KÜÇÜK SANAYİ YERİ UYGUNSUZ, ESNAFI MUTSUZ

Bu başlıklı yazıya, Çorum Haber gazetesinin 12 Temmuz 2005 tarihli nüshasında rastladım.

Küçük Sanayi Sitesi’nin ve Çorum Çevre Yolu’nun şehrimize kazandırılmasını sağlayan eski bir bakan olarak bu haberi, siz okuyucularımın ve Küçük Sanayi Sitesi esnafının hakikatleri öğrenebilmesi için aşağıda açıklayacağım bilgileri tekrar tartışmaya açmayı istiyorum.

Bu yazıda özetle “Küçük Sanayi Sitesi esnafı, yer seçimindeki uygunsuzluk yüzünden ilk günden beri mutsuz. İş yoğunluğu bir türlü normal düzeye çıkarılamıyor, dolayısıyla esnafın da yüzü gülmüyor” deniliyordu.

*   *   *

Çevre Yolu

Çorum ilini temsilen Kurucu Meclis (Danışma Meclisi) üyeliğine seçildiğimde Çorum’un gelişmesine önemli katkısı olacak ve şehrin karşı karşıya kaldığı gürültü sorununu ortadan kaldıracak “Çevre Yolu Projesini” tekrar canlandırmak için çalışmaya başladım.

Karayolları Genel Müdürlüğünde yaptığım temasla 1976 yılından önce yapılan çalışmalarda, iki güzergahın etüd edildiğini öğrendim. Bunlardan birisi bugünkü güzergah olup, diğeri ise şehrin aynı bölgesinde, Organize Sanayi Bölgesinden geçen, Osmancık tarafına doğru ve Kaymakçı Köyü civarında Samsun yoluna bağlanandı. Yaydiğin Tepesi’nin arkasından geçen bir güzergah etüdüne o zaman rastlamamıştım.

1976 yılında bugünkü güzergah yatırım programına girmiş olmasına rağmen, o zamanki Belediye yetkililerinin gerekli “İmar Planı” değişikliklerini yapmamaları ve belirli sayıda gecekonduyu yıkmak istememeleri nedeniyle yatırım programından çıkarılmıştır.

1982 ve 1983 yıllarında yatırım programında olmayan “Çorum Çevre Yolu” şehrimizde takınılan menfi tutuma ve 1984 Belediye seçimindeki “istemeyiz” propagandasına rağmen benim kararlılığım sayesinde gerçekleşmiştir.

*   *   *

Küçük Sanayi Sitesi Yeri

Bugünkü Küçük Sanayi Sitesi’nin yeri 1968’li yıllarda satın alınmıştır. “O günün idarecilerinin neden burayı seçtiklerini ve gerekçelerini benim bilmem mümkün değildir. Bilenler varsa açıklamalıdırlar.

1982 yılında bakan olduğumda, site yöneticileri sayın Demirer ve sayın Tığlı’yı, Küçük Sanayi Sitesi’nin geleceği ile ilgili olarak çok karamsar bir havada karşılaştım. Tüm hemşehrilerimiz gibi onlar da benden destek istediler.

Bakanlığıma bağlı İller Bankası, Çorum’da faaliyet gösterdiği için bu kapsamda Küçük Sanayi Sitesi’nin alt yapısının temellerini attık. Böylece 15 yılda beri hiçbir şey yapılmayan Sitenin geleceği için önemli bir adım atılmış oldu. 1984 yılında ise sayın Özal üst yapının temellerini attı. Böylece Çorum komşu illerden önce bir Sanayi Sitesine kavuşmuş oldu.

Ne yapılmalı

Aradan geçen 40 yıla yakın bir zamandan sonra halen yer seçiminin doğru olup olmadığının tartışılmasının esnafımıza hiçbir katkısı olamaz. Ayrıca bu şekildeki haberler, Site’nin gerçekleşmesine katkıda bulunanları rahatsız eder.

Burada yapılması gereken bu sızlanmaları dikkate alarak çözüm bulunmasıdır.

Çözüm olarak her zaman yazdığım gibi mevcut “Çevre Yolu”, Yaydiğin Tepesinin arkasından geçirilerek Çimento Fabrikası civarında dairesel bir konuma getirilmelidir.

Ayrıca sitede bulunan motorlu araçlara hizmet veren site sakinlerine motorlu araç trafiğinin yoğun olduğu Çevre yolu üzerinde yeni bir site yapılması diğer bir çözüm yoludur.

*   *   *

Bu haberde yazıldığı gibi dertler bitmez. önemli olan sızlanma değil, çözüm bulmaktır. Çözüm bulmak ta yetmez, önemli olan bu çözümü gerçekleştirmektir.

İstanbul