirsiniz. Bana göre sayın Valimiz Hüseyin Poroy, sayın Belediye Başkanımız Turan Atlamaz Çorum’daki yerel girişimleri başlatabilecek ve teşvik edecek konumdaki yetkililerdir. Ankara’da şehrimizi temsil eden beş milletvekilimiz de, Valimiz ve Belediye Başkanımıza destek olarak hükümet ve bürokraside gerekli müsadeleri alacak konumdaki yetkililerdir.

Eğer Çorum Devlet Tiyatrosu’nun açılışı mümkün olursa, kültür ve sanata gönül veren tüm Çorumluların maddi ve manevi destekleriyle bu harekette yerlerini alacakları şüphesizdir.

Çorum Tiyatrosu’ndan ne haber başlıklı bu yazımın ne gibi bir etki yaratacağını merak ediyorum. Bu konuda yapılacak girişimleri basından takip edeceğim.

İstanbul