ANTALYA SAHİLLERİNDE KAVGA

Bodrum’da kısa bir süre kaldıktan sonra Antalya’ya geldim.

Antalya sıcak mı sıcak…

Serinlemek üzere denize koşmak lazım…

*    *    *

Bu sahillerde kavga var… O sizin bildiğiniz cinsten bir olay değil.

Buradaki kavga siyasi boyutlu bir kavga…

*    *    *

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Antalya’nın en büyük belediyesi olan Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen arasında, basına da sıkça yansıyan çok sert tartışmalar yaşanıyor.

Muratpaşa’nın CHP’li Başkanı Süleyman Evcilmen basına yaptığı açıklamalarda AKP’li Başkan Türel’e aşağıdaki ağır eleştirileri yaptı;

* Elimde ne var yoksa aldılar. Savaşlarda bile bu kadar toprak kaybedilmez.

(Ulaşım bütünlüğügerekçesiyle her türlü altyapısı tamamlanmış olan 48 cadde, dört yıldır üzerinde çalışan ve ihale aşamasına gelinen Düden Çayı Projesi, Lara’daki 985 dönümlük park, içinde Sanatçı Köyü de bulunacak 440 dönümlük park ve Çamlık Mevkiinin tamamı.)

* Küreği bile olmayan Çalkaya Belediyesi’ne en önemli turistik bölgemi bağladılar.

(Yıllık bütçesi 513 milyon YTL olan AKP’li bu belediyeye 30 bin yatağın ve onlarca beş yıldızlı turizm tesisinin bulunduğu Kundu ve Kemerağzı bağlandı.)

*    *    *

Daha bir çok mahalli konularda da siyasi tenkitler yapan, siyasi baskılarla karşı  karşıya kaldığını “Demokratik” değil, ‘Aritmetik’ gücü kullanmayı tercih ettikleri için Antalya Büyükşehir Belediyesi’ndeki AKP’yi eleştiren Evcilmen, üzüntüsünü şöyle dile getiriyor:

“Muratpaşa herkese lazım, merkez belediyedir. Bizler gelip geçiciyiz. Muratpaşa’yı küçültmek Antalya’ya zarar verir. Bunları Sayın Türek görebilmeli. benim haykırışım bunlar için.”

*    *    *

Benim de sizin dikkatinizi çekmek için, “Antalya Sahillerinde Kavga” başlığını attığım yazımın ana gayesi Türkiye’de yaşanan ve yaratılan bu bitmeyen didişmelere dikkatinizi çekmektir.

1950’li yıllarda muhalefet liderlerinden Osman Bölükbaşı’na kızan Başbakan Adnan Menderes Kırşehir’i ilçe, Nevşehir’i il yaptı ve Kırşehir’i Nevşehir’e bağladı…

1990’lı yıllarda İstanbul’da yapılması tenkit edilen ve inşaatı durdurulan Taksim’deki ‘Gök Kafes’in inşaatını sürdürebilmesi için Refah’lı Beyoğlu Belediyesi hudutları içinde bulunan inşaat alanının bulunduğu bölge ANAP’lı olan Şişli Belediyesi’ne bağlandı. Halen yıkılması istenen bu inşaat böylece bitirildi.

*    *    *

Belki Antalya’da yaşananların ve yakın tarihte olanların daha fazlasını sizler biliyorsunuzdur.

Burada insanıüzen devlet idaresinde belediye yönetiminde bu olayların devam etmesidir.

Türk toplumu didişme değil, siyasi hoşgörü istiyor.

Antalya

NOT: Bu yazı, “Akdeniz Hürriyet” ve “Milliyet Akdeniz” de çıkan çeşitli haber ve makalelerden faydalanılarak hazırlanmıştır.