İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ

Geçen ay sonunda, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’nde süreli sergiler salonundaki Fikret Mualla Sergisi’ni eşimle birlikte gezdim.

Bu sergi ve sanatçılarla ilgili yazımı Çorum Haber Gazetesi’nin kültür ve sanat eki Yazılıkaya’ya göndereceğim.

Bu yazımda bir avuç insanın bitmeyen uğraşılarıyla İstanbul’a Modern Sanat Müzesi’nin nasıl kazandırıldığını  ve böyle bir müzenin Çorum için ne kadar gerekli olduğunu anlatacağım.

*   *   *

Gayesi

Müze ile ilgili kitabın önsüzünde;

“İstanbul Modern ile ülkemiz, yıllardır özlemi çekilen, dünya düzeyinde bir modern sanat müzesine kavuşuyor. Batı ve Doğu’nun sanatsal ve kültürel değerlerini içinde taşıyan en özgür kültür sentezlerinin ürünleriyle süslü, İstanbul’un geçmişine yaraşır bir gelecek hazırlama düşü sonunda gerçekleşiyor.” cümleleri yer almaktadır.

Ve, İstanbul Modern’le sanatın toplumun geniş kesimiyle, özellikle çocuklar ve gençlerle buluşmasına elverişli bir ortam hazırlama, sanatsal üretimi ve birikimi uluslararası sanat ortamıyla paylaşma, İstanbul’u ve onun kültürel sentezini dünyaya daha yakından tanıtmak arzumuz güç ve anlam kazanıyor” denilmektedir.

*   *   *

Kuruluşu

İstanbul’da bir modern sanat müzesinin kurulması girişiminin ilk adımı, 1987 yılında yapılan Uluslararası istanbul Bienali (Sanat Sergisi) sırasında atıldı ve Dr. Nejat Eczacıbaşı bir sanat müzesi kurulması girişimine öncülük etti.

Haliç kenarında yer alan tarihi “Feshane” binasında açılması son anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği müsaadeyi 1993 yılında iptal etmesi nedeniyle mümkün olmadı.

Karaköy Salı Pazarı’nda bulunan ve 8. Uluslararası İstanbul Bienali’nde kullanılan 4 no’lu antrepo Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle İstanbul Modern’e tahsis edildi. Bina kısa süre içinde Tebanlıoğlu Mimarlık tarafından tüm işlevleriyle modern bir müzeye dönüştürüldü.

Birkaç gün önce Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) tarafından İstanbul Modern’in içinde bulunduğu 4 nolu antrepoda dahil Karaköy Limanı ve Salı Pazarı 49 yıllığına “Galataport” projesi olarak ihaleye çıkarıldı. TDi yetkililerinden alınan bilgiye göre, projenin hayata geçmesi ile birlikte İstanbul Modern’in ya başka bir yere taşınması ya da yatırımcılarla anlaşma yapılması gerekiyor.”

*   *   *

Kurucusunun satırları

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, İstanbul Modern Sanat Müzesi yönetimi Oya Eczacıbaşı başkanlığında yürütülmekte olup İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş ile birlikte İstanbul’un kültür ve sanat hayatının tanınmış şahsiyetleri yönetim kurulunda yer almaktadırlar.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı kurucusu ve İstanbul’da bir sanat müzesi kurulmasına öncülük eden rahmetli Dr. Nejat Eczacıbaşı’nın, Müzede yer alan aşağıdaki satırlarını Çorumlu iş adamlarını değerlendirmesine sunuyorum;

“Türkiyemizin yanında bir armağan olarak biriktirdiğimiz en seçkin sanatçılara ait tablolardan oluşan koleksiyonu ileride açılacak bir müzede bütün kamuoyuna sunmak, topluluğumuzun Türk sanatına dönük, çok önemli bir çalışması olacaktır. Ben, bir iş adamı olarak mutluluğu kültür ve sanata yapılan bu tür katkılarda ve onlardan alınan hazlarda buldum.”

*   *   *

İstanbul Modern’de neler var?

Kalıcı Sergiler Salonu: Önemli koleksiyonların da katkılarıyla, Türk modern sanatının ana eğilimlerini belirli aralıklarla yenilenerek ve farkı sergileme düzenleriyle geliştirilerek, tematik bir düenle izleyiciye sunuyor.

Burada Hoca Ali Rıza, Hikmet Ünet, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Abdülmecid Efendi, Osman Hamdi, Bedri Baykam gibi çok sayıda sanatçının eserleri sergileniyor.

Hemşehrimiz Komet’in tuval üzerine yağlıboya “isimsiz” tablosu da burada yer alıyor.

Süreli Sergiler Salonu: Burada retrospektif ve uluslararası sergiler düzenleniyor. Sergi programında hem modern sanatın seçkin örneklerini hem de güncel sanattaki yeni eğilimlere yer veriliyor.

Ayrıca, Fotoğraf Galerisi, Yeni Medya Alanı, Video Alanı, Eğitim Salonu, Kütüphane, Dükkan ve Sinema yer alıyor.

Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Kız Kulesi’ni de kapsayan muhteşem boğaz manzarasıyla İstanbul Modern Kafe de yorgunluğunuzu giderebilirsiniz.

*   *   *

Çorum için önemi

Çorum’un civarımızdaki illerden farklı olabilmesi için böyle bir müzeye sahip olmasının gerekliliğine inanıyorum.

Bu müzede, şu anda aklıma gelenlerden hemşehrimiz Komet’in, Veli Sapaz’ın, Sait Maden’in, Erol Çatalbaş’ın, Çorum’da eserler üreten Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun ve 1940’lı yıllarda Çorum’da sürgün hayatı yaşarken Alman vatandaşı Trangott Fuchs’un orjinal tabloları toplanmalı ve sergilenmelidir.

Çorumlu işadamları şimdiden bu ve benim belirtmediğim nice tanınmış sanatçılarımızın eserlerini satın alarak kendi koleksiyonlarını oluşturmalı ve gelecekte geçici veya devamlı olarak bu müzeye tahsis etmelidirler.

Hayırsever vatandaşlarımızın da eğitime, okumaya ve gelişime önemli katkı sağlayacağı için böyle bir girişime destek vereceklerinden eminim.

Bu ve bundan önceki yazılarımda yaptığım önerilerin gerçekleşmesi için sayın Valimizi, sayın Belediye Başkanımızı ve ilgi duyanları göreve davet ediyorum. Değerli milletvekillerimizin de bunların gerçekleşmesine destek olmalarını istiyorum.

İstanbul