FRANSA VE HOLLANDA’DA SEÇMENLER AB ANAYASASI’NA NEDEN “HAYIR” DEDİ ?

Bilgisayarımı açtığımda, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu haftalık yayını ‘’ Güncel Haber’’ de yer alan yukarıdaki başlıklı yazı dikkatimi ve ilgimi çekti.  Sizlerin de bu yazıyı ilgi ile okuyacağınızdan eminim.

*          *          *

Avrupa Birliği’nin resmi araştırma kurumu Eurobarometre, Fransa ve Hollanda’da gerçekleştirilen halkoylamalarında seçmenlerin çoğunluğunun AB Anayasası’na neden ‘Hayır’ dediğini ortaya çıkarmak için bir araştırma yaptı. Fransa’da 30-31 Mayıs, Hollanda’da ise 2-4 Haziran 2005 tarihlerinde telefonla gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasına her iki ülkeden eşit sayıda, 18 yaş ve üstü toplam 4 bin kişi katıldı.

29 Mayıs’ta Fransa’da yapılan referandumda seçmenlerin yüzde 54.8’si, 1 Haziran’da da Hollanda’daki halkoylamasında seçmenlerin yüzde 61.6’sı ‘Hayır’ diyerek, AB Anayasası’nı reddetmişti.

Eurobarometre’nin araştırmasına göre, her iki ülkede Anayasa’yı daha çok 55 yaş ve üstündeki seçmenler (Fransa’daki toplam seçmenlerin %54’ü ve Hollanda’daki toplam seçmenlerin %48’i) destekledi. Her iki ülkede de seçmenler neden ‘Evet’ dediklerini açıklarken, birinci sırada şu cevabı verdiler: ‘Anayasa, Avrupa’nın inşasını sürdürmek açısından gerekli’ (Fransa %39, Hollanda %24).

Türkiye nedeniyle ‘Hayır’ diyenler Fransa’da yüzde 6, Hollanda’da ise yüzde 3 Anayasa’yı reddeden Fransız seçmenler, ‘Neden ‘Hayır’ dediniz?’ sorusuna karşılık, birinci sırada ‘Anayasa’nın istihdam üzerinde olumsuz etki yaratacağını’ (%31), ikinci olarak da ‘Fransa ekonomisinin güçsüz ve işsizliğin yüksek olduğunu’ (%26) söylediler. ‘Hayır’ demeyi tercih eden Fransızlar ayrıca ‘Anayasa’nın çok liberal olduğunu’ (%19) ya da ‘yeterince sosyal olmadığını’ (%16) da ret gerekçeleri arasında saydılar. Fransa’da, ‘Anayasa’yı, Türkiye’yi AB üyesi olarak görmek istemediğim için reddettim’ diyenlerin’ oranı ise %6 oldu.

Hollanda’da ise ‘Hayır’ diyenler, buna gerekçe olarak ilk sırada ‘Anayasa konusundaki bilgi eksikliğini’ (%32) kaydettiler. Ayrıca sayılan diğer nedenler arasında, ‘Ulusal egemenlik kaybolacak’ (%19), ‘Hükümete karşı olduğum için’ (%14), ‘Avrupa çok pahalı’ (%13) da bulunuyordu. Hollanda’da, ‘Anayasa’ya, Türkiye’yi AB üyesi olarak görmek istemediğim için ‘Hayır’ dedim’ diyenlerin oranı ise sadece %3 idi.

*          *          *

Bizim basında Fransa ve Hollanda da hayır denmesinin nedeni sanki Türkiye ile 3 Ekim’de başlayacak üyelik görüşmeleri ve daha da ötesi AB ülkelerinin bizi istemediği şekilde yer aldı… Bu halk oylaması ise durumun tamamen çok farklı olduğunu ortaya koyuyor.

Eurobarometre araştırmasına katılan Fransızların %88’i ile Hollandalıların %82’si ‘AB üyeliğinin iyi bir şey olduğunu’ belirtmelerine rağmen yukarıda açıklanan ve içinde bulundukları zorluklar nedeniyle hayır demişler.

Son sıralarda yaşananlar ve yerli basının haberleri beni basbayağı karamsarlığa itmişti…Bu anket sonuçlarını okuyunca bu karamsarlığım nisbeten kayboldu.

Tüm zorluklara rağmen bir defa daha devam diyorum.

İstanbul, 19 Temmuz 2005

Not:

Konu ile daha yakınen ilgilenirseniz;

Eurobarometre Fransa araştırmasının tam metni için: http://europa.eu.int/comm/public_opinion/flash/fl171_en.pdf

Eurobarometre Hollanda araştırmasının tam metni için: http://europa.eu.int/comm/public_opinion/flash/fl172_en.pdf

web sahifelerinden faydalanabilirsiniz.