SAMSUN’DA 19 MAYIS BAYRAMI VE GENÇLİK

1982 yılında Kurucu Meclis (Danışma Meclisi) Üyesi sıfatıyla davetli olarak katıldığım 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı 23 yıl sonra, 19 Mayıs Belediye Başkanı Yılmaz Erel’in misafiri olarak Samsun’da tekrar coşkuyla kutladım.

*      *      *

  1. Cihan Harbi sonunda imzalanan Mondros Antlaşması’nı takiben 61 parça düşman gemisini İstanbul önünde gören Atatürk, “Geldikleri gibi giderler” diyerek gelecek için düşüncesini ve hedefini ortaya koymuştur.

Yıkılmak üzere olan Osmanlı Devleti yerine yeni bir devlet kurulması gerektiğine inanan Atatürk, Anadolu’ya geçerek halkla elele verip özgürlük ateşini yakmayı istiyordu.

Karadeniz Bölgesi’nde Rum Pontus ayaklanması sonucunda kayıtsız kalamayan Türklerin müdahalesinden ve meydana gelen çatışmalardan rahatsız olan İstanbul’daki işgal kuvvetleri, Padişah’tan olaylara müdahale etmesini ve durdurmasını istediler.

Padişah Vahdettin tarafından müfettiş olarak tayin edilen Mustafa Kemal kendisine geniş yetkiler verilmesini sağladı ve 18 silah arkadaşıyla birlikte Milli Mücadele’yi başlatmak üzere 86 yıl önce Samsun’a çıktı.

“Temel İlke Türk Ulusu’nun bağımsız olarak yaşamasıdır” diyen Mustafa Kemal’in “Ya İstiklal, Ya Ölüm” parolası ile Samsun’da başlattığı İstiklal Harbi, Türk milletinin Atasının etrafında kenetlenerek verdiği tarihte ender rastlanan bir mücadele sonunda 9 Eylül 1922’de İzmir’de zafer ile sonuçlandı.

19 Mayıs 1919’da başlatılan Milli Mücadele 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet’in kurulmasıyla sonuçlandı. Atatürk kurduğu bu Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etti.

*      *      *

Samsun’da coşkuyla kutlanan 19 Mayıs Bayramının akışını aşağıda özetliyorum. Atatürk’ün güvenerek Cumhuriyet’i teslim ettiği gençleri temsilen 71 üniversiteden gelen gençler (500 öğrenci) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 3 savaş gemisiyle üzerlerinde “Genç Mustafa Kemal’ler” yazılı tişört ve bayraklarla gemilerden indiler ve coşkuyla karşılandılar.

Atatürk Anıtı’na birlikte çelenk koyan gençler Atatürk sembolü bayrağın karaya çıkarılması için Bandırma Vapuru alanında düzenlenen törene katıldılar. Bir deniz subayı ve öğrenciler ellerindeki meşaleler ve Türk Bayrağı’yla birlikte karaya çıktılar. Burada herkes coşku ve gururu birarada yaşadı.

19 Mayıs Stadyumu’nda gerçekleştirilen kutlamada bando takımlarının gösterileri, Muharip Gazilerin geçişi ve Türk hava Kurumu paraşütçülerinin atlayışı törene katılanları etkiledi ve büyük alkış aldı. Öğrenci gruplarının gösterileri ve tören geçişi tribünleri dolduran vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Kutlamalar çerçevesinde İstiklal Caddesi’nde düzenlenen “Halk Balosu” ve Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Ekibi “Türk Yıldızları”nın sunduğu gösteri, renkli görüntülere sahne oldu.

*      *      *

Yazıma, Vali Mustafa Demir’in, 71 üniversiteden gelerek törene katılan gençlere hitaben, bugün ülkemizi temsil eden 30 milyon genç bulunduğunu hatırlatarak söylediği aşağıdaki cümlelerle son vermeyi istiyorum:

“Gençliğin yolu, Mustafa Kemal’in yoludur. Siz ülkemiz için bizim yapamadıklarımızı yapacak ve Türkiye’yi Mustafa Kemal’in hedeflerine taşıyacaksınız. Bu, azimle, imanla, inançla ve çalışmakla olur.”

İstanbul