BALIK ÇİFTLİKLERİ İLE İÇ İÇE BODRUM TATİLİ !

Eğlence diyarı olarak tanıtılan Borum’un en bakir koylarının bulunduğu Salih Adası’nın karşısında yer alan sitemize birkaç gün kalmak için kızımla birlikte geldim.

Sitemiz, Bodrum’un 30 km. dışında olduğu için halen doğal cennet olma özelliğini koruyor. Bodrum yarımadasını birkaç yerinde olduğu gibi aşırı ve plansız yapılaşma olmadığı için koylarımız “Cennet koyları” olarak tanımlanabilir.

Antalya kadar sıcak, Datça kadar soğuk olmayan tertemiz denizimiz de, hafif hafif esen kuzey rüzgârının oluşmasını sağladığı dalgalarda yüzmeyi bütün yıl boyunca hayal ederim.

*      *      *

Son iki yıldır gelmediğim sitemiz ile Salih Adası arasında kalan deniz, “Potansiyel Su Üretim Alanı” ilan edildiğinden 70’e yakın balık çiftliğinin yerleşme bölgesi olmuş.

Bu balıkların beslenmesi için verilen yemlerin artanlarının dibe çökerek çürümeleri, verilen besinlerin içindeki tozların köpük oluşturması bizim denizimizi kirlettiği gibi civarda bulunan birçok tatil köyünü de mağdur etmiş bulunuyor.

Balık çiftliklerinden atılan kese, yem torbası, yiyecek, içeçek poşetleri, balık ağları ve yem bidonları koyları çöplüğe çevirmiş bulunuyor.

Kirlilik yüzünden yatlar Salih Adasına gelmediği gibi yerli ve yabancı turist sayısında önemli düşüşler olmuş.

*      *      *

Evet, yıllarca önce tertemiz koylar kenarında turistik tesisler kuran, siteler oluşturanlar, buralarda turist ağırlayamaz ve yüzemez duruma düşmüşler.

9 bin kilometre kıyısı olan ülkemizde “Potansiyel Su Üretim Alanı” olarak Bodrum’un belirlenmesi çok düşündürücü…Turistlerin uğramadığı binlerce kilometre kıyı şeridi boş dururken Salih Adası gibi turistik yerlerin balık çiftliklerine tahsis edilmesi ne kadar uygun?

*      *      *

Bu konu, Bodrum’da ve Ankara’da tartışılan en önemli güncel konuların başında gelmekte olup Çevre Bakanlığı bu tesislerin turistik bölgelerin dışına taşınmasını isterken Tarım Bakanlığı bu isteğe karşı çıkmaktadır. Bakalım ne olacak?

*      *      *

Yörede benim gibi evi olanlar bu yazı da burada geçirmekte ve köpüklenen kirli denizde yüzmektedirler.

Soruna bir çözüm bulunmadığı taktirde, yasal yollara başvurulması ve netice alınmadığı taktirde de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidilmesi düşünülmektedir.

*      *      *

Herkesin gününü gün ettiği, gece hayatının ve sosyetik yaşamının gazete ve televizyonlarda geniş bir şekilde yer aldığı Bodrum’un bir başka yüzünü bu yazımda sizlerle paylaşmayı istedim.

Bodrum