İSPANYA VE ÇORUM TURİZMİ

On günlük bir ziyaret için İspanya’da Endülüs Bölgesi’nin Malaga şehri yakınındaki Akdeniz kıyısında bulunan sayfiye yeri Fuengirola’da bulunuyorum.

Fuengirola’nın nüfusu 80.000, yegane geliri turizm… Başkaca bir geliri de yok.

*    *    *

Turizmin önemi

Bilindiği gibi İspanya Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında 50 milyona yakın turisti her yıl ülkesine çekmekte ve bu sayı ile başta gelmektedir.Türkiye’de de son yıllarda turizm konusunda önemli adımlar atılmış ve gelişmeler sağlanmıştır. 2004 yılında ülkemize gelen turist sayısı 15 milyona yaklaşmıştır.

İspanya’ya gelen turistlerin 10 milyona yakınının burada yazlık evleri bulunmaktadır. Bizde ise bu tip turistlerin sayısı çok az olup 10 bini geçmemektedir. Bunların büyük bir çoğunluğu Alman kökenli olup Alanya’da yaşamaktadırlar. İngilizler daha çok Fethiye ve Marmaris yöresini tercih etmektedirler.

İspanya’da isteyen yabancı kendisine ev ve daire satın alabilmektedir.Bizim de bu konuda en az İspanyollar kadar atak olmamız hem turizm hem de ülkemizin tanınması ve reklamı bakımından gereklidir.

*    *    *

Turizm ve fuarlar

Bu yazımda turizm konusuna ağırlık vermemin ana nedeni, buraya gelmeden önce İstanbul da açılan “Akdeniz Turizm Fuarı”nı ve burada yer alan “Çorum Pavyonu”nu ziyaret etmiş olmamdır.

Bu gibi fuarlara katılınmasının şehrimizin ve bilhassa” Hitit Medeniyeti”nin tanıtılmasına büyük katkısının olacağı kuşkusuzdur.Yazılı ve görsel basında yer aldığı gibi pavyonumuzun fuarın tam orta yerinde en güzel bir şekilde hazırlanmış olması açılışa katılan biz Çorumluları çok mutlu etmiştir,Pavyonda ağırlıklı olarak Hitit Medeniyeti’ne ait varlıkların yer alması da çok zenginlik katmıştır. Sayın Valimizin şahsında tüm emeği geçenleri kutluyorum.

2005 yılında Valiliğin Belçika’nın Başşehri Brüksel’de, Belediye’nin Ankara’da açılan fuarlara katılması da, çok yararlı olmuştur. Bu gibi faaliyetler Çorumun Kapadokya gibi tanınmasına ve turizm yöresi olmasına büyük katkı sağlayacaktır.

*    *    *

Turizme yerel ilgi

Turizmin geliştirebilmesi için valilik ve belediyeler yanında o yörede yaşayanlara büyük görevler düşmektedir.Herşeyin resmi makamlardan beklenilmemesi gerekir.Artan turist sayısı ile birlikte bundan kazanç sağlayacaklar da taşın altına ellerini koymalıdırlar. Nitekim son fuara otelcilerin yanında Hitit eserlerinden esinlenerek ziynet eşyası üreten bir kuyumculuk firmasının katılması ve destek sağlaması çok yerinde olmuştur.Bu tutum takdir edilmelidir.Turiste halı satacaklar ile gazoz satacaklar da bu sorumluluğu hissetmelidirler.Halkımız bu yönde eğitilmelidir.

*    *    *

Turist ne ister

Turist geldiği kentteki müzeyi ve tarihi yerleri gezdikten sonra dolaşacak tarihi sokaklar ve mekanların bulunduğu kentin eski dokusunun bozulmadığı yerleri görmeyi ister.Bu gibi yerleri olan kentler turistler için bir cennet güzelliğindedir.

Burada bulunduğum birkaç günden beri kızımla birlikte Fuengirola’nin eski kentinin içinden geçerek Antalya’nın Konyaaltı plajlarını andıran sahillerine gidiyoruz. Donus de ise fıskiyelerin güzel sesini dinleyerek bir çiçek bahçesini andıran meydanındaki kahvede oturuyoruz.Çaldıkları birbirinden güzel melodilerini dinlediğimiz çalgıcıların şapkalarını uzatarak sakince para rica etmeleri dışında hiç bir kimse bizi rahatsız etmiyor.Bizim gibi sayısız turist daha tam mevsim olmamasına rağmen burada dinleniyor ve eğleniyor.

Acaba Çorum’a gelen turist merkezde müzeyi gezdikten sonra hangi tarihi bölgede dolaşabilir ve nereye gidebilir diye hiç düşündünüz mu? Hele hele rahatsız edilmeden açıkhavada bir yerde oturabilir mi? Eğer cevabınız olumsuz ise hepimizin şapkamızı önümüze koyup neler yapmamız gerekir diye düşünmeliyiz.

İspanya-Fuengirola