ÇORUM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR DÜŞÜNCE

Uzun bir süreden beri Çorum’la ilgili konularda yazı yazamadım.Önümüzdeki günlerde bu yazımda olduğu gibi Çorum Haber gazetesinde çıkan haberleri analiz edeceğim ve sizler için değerlendireceğim.

*   *   *

14 Temmuz 2005 tarihli Çorum Haber gazetesinde ,değerli Belediye Başkanımız Turan Atlamaz’ın aşağıdaki beyanını büyük bir memnuniyetle okudum.Bu beyanatı önemli bir açıklama ve Başkanın kendisini ileride bağlayacak bir açıklama olarak görüyorum.

*   *   *

Başkan açıklamasında, toplu konut alanının kent merkezi bağlantısını sağlamak için raylı ulaşım sistemi düşündüklerini belirterek,”Modern bir yere, modern bir ulaşım sistemi şart”demiştir.

Herşeyden önce Çorum da da TOKİ(Toplu Konut İdaresi) tarafından konut üretilmesini taktir ediyor ve bu atılımın gerçekleşmesinde katkısı bulunanların tümüne teşekkür ediyorum.

Bundan 23 yıl önce ben de yetkili görevde iken Çorum’daki toplu konut girişimlerini çoşkuyla desteklemiştim.O gün desteklenenlerin, bugün evlerinde mutlu bir yaşam sürdürdüklerine inanıyorum.

Eminim ki, bugün temelleri atılan konutlardan alacaklar da, belirli sıkıntılar yaşayacaklar, ama sonunda onlar da borçlarını ödediklerinde, daha öncekiler gibi mutlu olacaklardır.

Başkanımızın açıklaması ve düşüncesi çok yerindedir.Çorum, 200 bine yaklaşan nüfusu ve devamlı kalkınma yolundaki hamleleri ile bu bölgenin Ankara ve Samsun dan sonra önemli üçüncü merkezi olacaktır.

Böyle bir merkezin geleceğe dönük plan ve projelerinin olması gerekir.Bilindiği gibi şehirler içerisinde yaşayanların aynasıdır.Şehirlerde yaşayanların ”yaşam kalitesi” bu planların ve projelerin gerçekleştirilmesi ile sağlanır.

Başkanın da belirttiği gibi Çorum’un en önemli güncel projelerinden birisi”Ulaşım Proje”sidir.Toplu konut alanının gelecekteki ihtiyacını düşünürken ve planlarken ,Çorum’un tümünü kapsayan bir ulaştırma planı yapılmalıdır.

Çorum merkezinde hizmet veren ve 50’li yıllarda rahmetli Belediye Başkanı Baha Çorbacıoğlu tarafından açılan Gazi Caddesi’nden başka bir yol yoktur. Zaman zaman Çorum’u ziyaret ettiğimde de bu yolun ne kadar yetersiz kaldığını izliyorum.

Trafik sorununun çözümünde raylı sistem bir çıkış yolu olabilir.Konya yıllarca önce raylı sistemi kurarak önemli bir adım atmıştı.İnşallah, Başkanın bu düşüncesi bu yolda atılan tarihi bir adım olur.

Çorum’da ulaşım sorununun çözümü için diğer projeler yanında, zamanında Başkanımız Prof. Dr.Arif Ersoy’a defalarca ve şimdiki Başkana da bir defa gerekliliğini açıkladığım, 1983 yılında yapılmasını sağladığım ”Çevre Yolu”nun geliştirilmesi ve şehrin doğusundan da geçirilerek bir daire haline getirilmesidir.

Ayrıca şehrin içinde yeni yollar da planlanmalıdır.

*   *   *

Sayın Başkanımızından bu konuda düşüncesinin gerçekleşmesini sağlayacak adımlar atmasını tüm Çorumlular adına rica ediyorum. Eğer bu düşüncesini gerçekleştirirse ismi Çorum’da ölümsüzleşir.

İstanbul