BABAMI ERCİYES DAĞI GİBİ ARKAMDA HİSSETTİM !

Dün “Babalar Günüydü”… Tüm evlatlar babalarını arkalarında en önemli dayanakları olarak hissederler ve kendilerini saygı ile anarlar.

Gerçen günlerde bir televizyon programına babasının anısına yazdığı “Türk Siyasetinde Anadolu Fırtınası – Osman Bölükbaşı” adlı kitabıı ile ilgili röportaj yapmak için çıkan diplomat Deniz  Bölükbaşı’nın babasının söylediği şu cümleyi beni çok etkilediği için not etmiştim.

“Babamı Erciyes Dağı gibi arkamda hissettim. Siyaset yaparken beni kimseye muhtaç etmedi…”

* * *

Fransa’da “Matematik” tahsili yapan Kırşehirli Osman Bölükbaşı Türkiye’ye dönünce ülke sorunlarına sahip çıkmak için çok partili döneme geçildiği günlerde “Demokrat Parti” saflarında yer alır ve 28 yıl demokrasi kavgasını sürdürür.

Büyük hitabet gününe sahip olan Osman Bölükbaşı konuştuğu meydanları coşkulu kalabalıkla doldurur. 50’li yıllarda siyaset damgasını vurur. Demokrat Parti lideri ile anlaşamadığı için bu partiden bağlarını koparır ve “Millet Partisi’ni kurar. Siyasette bir muhalif olarak sürdürdüğü etkileyici politika devrim iktidarını kızdırır. Onu milletvekili seçen  “Kırşehir” ili Menderes Hükümeti’nin getirdiği bir teklif ile ilçe yapılarak cezalandırılır ve Kırşehir il yapılan “Nevşehir”e bağladır.

Bu ve benzer demokrasi ile bağdaşmayan tutumlar Osman Bölükbaşı’yı amansız bir demokrasi mücadelesi vermeye yöneltir. Bu mücadeleden rahatsız olanlar onu hapsederler… Ama o mücadelesinden hiçbir zaman vaz geçmez…

* * *

Deniz Bölükbaşı babasını anlattığı kitabı “Babamın soy kütüğünden, ailesinden başlayarak 28 yıl çok zor koşullarda sürdüğü bir demokrasi kavgasının öyküsü” diye özetlemektedir.

Eğer 1946 yılından itibaren yaşayan Demokrasi tarihimizin inceliklerini ve perde arkasını daha ince detaylarına kadar öğrenmek istiyorsanız  bu kitabı okuyabilirsiniz.

* * *

Siyasette 28 yıl aktif rol almasına rağmen ailesine hiçbir büyük maddi zenginlik bırakmayan Osman Bölükbaşı’nın çok saygın bir isim ve parlak siyasi miras bıraktığına inanıyorum.

Tüm babalar gibi evlatlarının hayatta başarılı olması için arkalarında dağ gibi duran babalar adına Deniz Bölükbaşı’nın babasını rahmet ve saygı ile anarken yazılarımda sık sık bahsettiğim rahmetli babam Hüseyin Samsunlu’nun da benim “Koparan Dağı” gibi arkamda durduğunu belirterek kendisini saygı ile sizlerin huzurunda anarım.

* * *

Hepinizin Babalar Gününü’nüzü kutlar yavrularınızla ve ailenizle sağlıklı mutlu uzun ömürler geçirmenizi dilerim.

İstanbul