YARDIMSEVER EĞİTİMCİ SALİM AKAYDIN’I KUTLUYORUM

Velipaşa Konağı ihya edildi, darısı Velipaşa Oteli’ne

Kısa bir müddet için uğradığım şehrimizde, güzel ve sevindirici bir olayı hemşehrilerimle birlikte paylaşmaktan büyük memnuniyet duydum.

Bugün elinizdeki gazeteden ayrıntılarını öğreneceğiniz gibi, Belediye tarafından satın alınan ve uzun süreden beri restore edilmesi, içinin döşenmesi için çalışılan Velipaşaoğlu Sülalesi’ne ait konak, Kültür ve Turizm Bakanı tarafından açıldı.

Bu eserin şehrimize kazandırılmasında en büyük pay sahibi olan Belediye Başkanı’na ve diğer emeği geçenlere şahsım ve Çorumlu hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum.

Bu binanın tek başına şehrimize kazandırılması, büyük ümit bağladığımız turizm için yeterli olamaz. Önemli olan, en azından bazı bölgelerdeki tarihi dokunun korunarak gelecek nesillere bırakılmasıdır. Bu nedenle, Velipaşa Konağı’nın, karşısındaki Velipaşa Camii’nin, etrafındaki diğer kültür değerlerinin restore edilerek korunmasının ve yaşatılmasının gerekli olduğunu bu vesileyle önemle vurgulamayı istiyorum.

Yine Velipaşaların adını taşıyan Velipaşa Oteli ve Hanı, son 25 yıldan beri ana gayesine uygun kullanılmıyor. Yalnız hanın meydanı, alışveriş merkezi olarak değerlendiriliyor. Böylesine güzel bir yapının, Çorum’un tarihi dokusuyla bütünlük arzeden bir kültür varlığının korunması ve yaşatılması, Çorum turizminin gelişimi açısından son derece önemli ve gereklidir. Bunu yaptığımız takdirde, Velipaşaların bırakmış olduğu bu güzel kültür mirası da gelecek nesillere bırakmış ve tarihi, kültürü sevenleri bahtiyar etmiş oluruz.

Yazılarımda sık sık belirttiğim gibi, Çorum’un tarihi dokusunu korumak ve hem turizme açıp hem de gelecek kuşaklara aktarabilmek için, tüm Çorumlular ve kamu görevlileri el ele vermelidir.

Çorum’a gelen turist, Belediye binasından yürümeye başladığında, Yeni Hamam’ı, Eğridere Çarşısı’nı, Kubbeli Camii’ni görebilmeli, bu haz içinde Hakkı Bilal’in Taş Mağazası’nı, Velipaşa Oteli ve Hanı’nı gezip, arastaya dalmalı, buradaki sevimli kahvehanelerde dinlenip lokantalarda karnını doyurabilmeli. Taşhan’a, Paşa Hamamı’na uğradıktan sonra Ulucami’nin kutsal havasını teneffüs edebilmeli, huzur ve sükûndan nasibini almalı, Güpür Hamamı’nın önünden Alaybey Sokağı’na ulaşıp Katipler Konağı benzeri yerlerde vaktini geçirebilmeli, gecesini buralara ayırabilmeli.

Bunlar bir an için hayal olarak tanımlanabilecek canlandırmalardır, ama hakikat olmaması için hiçbir sebep yoktur.

İş ki, elele verelim, gönül birliği içinde buna inanarak, Çorum’un geleceği doğrultusunda birlikte hareket edelim.

Çorum