ÜNİVERSİTEMİZ KURULDU NE MUTLU ÇORUMLULARA!

Dün gece yarısına kadar televizyondan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin görüşmelerini takip ettim.15 yeni üniversitenin kuruluşu ile ilgili Kanun’un görüşmeleri Çorum için bir dönüm noktası idi.Kanunla ilgili görüşmeleri ve milletvekillerimizin konuşmalarını ilgi ile takip ettim. Kanun kabul edildiğinde gece yarısı olmasaydı sevinçten avaz avaz bağıracaktım.

Hitit Üniversitemiz kuruldu ne mutlu bize,ne mutlu Çorum’da yaşayan Çorumlulara,ne mutlu Çorum dışında yaşayan Çorumlulara…

Bu mutluluğu yalnız biz Çorumlular paylaşmamalıyız.Tüm ülke ve tüm vatandaşlar, Türkiye yeni 15 üniversite kazandığı için mutluluk duymalıdır.Bu üniversiteler sayesinde yetişen gençlerimiz daha çok eğitim imkanlarına kavuşacak ve bundan da öte bu üniversiteler ülkemizin çağdaş medeniyete ulaşmasında önemli görevler üstleneceklerdir.

Üniversitemizin kurulmasını sağlayan Türkiye Büyük Millet Meclisimize ve Hükümetimize Çorumlular olarak çok teşekkür etmeliyiz.1992’de treni kaçıran şehrimize bu defa şans tanınması Hükümetin önemli bir hizmetidir. Allah hepsinden razı olsun.

Bu kanunun hazırlanma ve Meclis’de komisyonlarda ve genel kurulda görüşülmesi safhasında Meclis deki Çorum milletvekilleri Agah Kafkas,Ali Yüksel Kavuştu,Feridun Ayvazoğlu,Murat Yıldırım,Muzaffer Külcü  ve bilhassa iktidar milletvekilleri büyük gayret gösterdiler.Tümümüzün istekleri doğrultusunda isminin Hitit Üniversitesi olmasını ve bünyesinde Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurulmasını sağladılar. Kendilerine tüm

Çorumlular adına teşekkür etmeyi istiyorum.

Teşekkürlerime,ilk önce 1946 yılında Çorum Lisesi’nin kurulmasını sağlayan rahmetli noter İhsan Sabuncuoğlu ve arkadaşları ile başlamak istiyorum. Eğer onlar bu kapıyı açmasalardı çoğumuz lise tahsili yapamayacak ve üniversiteye gidemiyecektik. Çorum’da bir üniversite kurulması için büyük çaba gösteren çeşitli mesleklerde başarılı olmuş Çorumlular yetişmiyecekti…

Bugüne kadar bu üniversitenin kurulabilmesi için milletvekillerimiz,valilerimiz,belediye başkanlarımız ve burada tek tek sayamayacağım kamu ve özel teşebbüs kuruluşları yanında bu konuya gönül veren hemşehrilerimiz gayret gösterdi.Böyle bir günde onları hatırlamamız gerektiğine inanarak kendilerine teşekkür etmeyi istiyorum.

Bu teşekkürleri yaptıktan sonra,70’li yıllardan itibaren Çorum’da bir yüksek eğitim müessesesi kurulması için büyük gayret gösterenlerden bazılarını burada anmayı istiyorum.Bazı isimleri unutmuş olursam lütfen okuyucularım beni arasınlar, onları da halkımıza tanıtalım.Kendilerine teşekkür etmeyi isterim.Ayrıca aşağıda yazacaklarım benim dağarcığımda kalanlar.Eğer daha fazlasını bilen varsa lütfen kaleme sarılsın. Böyle mutlu bir günde onları unutmuyalım.

Dr.İlhanGürel’in başkanlığında kurulan dernek o yılların hatırladığım en önemli ilk girişimiydi.Kendisi ile birlikte hatırladığım kadar Eczacı İhsan Ceritoğlu, Dr. Attila Bozdoğan,Aydın Kalelioğlu ve arkadaşları bu dernekte çalıştılar. Çorum’da bir ”Akademi” kurma girişimi başarısızlıkla neticelenince,1975 yılında,kuruluşunda öncülüğünü benim yaptığım ”Çorum Makina Yüksek Okulu”nun kurulmasına ve başka şehirlerdeki üniversitelerde öğretim üyesi teminine ve getirilmesine destek oldular.Bu dönemde Belediye Başkanı olan Dr. Turhan Kılıçcıoğlu da, bugün müze olan ve o zamanlar terk edilmiş bulunan binanın tamir edilerek eğitime açılmasına büyük destek sağladı.

O dönemde Maden-İş Sendikası Başkanı Rahmetli Mehmet Kocatüfek’in büyük madde katkıda bulunduğunu da hatırlıyorum.

1983 yılı sonunda yapılan seçimlerde milletvekili seçilen Ünal Akkaya, bitmez tükenmez gayreti ile Çomar civarında Mühendislik Fakültesi  binasının temelinin atılmasını sağladı.Kurmayı düşündüğü üniversite vakfı yaklaşan seçim nedeniyle kurulamadı.

1991 yılında milletvekili seçilen Adnan Türkoğlu,Çorum’da üniversite kurulması için büyük gayret gösterdi. Kuruluş tarihi pek eski olmayan ve Çorum da Mühendislik Fakültesi’nin kurulmasına pek sıcak bakmayan 19 Mayıs Üniversitesi bünyesinde beklenen gelişmenin olamayacağını düşünen Türkoğlu, Çorum’daki mevcut Meslek Yüksek Okulu’nun Ankara’da Gazi Üniversitesi’ne bağlanmasını sağladı. Ayrıca,1992 yılında yeni üniversitelerin kurulma aşamasında Çorum da İlahiyat,Mühendislik,İktisadi ve İdari Bilimler, Fen ve Edebiyat,Veteriner Fakülteleri’nin ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nun kurulması ile ilgili kanunun çıkarılmasını sağladı.Kendisinin milletvekilliği döneminde 1993 yılında İlahiyat Fakültesi açıldı.

İnşaatı biten ve uzun süre boş duran Mühendislik Fakültesi binasında 1998 yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ve 2000 yılında Mühendislik Fakültesi’nin açılmasında, hatırladığım kadar Valimiz Atıl Üzelgün motor görevini yaptı.Bu fakültelerin açılma safhasında tüm kuruluşlar ve hemşehrilerimiz önemli destek sağladılar.Şu anda Onursal Başkanı olduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı ‘da katkısını esirgemedi.

2004’de yukarıda isimlerini saydığım iktidar milletvekillerinin ve Belediye Başkanımız Turan Atlamaz’ın  gayretleri ile Fen Edebiyat Fakültesi kuruldu. Böylece bir üniversitenin kurulabilmesi için şart olan Fakülteyi de kazanmış olduk. Başkanımız ve sayın Ömer Dinç’in arkadaşları ile birlikte kurdukları”Çorum Üniversite Kurma ve Yaşatma Derneği ” nin hemşehrilerimizin katkıları ile sağladığı yardımlarla bu Fakülte’nin sorunları çözüldü.

Yukarıda isimlerini verdiklerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Gayretlerinin boşa gitmediğini gördükleri bu günde kendilerinin çok mutlu olduklarını tahmin ediyorum. Mutluluktan uçtuğum şu anda kendilerine tüm hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum.

Bu mutlu günde benim de 25 yıllık gayretimin sonucunda Hitit Üniversitesi’nin kurulmasından dolayı çok, hem de çok mutluyum.1975 yılında Meslek Yüksek Okulunu kurulmasını sağladım.Üç yıl aralıksız İzmir den otobüsle gelerek ders verdim.1998 yılında ÇEKVA’nın organizasyonu ile üniversitelerde görev yapan çok sayıda hemşehrimizin Çorum da yapılan”Çorumlu Bilim Adamları” Toplantısı’na katılmasını sağladım. Bu toplantı Çorum’da üniversite kurulmasında önemli bir eşik olmuştur.Ayrıca Hitit Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi’nin kurulşmasının gerekliliğini elimden gelen gayretle herkese duyurdum.İki yıldan beri de Çorum’daki eğitim kuruluşlarına kitap göndererek destek olmaya gayret ediyorum. Böyle bir günde bunları öğünmek için değil hemşehrilerimin bilmesi için açıkladım.

Kuruluş aşamasından itibaren fakülte ve yüksekokullara zor şartlar altında hizmet veren dekan, müdür ve öğretim elemanlarına teşekkürü unutmamalıyız. Bundan böyle de her zaman onların yanında olmalıyız.

HİTİT ÜNİVERSİTESİ HAYIRLI UĞURLU OLSUN!

BEN ÇOK MUTLUYUM!

ÇORUM’A BUNDAN İYİ BİR YILBAŞI HATIRASI OLAMAZDI!

Hepimiz bu eğitim kuruluşunun gelişmesine katkı sağlamalıyız diyor Yeni Yılınızı ve Kurban Bayramınızı candan kutluyorum. Mutluluk,sağlık ve başarı dileklerimle.

İstanbul